naše obec

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
základní škola
mateřská škola
školní družina
informace pro rodiče
partnerská škola
pomáháme druhým
naše úspěchy
ZŠ - naše práce
MŠ - naše práce
ŠD - naše práce
dokumenty
ke stažení
registr oznámení
napište nám
autor stránek

partnerská škola

pro školy

Pro školy

pro školy
 

základní škola - 2015/2016


Sovy a dravci
V pátek 17. 6. 2016 přijel do naší školy chovatel sov a dravců. Tento člověk nám přivezl ukázat sovu - Výra velkého a žákům vyprávěl o stavbě těla, o způsobu života, jak loví. Předvedl nám i jak reaguje na člověka, děti si mohly výra pohladit a viděly, jak létá, jak roztahuje svá křídla. Dalším hostem, kterého si s sebou přivezl, byla liška obecná, lépe řečeno, lištička, protože to bylo ještě mládě. O tomto živočichovi se říká, že je to kočkopes. Chová se jako kočka, ale štěká jako pes. Nejdříve si nás lištička pořádně prohlédla, sem tam i něco prokousla. Její pán nám vyprávěl, jak ji chovají doma, jaká je to uličnice, rozkouše všechny kabely a kožené věci. Děti byly nadšené ze zvířat, která ještě nikdy neviděly. Nás dospělé trochu beseda zklamala, jelikož jsme čekali rozmanitější výběr živočichů a lepší podání vyprávění pro děti. Celá beseda byla zvolena spíše pro dospělé. Přesto jsme se snažili připravit pro děti program pro zpestření výuky a enviromentální výchovu v rámci školního vzdělávacího programu.

Jana Tolarová

Deváťáci páťákům
Tak se jmenuje akce, kterou připravují žáci 9. ročníků ZŠ Josefa Hlávky v Přešticích pro žáky 5. ročníků. Již v loňském roce jsme tuto akci navštívili a zůstali jsme věrni, protože děti jsou vždy nadšené. Ve čtvrtek 16. 6. jsme se tedy vydali linkovým autobusem do Přeštic a v 8, 00 hod nás přivítala 9. B. Tentokrát nás překvapili Mimoni a Banan. Nejdříve děti řešily různé úkoly ve třídě, pak jsme si mohli prohlédnout prostory školy a pokračovali jsme v interaktivní třídě, kde žáci pracovali a soutěžili na IT. Našim dětem tato práce není neznámá, jelikož na interaktivní tabuli pracují každý den. Na závěr celého dopoledne si naše děti mohly zaskotačit v tělocvičně, která je opravdu skvělá, hlavně pokud jde o prostor a vybavení. Naše poslední kroky nás vedly také do školní jídelny, kam jsme byli pozváni na opravdu sváteční oběd – řízek s bramborem a okurkovým salátem. 
Celé dopoledne jsme si opravdu užili, to bylo ovšem zásluhou žáků 9. B a jejich p. uč. třídní Vladimíry Strakové. Těšíme se příští rok.

Jana Tolarová 

Návštěva ZOO v Plzni
Ve čtvrtek 2. 6. 2016 jsme v 7, 30 hod. vyrazili na náš školní výlet do ZOO. Cesta nám utekla a my se mohli vydat za dobrodružstvím. Rozdělili jsme se na dvě skupinky, starší žáci a mladší. Naše první výprava byla po Austrálii, navštívili jsme klokany, psa Dingo a také krokodýla Dundeeho. Dále jsme pokračovali do pavilonu opic a terária, kde mají velkou novinku, kobru královskou, která ve všech budila obrovský respekt. Další kroky nás zavedly do Madagaskaru, dále mezi medvědy, žirafy, nosorožce, tučňáky, lvy, tygry. Opravdu jsme se snažili zvládnout co nejvíce, ale v 11, 15 už jsme byli tak unaveni, že jsme vyrazili k domovu. Výlet se opravdu vydařil, získali jsme mnoho nových poznatků a krásných dojmů. Příroda je přece nádherná a neustále nás něčím překvapuje.

