naše obec

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
základní škola
mateřská škola
školní družina
informace pro rodiče
partnerská škola
pomáháme druhým
naše úspěchy
ZŠ - naše práce
MŠ - naše práce
ŠD - naše práce
dokumenty
ke stažení
registr oznámení
napište nám
autor stránek

partnerská škola

pro školy

Pro školy

pro školy
 

školní družina - archiv akcí


Výprava na zříceninu hradu Skála
Na třetí jarní výpravu jsme se vydali dne 16. března na zříceninu hradu Skála. Vyšli jsme opět hned po obědě od školy po silnici směrem k Vytůni. Počasí nám opět přálo, byl krásný jarní den a tak se nám šlo velmi dobře, až na úsek od Vytůně k lesu, který vede přes pole do prudkého kopce. Při příchodu ke zřícenině nás přivítal kopec pokrytý blankytně modrými květy jaterníku. Na ohraničeném ohništi tentokrát rozdělávali oheň nejstarší chlapci Dan Křížek a Vojtěch Bořík. Jelikož byl Vojtěch perfektně připravený a z domova si přinesl i suché třísky, nebylo problém oheň rozdělat. Ostatní žáci posbírali dřevo na přikládání po cestě lesem. Po upečení špekáčků, párků klobás a jiných dobrot jsme oheň důkladně uhasili a vydali jsme se zpět do školy.
                                                                                               Sylva Seidenglanzová

Pohádkový les
8. června žáci školní družiny připravili pro děti z MŠ zábavné soutěžní odpoledne. V lese nedaleko za Horšicemi si žáci školní družiny převlečení do masek pohádkových postav pe
livě připravili stanoviště s úkoly, schovali se za stromy a vyčkávali příchodu dětí z MŠ. Po jejich příchodu se na povel- „skřítkové, strašidla vylezte z úkrytů, ukažte se!“ Se za stromy začali ukazovat čarodějnice, klauni piráti, víly a kouzelníci. Každé dvě bytosti měli na starost jedno stanoviště, kde děti plnily své úkoly. Hodit šiškou do kruhu, přebírat barevné tvary, přeskočit potok, porazit kuželky, poznat a pojmenovat několik rostlin a zvířat, a nakonec proběhnout překážkovou dráhu. Jelikož se děti moc snažily, a úkoly splnily, dostaly za odměnu bonbón a strašidla jim zatleskala. Akci jsme ukončili pokřikem hurá, hurá, hurá!
                                                                                                  Sylva Seidenglanzová

Poznávání domácích zvířat ve Vytůni
Na dnešní odpoledne – 7.6. nás spolužačka Maruška Smolová pozvala na prohlídku rodinné farmy ve Vytůni. Cestou do Vytůně jsme se zastavili u rybníka, kde jsme v tichém zákoutí obdivovali krásného vodníka sedícího na vrbě. Po kratší zastávce jsme vyšli opět na silnici a to už jsme zpozorovali oranžovo- žlutá vrátka, ve kterých nás vítali rodiče Marušky. Jako první děti zaujal asi 30 cm velký pejsek jménem Kvaska, který putoval z náruče do náruče celou dobu prohlídky. Na dvoře jsme obdivovali ryby v připravených akváriích, ve kterých plavali kapři, neonky, štika, jeseter, okouni závojnatky a právě klubající se žabičky – přeměňující se z pulců. Na další zahradě jsme se seznámili s kachnami a husami, slepicemi a králíky. Na zahradním jezírku jsme viděli právě rozkvetlé nádherné lekníny. Po prohlídce farmy se žáci občerstvili v místním altánku, prohlédli si Marušky hračky, zhoupli se na houpačce, svezli se na motokáře. Nakonec jsme poděkovali za prohlídku a vydali jsme se zpět do školy.
                                                                                                  Sylva Seidenglanzová

