Výlet na vodní hrad Švihov

Ve čtvrtek 9. 6. 2022 jsme společně s žáky ZŠ a MŠ navštívili vodní hrad Švihov. Nejprve jsme zde zhlédli divadelní představení “Ulhaná princezna”. Pohádka byla vyprávěna za pomocí velkých marionet a doprovázena veselými písničkami. Představení se nám velice líbilo. Především menší žáci chvílemi propadali záchvatům nezvladatelného smíchu. Pohádka byla o princezně, které se ale vůbec nechtělo pracovat a pomáhat rodičům, a tak si vymýšlela a lhala. V jednu chvíli tvrdila, že jí utekly nohy a ve druhé chvíli už měla místo nohou ploutev jako mořská panna. No zkrátka a dobře, její rodiče si mysleli, že je velmi těžce nemocná, a tak hledali doktora, který by jejich milovanou princeznu vyléčil… A jak to skončilo? Přece jako každá správná pohádka. Princezna se nakonec polepšila a rodiče, za pomoci prince, ji z jejího lhaní vyléčili.
Po divadelním představení jsme se posilnili svačinou na následující prohlídku hradu Švihov. Po hradě nás provázela paní průvodkyně, která velmi pěkně popisovala, jak se žilo na hradě, odpovídala na naše zvídavé otázky a na konci prohlídky nám za odměnu dovolila potěžkat si velké hradní klíče.
Celý výlet se velice vydařil a ani mírné poprchávání nám náladu nepokazilo. Z výletu si žáci odnesli poučení, že lhát se nemá, a že i ze zdánlivě nevinné lži mohou vyrůst velké problémy, tak jako se to přihodilo princezně. A co se týče návštěvy hradu? Děti byly hradem nadšené a mnohé by tam i rády bydlely, ale jak jim paní průvodkyně vysvětlila, byl by to život ve studených kamenných zdech, bez mobilů, ústředního topení, televize a mikrovlnky. A tak se děti opravdu rády vrátily do svých útulných bytečků a domků s elektroniku i dalšími vymoženostmi dnešní doby.

Štychová Jana