Jana Tolarová

Sportovní dopoledne
Středa byla ve sportovním duchu. Na Dětský den, tedy 1. 6. 2016 si 4. a 5. ročník připravil pro mladší spolužáky Sportovní dopoledne. Soutěžilo se v chůzi na chůdách, ve střelbě na koš, branku a kuželky, přenášení míčku na lžíci, kohoutím zápase a skoku v pytlích. Starší děti se věnovaly mladším a dokonce s dopomocí maminek připravily i skvělé pohoštění. Na závěr tohoto dne je již tradicí si zahrát celoškolní vybíjenou. Celý den se nám vydařil, nespadla ani kapka a sluníčko nás provázelo i zbytek dne. 

Jana Tolarová

Blovice – dopravní hřiště
V úterý 31. 5. 2016 jsme se opět vydali na dopravní hřiště v Blovicích, abychom si upevnili vědomosti a zkušenosti v dopravě a pravidla silničního provozu, které musí znát každý účastník provozu.
Nejdříve jsme v učebně s paní učitelkou Základní školy v Blovicích absolvovali výuku a pak jsme si vyzkoušeli i jízdu na kolech na dopravním hřišti. To pro nás byla ta pravá zábava. Mnozí ani nevěděli, že jedou na červenou, nebo v protisměru. Ještě, že to bylo na zkoušku. Příště se polepšíme. 

Žáci ZŠ a MŠ Horšice

Malá mořská víla
V letošním roce se naše ZŠ zúčastnila mnoha výtvarných soutěží a jednou z nich byla i Malá mořská víla, kterou pořádala Městská knihovna Přeštice. Této soutěže se zúčastnili 4 žáci naší školičky a Robin Bešta, žák 3. ročníku se umístil na skvělém 1. místě za III. kategorii. Zvolil si kresbu křídami a svoji práci dovedl ke zdárnému výsledku. Robíku, gratulujeme!!!

Jana Tolarová

Přírodovědná vycházka
V pondělí 30. 5. 2016 jsme se v 8, 00 hod. vydali se všemi žáky naší školy na vycházku do Luhu. Někteří žáci byli výborně připraveni na přeprškový den, někteří však neměli ani čepici a mikinu. A opravdu už kolem 9, 00 hod začalo trochu poprchávat. Nám to však nevadilo, protože jsme byli kryti stromy podél cesty do Luhu. Cesta nám krásně ubíhala, poznávali jsme rostliny a stromy, které jsme míjeli. Dostali jsme se až na bývalou pilu do Luhu a vysvětlili si, k čemu pila sloužila a kam vedou tamní rozcestí. Mnozí již tady posvačili a pak jsme se pomalu vraceli k Horšicím. Asi na půli cesty jsme z povzdálí viděli, jak v Horšicích prší a musím říci, že opravdu hustě. V Luhu však jen pár kapiček a než jsme došli do Horšic, bylo po dešti. Dokonce i někteří rodiče nám přišli naproti, protože měli strach, jak jsme promočení. Po příchodu do školy, jsme vběhli na zahradu a připravili si ohniště, protože nás čekalo opékání vuřtů. Když jsme nejlépe opekli, vyhnal nás ze zahrady opět déšť, ale to nám už nevadilo, protože děti už byly docela unavené a proto si ve ŠD pohrály a odpočinuly. K obědu je čekalo jejich oblíbené jídlo“ Bavorské vdolečky .“ Věřím, že tento den si děti užily, i když trochu zapršelo a musely ujít pár kilometrů, na které nejsou zvyklé. 

Jana Tolarová

Moje nejoblíbenější zvířátko
V letošním roce se ve III. kategorii na krásném 3. místě umístil Tomášek Hrdlička a na 7. místě Adélka Gočeva. Blahopřejeme!