Soutěž o „ nejzdatnějšího skokana“
Dne 28.5. se v naší školní družině konala soutěž o nejzdatnějšího skokana. Jednou z nejoblíbenějších činností žáků ŠD na školním hřišti je skákání přes dlouhé lano, a tak jsme si na tuto disciplinu uspořádali soutěž. Po pečlivém trénování všech žáků soutěž dopadla takto:

1. místo získal Péťa Rauš – 222 přeskoků
2. místo získala Michalka Muková – 164 přeskoků
3. místo získal Zdenda Štengl – 107 přeskoků
                                                                                                  Sylva Seidenglanzová

Oslava dne čarodějnic ve ŠD
Dne 30.dubna jsme se se žáky školní družiny sešli na školní zahradě, abychom oslavili den čarodějnic. Dívky rozstříhaly barevné krepové papíry na pruhy, kterými ozdobily vybraný strom- májku na školní zahradě. Dan Křížek zatím vyrobil čarodějnici-symbol dnešního dne, kterou pak zapíchl do dřevěné hranice, kterou připravil na ohniště Vojtěch Bořík. Úkolem dívek bylo přeskočit ohniště s čarodějnicí. Všem dívkám se to úspěšně podařilo a tak mohl Vojtěch hranici podpálit. Když čarodějnice shořela, napíchli jsme si na pruty vuřty, klobásy i chleba na topinky, a dali jsme se do opékání. S chutí jsme všechny dobroty snědli a tím jsme oslavu dne čarodějnic zakončili.
                                                                                               Sylva Seidenglanzová

Výprava k pomníku J. Šlajse
Poslední cesta vedoucí z Horšic kterou jsme se letos rozhodli prozkoumat nás zavedla k pomníku J.Šlajse. V pátek dne 23.března 2012 jsme vyšli od školy směrem na Újezd. Za poslední zahradou v Horšicích jsme odbočili vpravo. Prošli jsme kolem statku směrem na kopec Nevěrnou. Zde jsme narazili na hlavní silnici vedoucí na Nepomuk, kterou jsme museli přejít a tak bylo nezbytné, aby si několik žáků vzalo reflexní bezpečnostní vesty, aby nás při přecházení bylo dobře vidět. Po zdolání kopce jsme na kraji lesa odbočili vlevo a po chvíli chůze jsme stanuli u pomníku strážmistra Josefa Šlajse. Sotva jsme si stačili přečíst nápis vytesaný v kamenném pomníku, z ničeho nic se najednou přihnala bouřka. Rychle jsme se tedy napili a občerstvili a spěchali jsme zpět do školy. Na zpáteční cestě jsme stačili ještě sebrat několik krásných a zajímavých kamínků na malování. Sotva jsme zavřeli dveře od školy, začalo pršet a přihnali se i první blesky. My jsme však dorazili včas.
                                                                                               Sylva Seidenglanzová

Druhá jarní výprava-Luh
Dne 9.3. venku opět svítilo sluníčko a tak jsme se vydali na druhou jarní výpravu do Luhu. Tentokrát jsme se na rozcestí u lesa vydali vlevo. Sluníčko nás sice krásně hřálo, ale příroda jako by ještě spala. Soutěž v poznávání rostlin jsme si tentokrát neuspořádali, jelikož po cestě jsme našli pouze několik rozkvetlých sněženek a sem tam ze suché trávy vykukovaly zlaté hlavičky podbělu. Po cestě jsme si udělali několik přestávek na občerstvení, zjistili jsme, co se v Luhu od loňského roku změnilo a vydali jsme se zpět do školy. Jelikož sluníčko ještě nestačilo cesty vysušit, vrátili jsme se do školy až po uši zablácení.
                                                                                                Sylva Seidenglanzová

