Školní výlet do Zeměráje

V pátek 11.6.2021, plni očekávání a nadšení, jsme se celá naše škola vydali vstříc dobrodružství do Zeměráje, v blízkosti Milevska.
Cesta nám uběhla poměrně rychle, a než bys řekl švec, dorazili jsme na místo. U vchodu
do Zeměráje nás přivítala naše paní průvodkyně, vysvětlila nám, jaké úkoly na nás všechny čekají a nic nám tedy již nebránilo, strávit téměř celý den v tomto krásném koutku přírody.
První záludný úkol přišel velmi brzy. Na všechny nás čekala Stezka bosou nohou. Vyzuli jsme se a vydali se vstříc dobrodružství na Stezce. Nejdříve jsme prošli několika úseky vody, potom následovaly různé typy povrchů (kameny, chůze po smrkových šiškách, po borovicových šiškách).
Občas z nás někdo zakvílel, to podle toho, jak si dokázal poradit při chůzi bosýma nohama s nástrahami terénu. Bylo to dobrodrůžo!
Během procházky stezkou, jsme plnily i různé úkoly. Přecházeli dřevěné lávky různé délky, kmeny stromů. Dověděli jsme se i mnoho zajímavostí o rostlinách a zvířátkách. Vyzkoušeli jsme si koulet si kuličku, jako brouk hovnivál – tady jsme strávili asi nejvíce času. 🙂 Lezli jsme jako pavouci
v pavoučí síti, vytvořené z provazů. Zkoušeli jsme hmatem poznávat různé druhy zvířátek (pavouky, veverku atp.). Krmili jsme i veverku, hodem šišek do jejího košíku. Vyzkoušeli jsme si, jaké rozpětí mají naše ruce. Zda bychom mohli být orlem, výrem, nebo dalším jiným druhem opeřence. Před koncem stezky jsme si ještě vyzkoušeli i chůzi naslepo.
…a dál už na nás čekalo malé osvěžení v podobě svačinek, co nám s sebou na výlet nachystaly maminky. V malém obchůdku jsme si nakoupili suvenýry na památku a hurá za dalším dobrodružstvím.
Návštěva slovanské vesničky byla tím pravým rájem, kde jsme si vyzkoušeli práci s proutkem, mletí obilí, výrobu ovesných vloček (zvláštním to kladivem na dnešní dobu), pečení placek a jejich ochutnávku. Nutno podotknout, že se nám náramně povedly! Výroba hrnečku na hrnčířském kruhu byla malým zázrakem. Hledání špeku a návštěva čarodějného domečku, byla vrcholem našeho výletu.
Chvilková přeprška nás zahnala do velké herny, kde jsme si házeli, skládali různé hlavolamy, nebo jenom prostě odpočívali.
V závěru našeho pobytu v Zeměráji jsme si vyzkoušeli projít bludištěm a trochu si pohrát v malém městečku, kde jsme pekli, prodávali, hráli divadlo a bůhví co ještě! 🙂
Školní výlet nám uplynul rychle a než jsme se mohli ze všeho vzpamatovat, seděli jsme v autobuse a těšili se na rodiče, abychom jim mohli naše celodenní dobrodružství vylíčit.
Byl to opravdu Zěmeráj! Jistě to byl jeden ze školních výletů, na který se jen tak nezapomíná.

Sepsala Jana Richterová, učitelka ZŠ Horšice