Pohoršovna
Ve čtvrtek 14. 4. 2016 jsme navštívili se žáky 1. - 5. ročníku divadlo Alfa v Plzni. Divadelní představení, které jsme shlédli, se jmenovalo „ Pohoršovna“. 
Příběh se odehrává v jisté zemi, která je podobná Česku. Žijí vedle sebe lidé a škůdci. Děj se odehrává v pochybné instituci, která chce být dokonalým opakem Polepšovny. Hlavní hrdinové jsou manželé Zloberta a Tvrd Škudibertovi a jejich klientelu tvoří děti Škůdců, například Mstižrav, Vraždožrav, bludička Ťápota, Sudíček, Ježibejby a Trpajdobři. Zloberta se ze všech sil snaží o převýchovu, naštěstí se jí to vůbec nedaří. Škůdčata jí statečně odolávají a bojují se Zlobertou. Nakonec jako většinou v každé pohádce vše dobře dopadne a Zloberta se napraví. Příběh se žákům velice líbil, hlavně proto, že zde převládaly humorné prvky, ale i napětí. Divadelní představení bylo velice přínosné, žáci věděli, jak se v divadle mají chovat, prohlédli si interiér, který je po rekonstrukci velice pěkný. Všechny dojmy a zážitky jsme si ve škole sdělili v následující hodině slohu. 

Jana Tolarová

Tvořeníčko v DDM a návštěva Domu Historie
Ve středu 23. 3. 2016 jsme brzy ráno vyrazili linkovým autobusem do Přeštic. Tentokrát se zúčastnili všichni žáci školy 1. - 5. ročník, nikdo nechyběl a všichni si tento den mohli dokonale užít. Po příjezdu do Přeštic jsme se přesunuli do Domu dětí, kde nás již očekávaly p. řed. Blanka Zezulová, p. Strnadová a p. H. Hasáková, které si pro naše žáky připravily pečení Jidášů. Těsto již bylo vykynuté, tak se ti nejmenší mohli pustit do válení a pletení Jidášů. Žáci 3. - 5. ročníku navštívili přírodovědný koutek, kde pozorovali osmáky, činčilu a další živočichy. Nesměli však zapomenout na radovánky v herně. Mezitím se dopekly Jidáše a děti si je obalily v moučkovém cukru. Pak se už mohly skupinky vystřídat a do pečení se pustili ti starší. Vůně pečících se Jidášů a vanilkový cukr provoněl celý DDM a děti měly obrovskou radost z povedené práce. V 10 hodin jsme se pomalu přesunuli do Domu historie, tady jsme si prohlédli expozici nábytku a zařízení před válkou a po ní. Ve druhém patře už na nás čekali přeštičtí rodáci, kteří zde předváděli různé metody a postupy zdobení kraslic, pletení pomlázek, háčkování čepiček na vajíčka a vyrábění šperků. Protože si děti přinesly vyfouknutá vajíčka, mohly si vyzkoušet různé techniky. Na závěr jsme se přesunuli do podkroví, kde byla připravena expozice Stará lékárna. Tady se žáci seznámili s tím, jak vypadala lékárna dříve, jak pracoval lékárník a jak náročnou práci vykonával. Byla nám též představena výroba tablet, čípků, čichem jsme rozpoznávali různé vonné esence. Tento den se opravdu vydařil, škoda, že čas utíkal a my se museli vydat na autobus. 

Jana Tolarová

Velikonoční řádění
Takový byl název třídenního projektového vyučování, který začal v pondělí 21. 3. a skončil 23. 3. 2016 tvořením v DDM a Domě historie v Přešticích. Rozdělení do skupinek netrvalo dlouho. Tentokrát jsme měly 3 skupinky s názvy: Koledníci, Ovečky a Veselí zajíci. Žáci 3. - 5. ročníku se první a druhý den seznámili s původem, historií a tradicemi Velikonoc. K svátkům velikonočním však také patří přicházející roční období – jaro. Připomenuli jsme si hlavní znaky a symboly jara, hovořili jsme o ptácích, kteří přilétají z teplých krajin, o práci na zahradě, o rostlinách, které se objevují a rozkvétají a hlavně jsme si vysvětlili velikonoční pojmy, jako pomlázka, Škaredá středa,Bílá sobota, kraslice, mazanec... Nesměly samozřejmě chybět ani písničky, které jaro přivolaly. Čekalo nás také mnoho zábavy, tajenek, bludišť, ale i hodně práce. Vyráběli jsme velikonoční slepičku, veselé vajíčko s kuřátkem. Ve středu nás čekalo velmi krásné dopoledne. V DDM Přeštice žáci pekli Jidáše a pak jsme pokračovali do Domu historie, kde probíhalo velikonoční tvoření, zdobení kraslic, pletení pomlázek, výroba skleněných šperků a háčkování čepiček na vajíčka. Celé projektové vyučování bylo hodnoceno, žáci byli odměňováni za každou správnou odpověď velikonoční kraslicí. Všechny tři dny se opravdu vydařily a už se těšíme na příští rok.