První jarní výprava- Henigarov
Sotva vykouklo první jarní sluníčko, rozhodli jsme se ve školní družině, že opět prozkoumáme, kam vedou všechny cesty z Horšic. Na první výpravu jsme se vydali dne 2. března,a první cesta kterou jsme si vybrali nás zavedla na Henigarov. Ze školy jsme vyšli hned po obědě s batohy na zádech, směrem k lesu, na křižovatce u lesa jsme odbočili doprava a to už jsme byli na naší vybrané cestě. Cestou lesem jsme si zasoutěžili v poznávání stromů, v házení šiškou a také nechyběla naše oblíbená hra schovka. Za svoje vědomosti a dovednosti žáci získávali body. Nejvíce bodů získal a také zvítězil Péťa Rauš, druhý byl Tomášek Hrdlička a třetí se umístila Míša Muková. Na Henigaru jsme se rozhlédli po okolí, a vydali jsme se zpět do školy.
                                                                                                Sylva Seidenglanzová

Maškarní karneval
Dne 7.2.2012 se v naší školní družině konal maškarní karneval. Jako každý rok se žáci na tuto akci velmi těšili. Po obědě se převlékali do masek , a rázem se začali přeměňovat v kouzelníky, indiánky, vodníky, piráty a princezny. Masky byly krásné a tak porota vůbec neměla lehké, vyhodnotit tři nejlepší. Po krátké poradě porota rozhodla takto: 
1.místo - Terezka Vondrovicová – vodnice
2.místo – Lucie Náprstková – čarodějnice
3.místo – Maruška Smolová – indiánka
Ve druhé části porota hodnotila vystoupení a představení jednotlivců. Tentokrát jednoznačně zvítězil Daliborek Hlavatý se svým vtipným vystoupením kouzelníka. Na druhém místě se umístil Péťa Rauš také v roli kouzelníka a třetí místo obsadil také kouzelník Zbyněk Pavlátka. Po vyhodnocení jsme pokračovali v tanci a nezapomněli jsme ani na naše oblíbené soutěže jako je sedaná a hra na Popelku- přebírání barevných tvarů. Maškarní jsme ukončili opět tancem.
                                                                                                 Sylva Seidenglanzová

Balónková diskotéka
Dne 24.1.2012 jsme si ve školní družině opět po roce uspořádali již tradiční a oblíbenou balónkovou diskotéku. V první části si žáci nafoukli balónky, ve dvojicích je vložili mezi hlavy. Po spuštění hudby Vojtěchem Boříkem jsme všichni začali tančit. Které dvojici balónek spadl, musela taneční parket opustit. V této části nejdéle vydržela a tím i vyhrála dvojice Vojtěch Bořík a Majda Benešová, ve druhém kole to byli Dan Křížek a Martin Tolar. Druhou část jsme nazvali „foukaná“. V této části proti sobě nastoupili dvojice a snažili se jeden druhému odfouknout balónek ze soupeřovo poloviny stolku. V této části se celkovým vítězem stala opět Majda Benešová. Poslední část jsme nazvali „kopaná“. Tady měli žáci za úkol překopnout balónek přes provázek na druhou polovinu. Pokud balónek spadl na zem, musel hráč z kola ven. Tuto poslední soutěž vyhrál Vojtěch Bořík. Na tyto soutěže se žáci moc těšili a zúčastnili se i ti, kteří běžně do školní družiny nechodí. Toto zábavné odpoledne se žákům moc líbilo.
                                                                                                  Sylva Seidenglanzová

DO-RE-MI 2012
V úterý 10.1.2012 se v naší školní družině konala pěvecká soutěž, kterou jsme nazvali DO-RE-MI. V soutěži zazpívalo devět soutěžících, porotu tvořili žáci čtvrtého a pátého ročníku- Vojtěch Bořík, Martin Tolar, Dan Křížek a Filip Lehr. Ostatní žáci se zúčastnili jako diváci. Nejdříve jsme si společně všichni zazpívali píseň: „Pod naším okýnkem“, to aby se soutěžící rozezpívali a ztratili ostych, pak si soutěžící vylosovali pořadí, ve kterém se se svými písněmi předvedli. Porota tentokrát neměla lehký úkol, chlapci se snažili hodnotit soutěžící co nejspravedlivěji . Pořadí soutěžících dopadlo takto: 
1.místoTerezka Vondrovicová – píseň: „Na kopečku v Africe“
2.místo Lucka Náprstková – píseň: „ Zavolejte páže“
3.místo Tomášek Hrdlička- píseň: „Prší,prší“ 
                                                                                                Sylva Seidenglanzová

HALLOWEN 2011
1.11.2011 jsme se ve školní družině opět po roce přestrojili do kostýmů čarodějnic, upírů, pavouků, duchů a dýní, abychom společně oslavili svátek HALLOWEN. Nejdříve si všichni vylosovali od čarodějnice Škodolibky lístek, kde bylo napsáno, co se komu v příštím roce přihodí. Potom se žáci v maskách představili a předvedli svá kouzla a vystoupení. Nakonec si všichni hodili speciální kouzelnickou kostkou, na které byla pouze černá a bílá kolečka. Komu padla bílá, bude mít celý rok štěstí, komu padla černá, bude mít smůlu. Jako nejpovedenější masky jsme vyhodnotili Ivanku Bělovou- upíří kněžnu, Daliborka Hlavatého- hrabě Drákulu, Péťu Rauše- kostlivce a Marušku Smolovou- dýni. Naši oslavu jsme ukončili průvodem po vsi.
                                                                                                Sylva Seidenglanzová

Lesní sportovkyáda
Dne 14. října jsme si ve školní družině uspořádali soutěž, kterou jsme nazvali „lesní
sportovkyáda“.
Po obědě jsme vyšli do lesa, kde starší žáci – Vojtěch Bořík a Daniel Křížek připravili stanoviště a pomůcky potřebné k soutěžení. Mladší žáci z prvního až třetího ročníku pak soutěžili v těchto disciplinách: na prvním stanovišti měli za úkol trefit se šiškou do stromu, na druhém stanovišti měli přeskočit potok, třetím úkolem bylo odnášení šišek na určené místo, a naposled se měli trefit opět šiškou do určeného prostoru. Nakonec jsme si všichni zahráli schovávanou, za kterou žáci také získali body podle toho, jak byli ve schovávání šikovní. Tuto soutěž vyhrál Zdenda Štengl s 26 body, na druhém místě skončila Michalka Muková s 25body a třetí se umístili Péťa Rauš a Natálka Gočeva shodně s 23 body. Ve škole proběhlo vyhodnocení soutěže, rozdání odměn a také pomocníci Vojtěch a Dan byli pochváleni za pomoc při přípravě a bodování soutěžících.
                                                                                               Sylva Seidenglanzová

STOPOVANÁ
Dne 23.září a 30.září jsme si ve ŠD zahráli stopovanou. Hráli jsme ji dvakrát pro to, že žáci ze čtvrtého a pátého ročníku se předháněli, kdo tuto hru lépe zorganizuje. V pátek 23.září značili fábory a připravili úkoly Martin Tolar( Matoli) a Vojtěch Bořík( Kulich). O týden později – 30.září cestu značili Dan Křížek a Hynek Dražský. I když obě hry vedly jinou cestou, cíl byl pokaždé stejný- poklad i organizátoři byli schovaní v lese u pomníčku směrem k Luhu. Při hodnocení jsme uznali, že za přípravu obou her si žáci zasloužili pochvalu a odměnu. Oba dva dny nám počasí velmi přálo, krásně svítilo slunce a tak jsme si stopovanou super užili.
                                                                                             Sylva Seidenglanzová

V září jsme do školní družiny přivítali tyto nové kamarády:
Tomáška Hrdličku, Kirušku White, Terezku Vondrovicovou, Moničku Sedláčkovou, Natálku Gočeva a Martínka Koukolíka. 
Všechny u nás moc a moc vítáme a věříme, že se jim bude u nás líbit.