Jana Tolarová

Vynášení Morany
Vynášení zimy, smrti takzvané Morany, Moreny, Mořeny, Mařeny je starodávný pohanský zvyk, který se dochoval dodnes. Pro naše předky byl tento rituál a vítání jara významnou událostí. Na Smrtnou neděli zhotovila většinou svobodná děvčata (nebo mládež) symbolickou ženskou figurínu nazývanou Smrt (Smrtholka, Morena, Mařena..). K její zhotovení se použilo to, co již nebylo k potřebě (suché větve, stará sláma...). Byla ustrojena do starých šatů a na krk se jí navlékl náhrdelník z bílých vyfouknutých vajíček nebo se navlékaly prázdné ulity šneků. Morena symbolizovala smrt, zimu, nemoc, nezmary a vše, co lidem škodí, proto ji vynášely v průvodu za vesnici, kde byla spálena nebo hozena do řeky, či potoka. Opakem k Moreně bylo tzv. líto (májíček, lítečko..), které symbolizovalo jaro, nový život a síly. Na rozdíl od Smrtky se líto vyrábělo ze živých a barevných materiálů, které mělo nést poselství jara a nového života (většinou se barevnými pentlemi zdobily vršky jehličnatých stromů nebo jívové ratolesti). Důležitým doprovodem líta byla panenka, jako další symbol budoucnosti, znázorňující plodnost. S takovým to lítem pak mladí s koledou obešli vesnici a u každého domu obřadními zpěvy a říkankami oznámili, že zima už je pryč. Od hospodářů za tu dobrou zprávu dostali něco dobrého na zub a nakonec si z dárků uspořádali hostinu, u níž nechyběla dobrá zábava, muzika, zpěv a tanec. V pátek 18. 3. 2016 jsme společně s mateřskou školou také vyrazili jaru vstříc. Žáci vytvořili společně s paní vychovatelkou Moranu a my všichni ji s průvodem zanesli až k potoku u Vitouně. Tam jsme ji zapálili, řekli si mnoho říkanek a nakonec jsme ji poslali po vodě. Zima odplavala, přišlo jaro. A opravdu se nám tento průvod povedl. Počasí nám přálo a my jsme se vrátili v pořádku do školy. I když někteří brblali a byli chůzí unaveni, všem se nám tato vycházka velice líbila. 

Jana Tolarová

Coolinaření s Albertem
Již dva roky jsme jako škola součástí ZDRAVÉ 5, což je organizace, která se zaměřuje na zdravou výživu. Letos v březnu jsme se přihlásili do celostátní soutěže COOLINAŘENÍ S ALBERTEM. Zdravá 5 nás učí nejen se správně stravovat, ale i rozumně hospodařit, levně nakupovat a věnovat se důkladné domácí přípravě pokrmu. Tématem letošního ročníku soutěže je ZDRAVÁ SVAČINA. Víme, že mnoho žáků ani dnes nemá správné návyky stravování. Buď nesvačí vůbec, nebo jen nevhodné potraviny. Prostřednictvím hry a zábavy je motivujeme, aby dobře svačili a uměli si i jídlo sami připravit nebo koupit. Vytvořili jsme si 2 skupinky. Děvčata si vybrala svůj pokrm a poté jsme museli opravdu s rozmyslem nakoupit správné produkty, ale hlavně pouze do 100,- Kč. Myslím, že se nám práce opravdu vydařila. Můžete posoudit a ohodnotit.