Naše práce

Soutěž o nejlepšího skokana
Jednou z nejoblíbenějších činností žáků z naší školní družiny je skákání přes dlouhé lano na školním hřišti. Někteří jsou již v této disciplině velmi zdatní a tak jsme si uspořádali soutěž o nejlepšího skokana. V této soutěži si nejlépe vedla Evina Záveská , která lano přeskočila přesně 300 krát. Jako druhá se umístila Michalka Muková se 140 ti přeskoky. Na třetím místě se překvapivě umístil prvňáček Zdenda Štengl -83 přeskoků a čtvrtý byl Adam Samuel s 63mi přeskoky. Tito čtyři žáci získali diplom a odměnu. 
                                                                                           Sylva Seidenglanzová

Pohádkový les
3. června žáci školní družiny uspořádali pro děti z MŠ soutěže v lese. Hned po obědě se žáci převlékli do masek pohádkových postav, rozdělili si úkoly a připravili si s sebou potřebné věci. Vyšli jsme směrem k Luhu do lesa. V lese si každý připravil své stanoviště a v úkrytu jsme čekali. Po chvíli čekání došly do lesa děti z MŠ s pí. učitelkou Danou a to už všichni indiáni, princezny, piráti, čarodějové, rytíři a jiné pohádkové postavy vyšli ze svých úkrytů, pozdravili kamarády ze školky a začali rozdávat a hodnotit úkoly, které si pro ně připravili. Děti měly za úkol hodit šiškou do stromu, poznat zvířata a jmenovat jejich mláďata, poznat rostliny, proběhnout překážkovou dráhu, přeskočit potok, přebrat barevné tvary a posledním úkolem bylo říct, jak se máme správně chovat v lese. Po splnění všech úkolů jsme všichni společně odešli zpět do školy.
                                                                                           Sylva Seidenglanzová

Pálení čarodějnic
Dne 29.4.2011 jsme si uspořádali v naší školní družině pálení čarodějnic. Nejdříve si dívky navázali do vlasů barevné pentle, aby bylo poznat, že jsou čarodějnice. Potom jsme vyšli na školní zahradu, vybrali jsme vhodný strom a dívky ho nazdobily stejnými pentlemi jako měly ve vlasech. Šikovní kluci Vojtíšek Bořík a Danek Křížek připravili ohniště a ještě před zapálením měly čarodějnice za úkol ohniště přeskočit. Podařilo se to všem. Vojta s Dankem ohniště zapálili, nakrájeli jsme vuřty a začali jsme opékat. Najednou z čistého slunečného dne se zatáhlo, přihnala se bouřka, a déšť nás vyhnal i s opečenými vuřty do školy. Škoda, že jsme museli tuto akci předčasně ukončit, u ohýnku se žákům líbilo a strašidelné pravdivé i vymyšlené příběhy jsme si vyprávět nestačili.
                                                                                            Sylva Seidenglanzová

Druhá jarní výprava- Luh 2011
Na letošní druhou jarní výpravu jsme se tentokrát vypravili do Luhu. Z Horšic jsme se vydali směrem k lesu. Na rozcestí jsme se dali doleva a hned na kraji lesa jsme museli udělat přestávku na pití a malou svačinu, protože by nám už někteří prvňáčci dál nedošli. Zde jsme také pro mladší žáky vyhlásili soutěž, kdo nasbírá nejvíc druhů kvetoucích rostlin, které však musí umět i pojmenovat. Dále jsme pokračovali lesem až k asfaltové silnici, která nás dovedla na pilu v Luhu. Cestou jsme viděli polorozpadlou chatku, u které jsme si představovali ježibabu z pohádky. V Luhu nám Baruš Bečvářová ukázala svého pejska Sáru a dům ve kterém bydlí. Zamávali jsme na pozdrav jejímu tatínkovi, který se díval z okna a šli jsme dál. Na kraji lesa u křížku jsme si odpočinuli, rozbalili jsme svačiny a také zde proběhlo vyhlášení vítězů naší květinové soutěže. Jako porotkyni jsme určili Evinu Záveskou z pátého ročníku která je v tomto oboru přebornicí. Jako vítěze určila Lucinku Náprstkovou. Snažili se ale i ostatní jako Péťa Rauš, který si však všechny ty názvy nemohl zapamatovat. Cestou přes okraj pole jsme se pak dostali ke koupališti a odtud již známou cestou zpět do školy.
                                                                                              Sylva Seidenglanzová