Jana Tolarová

Práce žákyň 4. ročníku – téma: Napište dopis sami sobě ve věku 45 let - práce byly zaslány do soutěže, kterou pořádá POŠTA.

Milá Zuzo,

zdravím Tě z budoucnosti.
Asi se divíš, ale tady, kde jsem já, je skutečně rok 2061. Mně je 45 let a já jsem Ty. Tedy, jmenuji se Zuzana a mám sestru Michaelu a prima rodiče Janu a Aleše.

Ještě nevěříš ? Znám i Tvé tajemství. Vím, že si píšeš deník a schováváš si ho pod matraci. Uznej, jak bych tohle mohla vědět, kdybych nebyla Ty ? Je nám tedy 45 let, máme hodného manžela Karla a dvě děti Sáru a Matěje. Protože na Zemi bylo moc lidí, vědci nám dali příležitost žít na planetě Mars. Náš manžel se přihlásil do programu „ Život na Marsu“ a byli jsme vybráni k osídlení. Žijeme tedy na Marsu, a splnil se nám i sen, vlastníme farmu. Dodáváme ovoce, maso a vajíčka do města. Píšu Ti, protože až se budete s Karlem rozhodovat, jestli se odstěhovat na Mars, budete mít veliký strach. Chci Ti říct, aby ses nebála. Život tady je sice trochu jiný než na Zemi, ale je báječný a dobře se vám povede.

Tak já se s Tebou loučím, měj se krásně a uč se biologii, budeš jí potřebovat.


Ahoj Zuzka 

Zuzana Golonková
10 let
ZŠ a MŠ Horšice, přísp. org. 
Horšice 39
334 01 Přeštice

                                                                                                                           Dolce 11.3 2061
Milá Klárko,

když jsem byla malá nešly posílat dopisy do minulosti, ale teď, díky mezičasové poště, jdou a tak jsem se rozhodla, že Ti jeden pošlu. Chci Ti napsat, jak to teď v budoucnosti chodí a jak se mám. 
Jsem učitelka základní školy. Mám dvě děti, které se jmenují Anežka a Daniel. V roce 2052 jsme letěli se školou na školní výlet do vesmíru. Letěli jsme na Měsíc. Děti obdivovaly naši Zemi. Když jsme přiletěli na Měsíc, tak jsme si chtěli udělat piknik, bohužel to nevyšlo. Pak jeden žák objevil auta která zkoumají povrch a jádro Měsíce. Neodolali jsme a museli se svézt.
Máme auto, které se samo dopraví, kam mu řekneme. Má i pohon na létání. Máme robota, který nám nakupuje a uklízí. Nic nemusíme dělat, máme se jako v ráji!

Jsem velice ráda, že jsem měla příležitost, napsat Ti tento dopis, dost to pro mě znamenalo.
Tvoje já o 35 let starší.

Klárka

Klára Boříková
10 let
ZŠ a MŠ Horšice, přísp. org.
Horšice 39
334 01 

Beseda – Předcházení úrazům
Dne 3. Března jsme ve škole v rámci minimálního preventivního programu uspořádali besedu na téma předcházení úrazům. Besedu vedla vychovatelka Sylva Seidenglanzová. Nejdříve žáci vyslechli krátké příběhy z knihy Filipova dobrodružství a podle úrazů, které se hrdinům v této knize staly, předváděli názorně jejich ošetření. Učili se zde, jak zavolat záchrannou službu, hasiče a jiná důležitá čísla. Dále jsme besedovali o úrazech, které se žákům, nebo jejich kamarádům staly v reálném životě. Největší pochvalu získaly žákyně ze čtvrtého ročníku, které se nejvíce aktivně do besedy zapojovaly, dokonce si předem připravily vlastní znělku záchranné služby, a dokázaly si poradit jak s drobným ošetřováním úrazů tak i třeba s masáží srdce. V další části žáci vyplnili test, za který ti co ho nejlépe zvládli, dostali sladkou odměnu.