Balónková diskotéka
Dne 17. března se v naší školní družině konala „Balónková diskotéka.“ Toto zábavné odpoledne jsme si rozdělili do několika soutěží. Prvním úkolem bylo tančit ve dvojicích s balonky mezi hlavami. Komu balonek spadl, ten musel z kola ven. Nejdéle a nejlépe v této soutěži obstály dívky Majda Benešová a Dorka Doležalová. V další soutěži jsme si rozdělili lavici na dvě poloviny, dva soutěžící si sedli proti sobě a jejich úkolem bylo odfouknout soupeři balonek na zem. V této soutěži se stal vítězem Danek Křížek. V kopané přes provázek se nejlépe vedlo Pepovi Boříkovi a v podlézání provázku ve dvojicích s balonkem mezi hlavami zvítězili Péťa Rauš a Zbyněk Pavlátka. Toto odpoledne se žákům líbilo, zvláště těm nejmenším, kteří tuto soutěž ještě neznali.
Sylva Seidenglanzová

Jaro přišlo mezi nás

O krtečkovi
V měsíci březnu se žáci naší školní družiny zúčastnili soutěže „O nejhezčího krtečka“. Tuto soutěž vyhlásila školní družina při ZŠ v Přešticích a Kulturní a komunitní centrum v Přešticích, u příležitosti devadesátin výtvarníka a režiséra Zdeňka Milera. Výtvarná díla posuzovala odborná porota, a k naší velké radosti jsme se dozvěděli, že sourozenci Jakub a Matěj Fornouzovi se společně umístili na krásném druhém místě. A tak jsme se dne 4. dubna dostavili do sálu v Kulturním a komunitním centru v Přešticích, kde byli vyhlášeni vítězi a kluci si zde vyzvedli odměny a diplomy za svoji práci. Blahopřejeme.
                                                                                            Sylva Seidenglanzová

První jarní výprava k pomníku J. Šlajse
I letos jsme se ve školní družině rozhodli, že podnikneme několik výprav v okolí Horšic. V pátek 25.3.2011 jsme podnikli první jarní výpravu na vrch Nevěrnou k pomníku strážmistra Josefa Šlajse. Sluníčko nám na cestu pěkně hřálo a tak jsme mohli kabáty a bundy nechat ve škole. Letos převažují ve školní družině žáci prvního ročníku a tak jsme po cestě častěji odpočívali, protože cesta na Nevěrnou vede do kopce a prvňáčci byli rychle unaveni. Po příchodu k pomníku jsme vybalili svačiny, přečetli jsme nápis na pomníku a zahráli jsme si zde hry na schovávanou a škatulata batulata. Potom jsme se vydali zpět do školy. Mladším žákům se výlet líbil, ale ti starší už zde byli poněkolikáté a raději by dali přednost počítačům.
                                                                                              Sylva Seidenglanzová

Těšíme se na jaro,
povídáme si o ptáčcích, posloucháme v přírodě jejich zpěv a vyrobili jsme krásné ptačí budky, které jsme si vystavili na nástěnce.