Sylva Seidenglanzová

Zvířátkohraní
V pátek 12. 2. 2016 proběhlo v 1. - 5. ročníku jednodenní projektové vyučování v rámci enviromentální výchovy s názvem Zvířátkohraní. 
Když se všichni žáci ráno sešli, rozdělili se do skupin a očekávali, co se vlastně bude dít. Po seznámení s projektem, je čekal první úkol – vymyslet jméno své skupiny. Jméno si měli vybrat podle nějakého zvířátka, které dobře znají. Měli jsme tady liščata, orly, zajíce... Náš den se dále ubíral cestou poznávání zvířat podle jejich hlasů, stop, srsti a dalších důležitých znaků. Každá skupinka za své znalosti získávala body v podobě krále lesů – jelena. Celé dopoledne uběhlo tak rychle, že se nám ani nechtělo vyhodnocovat celý den a chtěli jsme pokračovat. Všechno však jednou končí. Tento den jsme si užili a samozřejmě získali i mnoho nových vědomostí. Z pohledu učitele musím říci, že naše děti mají velký přehled a znalosti. Asi také proto, že většina z nich je z venkova a příroda je jim blízká. 

Jana Tolarová

Jak jsme si užívali sníh

Bezpečný pes
Po klidném vánočním posezení u stromečku nás v 10, 30 hod. poctily svou návštěvou dvě krásné dámy. Sára ­ irský vlkodav a Hopinka ­ australský honácký pes. Za tým kynologického servisu „Bezpečný pes" Cirkovská Kateřina a Ing. Nitschová Lenka.  
V první části programu se děti MŠ a žáci spřivítali s pejsky, kteří za nimi přijeli, a seznámili se 
s jejich fyziologii a obecnou kynologií. Děti se naučily znát řeč psího těla, mimiku a rozpoznat 
varovné signály. Viděly i krátkou ukázku zábavného výcviku, kdy Hopinka couvala, štěkala, dožadovala se odměny, kličkovala a prolézala mezi nohami své paničky. 
V další části si děti osvojily techniky, které jim pomohou chránit si důležité části těla v případě útoku psa. Zároveň se naučily jak takovému útoku úplně předejít. 
Na závěr se děti naučily, jak se se psem spřátelit dle pravidel, se kterými se seznámily v průběhu akce. Akce se určitě vydařila, dětem přinesla nejen zábavu, ale hlavně poučení, jak se chovat k cizím psům.
 
Jana Tolarová

Vánoční povídání
Přípravy na vánoce jsou v domácnostech v plném proudu.V naší škole vánoční slavení proběhlo už v pátek, 18.12. Žáci si přinesli napečené cukroví, ve třídách zavoněl dobrý čaj, zapálené svíčky na skořápkách ořechů nebo voňavý hřebíček, který zdobil pomeranče. Nechyběly ani adventní věnce. Všude zněly koledy. Žáci 1. a 2. ročníku plnili vánoční úkoly ve skupinkách, zatímco ti starší si povídali o významu vánočních zvyků, vyráběli ozdobná jablíčka či pomeranče a věnovali se tradičnímu odlévání vosku ( z bezpečnostních důvodů namísto olova). Rozkrojení jablka a nalezení hvězdičky bylo doprovázeno hlasitým potleskem. A pak už přišlo čekání na Ježíška. Jako každý rok nezklamal a přišel. Žákům přinesl logické hry a také stavebnice pro volné chvilky o přestávkách. Ježíškem byl tentokrát tatínek jednoho z našich žáků, který dárky poskytl jako sponzorský dar škole. A pak už se žáci přesunuli společně s dětmi z MŠ do tělocvičny, kde na ně čekali živí psi s jejich cvičiteli, aby dětem pověděli něco o výcviku psů a poučili je, jak se k cizím psům chovat, a jak zareagovat v případě zaútočení psa. Následoval úklid tříd a hurá na vánoční prázdniny. 

Pavla Nohavcová

Mikulášská nadílka
A je tu prosinec. Opět se blíží vánoční svátky a s tím i mnoho krásného a příjemného obzvláště pro děti. V pátek 4. 12. 2015 nám poctil svojí návštěvou Mikuláš společně s andílkem a čertem. Žáci byli napnutí už od časného rána. Někteří si připravovali básničku, kterou přednesou, jiní v lavici přemýšleli, co je čeká a jaký hřích v tomto roce provedli. A opravdu. V deset hodin přišli. Mikuláš, který se objevil ve dveřích vzbuzoval velký respekt. Všichni zpozorněli, menší žáci uronili i nějakou slzičku. Paní ředitelka Pavlinka však byla jejich oporou. Po přednesení básniček věnovaných Mikuláši, andílkovi a čertovi nastalo to nejvíce očekávané. Mikuláš začal předávat nadílku. Letos byla opravdu bohatá. Nebylo to však zadarmo. Všichni slíbili, jak budou hodní a jak se budou pilně učit. Myslíte, že jim to vydrží?

Jana Tolarová

Společná cesta s dětmi z MŠ do lesa, kam jsme donesli krmení pro zvířátka

Beseda – Společenské chování
V rámci Minimálního preventivního programu jsme na škole dne 27.10.2015 uspořádali besedu nazvanou Společenské chování. Žáci se zde dozvěděli například jak si počínat při kýchání, zívání, chování ve veřejném dopravním prostředku a v kulturním zařízení. Jelikož žákům stále dělá problém stolování ve školní jídelně, zařadili jsme do besedy i chování a stolování v restauraci. Každá kapitola besedy byla doplněna názornou ukázkou, kde žáci sami předváděli, jak se v dané situaci zachovat. Na závěr si žáci vyplnili test, aby si získané vědomosti procvičili a upevnili.

Sylva SeidenglanzováPříjemně strávené dopoledne
V pátek 23. 10 2015 se naši žáci 1. - 5. ročníku společně s dětmi z mateřské školy vydali na cestu do Újezda, kde na ně čekalo překvapení v podobě nového hřiště, které bylo nedávno zbudováno. Na tuto akci jsme byli pozváni p. místostarostkou Farkašovou, která pro děti připravila nejen velice hezký program, ale i bohaté občerstvení. Děti byly nadšené hlavně z dětského šampaňského, kterým si připily na počest nového hřiště. Pak už však na ně čekala zábava v podobě tance ZUMBA. Tuto část si pro děti připravila kvalifikovaná cvičitelka, kterou některé děti již znaly. Její přístup byl úžasný, dokázala děti vtáhnout, rozveselit, ale hlavně se této zábavy účastnili úplně všichni dokonce i chlapci. O krátkých přestávkách se děti posilnily džusem a nakonec i Kinder vajíčkem, které také dostaly jako bonus celého dne. Chtěla bych moc poděkovat za příjemné dopoledne, protože jsme si ho opravdu užili. Poděkování patří samozřejmě všem, kteří se podíleli na organizaci celé této akce.

Jana Tolarová

Rodáci
Pět let. Pro někoho je to celá věčnost, pro někoho jen okamžik. V sobotu 26. 9. 2015 se uskutečnily oslavy 770. výročí obce Horšice a setkání rodáků Horšic a okolí. V dopoledních hodinách jsme v naší školičce přivítali mnoho občanů všech věkových kategorií. Mnozí byli velice překvapeni, jak se změnil nejen interiér školy a její vybavení, ale i okolí školy. Ti, co pamatují již více, dokonce vzpomínali na předzahrádku před školou, na kamna, ve kterých krásně praskalo suché dřevo, na stupínek odkud přednášel pan řídící. Nikdy bych nevěřila, kolik krásných vzpomínek si lidé dokáží připomenout. Někteří si přinesli i fotografie, kterými si připomínali své mládí, své kamarády. Když jsme vyprovodily poslední návštěvníky, vydaly jsme se na náves, kde následovalo setkání s našimi žáky, kteří zde účinkovali. Na úvod si žáci připravili báseň Jak šli bratři pro kládu, dále následovalo
taneční vystoupení ZUMBA a na závěr dramatizaci anglické country písně. Odměnou za jejich vystoupení jim byl oběd, na který se moc těšili. Čekal je řízek s bramborem, limonáda a nanuk. Celé vystoupení se dětem určitě povedlo. Nácviku věnovaly mnoho času a za velkou snahu a píli jim patří obrovská pochvala. 
                                                                                                                             Jana Tolarová