Maškarní karneval
Ve čtvrtek 24.února jsme si ve školní družině opět po roce uspořádali maškarní karneval. V úvodu se nám představili všichni žáci převlečení za masky a předvedli krátké vystoupení. Všem se nejvíce líbilo vystoupení Daliborka Hlavatého v masce klauna. Při hodnocení masek zvítězila Majda Benešová – netopýr, druhé místo získal Filip Lehr - pirát, třetí byl Dája Hlavatý-  klaun a čtvrté místo získal Péťa Rauš v převleku za Ninju. Dále jsme tu měli kouzelníka, princezny, rytíře, Makovou panenku a indiánku. Zahráli jsme si hry na Popelku-přebírání barevných koleček a hru sedanou. Mezi soutěžemi se nám o hudbu k tanci starali Danek Křížek a Pepa Bořík. Všichni, kdo se maškarního karnevalu zúčastnili v masce, byli odměněni lízátkem a vybrali si cenu z tomboly. Tři vítězné masky získaly navíc ještě diplom.
                                                                                                 Sylva Seidenglanzová

DO-RE-MI
Dne 15. Listopadu jsme si ve školní družině opět po roce uspořádali soutěž ve zpívání písní DO-RE-MI. Soutěže se zúčastnilo dvacet žáků.Moderování se ujali Vojtěch Bořík a Gábi Grossová. O pěveckých výkonech rozhodovala porota ve složení Veronika keprová, Evina Záveská a Pepa Bořík takto: 
Na 1. místě – Gábi Grossová s písní „Tisíc mil“
Na 2. místě- Ivanka Bělová s písní „Tom dostal jeden nápad“
Na 3. místě – Lucinka Náprstková s písní „Pod dubem za dubem“
Na 4. místě – Maruška Smolová s písní „Lásko má já stůňu“
Některým žákům se pěvecké předvádění před ostatními žáky tak líbilo, že zpívali i několik písní.

Soutěžení v lese
V pátek 1. října jsme si se školní družinou vyšli do lesa, kde jsme si uspořádali soutěž ve zdolávání přírodních překážek. Stanoviště si připravili žáci čtvrtého a pátého ročníku a soutěžící z prvního až třetího ročníku hodnotili a přidělovali jim body. Soutěžilo se v hodu šiškou do stromu, hod do kruhu, přeskočit pomyslný potok, přejít kameny a nakonec na stanovišti u Pepíčka Boříka čekala na soutěžící překážková dráha. Nejlépe se umístili: Majda Benešová(1), s Michalkou Mukovou(1), Míša Kříž(2), Vojtěch Bořík(3) a Lucka Náprstková(3). Při vyhodnocení získali všichni žáci malou odměnu. Užili jsme si pěkné podzimní odpoledne v lese a někteří si odnesli domů plnou náruč hub. 
                                                                                             Sylva Seidenglanzová

Za pěkného počasí si hrajeme a sportujeme na školním hřišti.

Překážková dráha na školním hřišti
V pátek 17.9.2010 jsme si na školním hřišti uspořádali soutěže – překážkovou dráhu. Úkolem bylo přejít lavičku, přeskočit švihadlo, hodit míčem do koše, zatočit co nejdéle s obručí a přejít barevné kloboučky. Každé stanoviště si hlídali žáci ze čtvrtého a pátého ročníku a také určovali, kolik dostanou soutěžící bodů. Nejlépe si vedli Markétka Grossová a Vojtěch Bořík, kteří skončili shodně na prvním místě. Druhý se umístil Míša Kříž a na třetím místě skončil Vašík Kříž. Žáci, kteří se umístili si vybrali malou odměnu a všichni soutěžící si pak pochutnali na sladkém lízátku.
                                                                                                Sylva Seidenglanzová

Zpíváme si pro radost
„ Pějme píseň dokola“

Při vycházce do lesa jsme našli houby – několik krásných hřibů, borováků, ale i houby neznámé a krásné, červené muchomůrky . O houbách jsme si potom povídali a muchomůrku – krásnou, ale jedovatou jsme si vyrobili.Náš první podzimní výrobek na výzdobu družiny – Ježek s jablíčkem