Na dopravním hřišti v Blovicích 
Ve 23. 9. 2015 se žáci naší školy zúčastnili výuky na dopravním hřišti v Blovicích. Jejím hlavním cílem je, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli dodržování pravidel silničního provozu, se kterými se ve škole v jednotlivých ročnících teoreticky seznamují v hodinách dopravní výchovy. 
Po úvodním přivítání instruktory byly děti rozděleny do dvou skupin. Zatímco první skupina složená z žáků 1. a 2. ročníku odešla do učebny zopakovat si dopravní předpisy, druhá o něco zkušenější, si po připomenutí některých úskalí dopravního hřiště nasadila cyklistické přilby, sedla na kola a vyrazila za bedlivého dozoru instruktora ověřovat své vědomosti v praktickém provozu na dopravním hřišti. Asi po hodině a půl si skupiny své úlohy vyměnily. Samozřejmě, že jako každý rok si v tomto období vybereme snad nejhorší počasí měsíce. Opět nám pršelo a pršelo. Žáci však odolali nepříznivým podmínkám a vydrželi. Výuka na dopravním hřišti je nám výborným doplňkem a zkušeností. 
                                                                                                                         Mgr. Jana Tolarová

Skupinová práce žáků v hodině prvouky a vlastivědy. Téma Naše škola a její okolí.

Nový školní rok zahájen
V úterý, 1.9.2015 se opět otevřely dveře naší školičky pro všechny žáky. Slavnostního zahájení se kromě velkého počtu rodičů a prarodičů zúčastnil už tradičně pan starosta obce Horšice Miroslav Čepický a mé pozvání přijal i pan starosta obce Dolce doc. Ing. Michal Šimon, Ph.D. Po letech jakéhosi prázdna mezi horšickou školou a obcí Dolce věřím, že se rozvine vzájemná spolupráce tak, jako tomu bylo v dobách minulých. Letos jsme přivítali 11 nových prvňáčků. Došlo i ke změně pedagogického sboru. Paní učitelka Kateřina Uhlíková z důvodu časové a finanční náročnosti každodenního dojíždění z Plzně do Horšic požádala o uvolnění z pracovního poměru a na její místo nastoupila p. Mgr. Helena Duchková z Nezdic. Ke změně dochází i u provozního personálu. Jak už jsem avizovala v minulém Občasníku, pan Kot odešel do zaslouženého důchodu a jeho místo převezme paní Zdeňka Hodanová z Horšic. Ruch panoval v budově školy nejen 1. září, ale i během hlavních prázdnin. Byla realizována nutná rekonstrukce elektroinstalace v prvním patře budovy školy. To přineslo i řadu organizačních opatření, jelikož bylo potřebné zajistit nejen elektrikáře, ale i zedníky, malíře a také úklidovou četu. Organizačně zajištovala plynulé navazování prací p.učitelka Jana Tolarová spolu s p. starostou M. Čepickým a sborem dobrovolných hasičů Horšice. Z obav, aby se vše stihlo dát do pořádku včas, jsme nastoupily do školy raději o týden dříve. Povedlo se, mnozí z vás se o tom budou moci přesvědčit při setkání rodáků 26.9., kdy bude škola otevřena veřejnosti.
Přeji všem úspěšný start do nového školního roku, rodičům radost ze svých dětí, pedagogickému sboru základní školy i mateřské školy celoroční výdrž při tak náročné, ale krásné práci a provozním zaměstnancům bezproblémový chod veškerých provozních záležitostí.
                                                                                                      Mgr. Pavla Nohavcová
                                                                                                   ředitelka ZŠ a MŠ Horšice


 

EU peníze školám

to jsme my

to jsme my

jídelníček

nové fotografie

základní škola

mateřská škola

školní družina