V září 2010 jsme do školní družiny přivítali tyto nové kamarády:
Míšu Kříže, Marušku Smolovou, Lucku Náprstkovou, Péťu Rauše, Vašíka Kříže, Michalku Mukovou, Zbyněčka Pavlátku

Činnost školní družiny v roce 2009/2010

Na podzim si žáci ze ŠD hráli na hřišti různé míčové hry, stavěli hrady na pískovišti a točili se na kolotoči. Ze sportovních her jsme hráli vybíjenou, přehazovanou, cvičili jsme s dlouhým lanem i se švihadlem, učili jsme se školku s míčem. Uspořádali jsme si štafetové závody a závody v překážkové dráze. Z PTZČ jsme vyráběli havrana se slunečnicí a myš na barevném podzimním listu. Výrobky jsme potom vystavili v první třídě. Dále jsme pak vyráběli z přírodních materiálů- panáčky z kaštanů a žaludů, obrázky ze semen a koření, ozdobnou dýni, vánoční přání, proplétané hvězdy. Též jsme si vyzkoušeli vyrobit vizovické těsto, ze kterého jsme pak vymodelovali a upekli perníkové chaloupky a andělíčky. Také jsme vyrobili obal na notýsek, veselé sněhuláky a různé vánoční výrobky a vystřihovánky do oken. Novinkou byly výrobky motané z papírových ruliček např. košíčky a ošatky. Při podzimních vycházkách jsme sbírali kaštany pro zvířata na zimu, stavěli jsme v lese domečky pro skřítky a pouštěli jsme draky na vrchu Hůrka. Na louce u koupaliště jsme hráli hry na jelena, vypadávanou, na schovávanou a na škatulata. 4. prosince jsme si natrhali barborky a povídali si o adventu, o vánočních zvycích a pověrách. Nakonec jsme v lese uspořádali nadílku zvířátkům . Po Vánocích jsme pletli náramky z provázků, vyrobili jsme dárky k zápisu a uspořádali jsme si pěveckou soutěž DO-RE-MI. V zimě jsme chodili sáňkovat a bobovat na Hůrku. Jelikož školní družinu navštěvují dívky z převážně vyšších ročníků, mohli jsme se v letošním školním roce věnovat náročnějším činnostem. Ve druhém pololetí jsme se pokusili o enkaustické obrázky (voskovky a žehlička), květiny z krepového papíru, ozdobné květináče- zdobené ubrouskovou technikou, zvonkohru, vyškrabávané vejce (tuš a voskovky), postavičky a zvířátka z vyfouknutých vajec, vyškrabávaná mozaika do sádry, sádrová velikonoční vejce na ozdobu zelených větviček. Dále jsme vyráběli zápisníky na jarní výpravy, linoryt, přání ke dni matek z papírových proužků a zvířátka z barevných květináčků jako dar horšickým rodákům. Při vycházkách zimní krajinou jsme sledovali stopy zvířat, stavěli jsme sněhuláky a jiné stavby ze sněhu. Pozorovali jsme první jarní květiny. Z rozkvetlých pampelišek si některé dívky pletly věnečky. Při chvilkách odpočinku se nám podařilo přečíst celé tři knihy- „Babička na inzerát,“ „ Devatero pohádek“ a „ Malý špalíček pohádek“. Z družinových akcí jsme si uspořádali maškarní karneval, balónkovou diskotéku a opět jsme podnikli jarní výpravy- do Luhu, na zříceninu hradu Skála a k pomníku J. Šlajse. Pro děti ze školky jsme připravili jako každý rok Pohádkový les. Poslední naší akcí byly atletické závody. 
                                                                                             Sylva Seidenglanzová

Pohádkový les

Dne 28.5.2010 opět po roce žáci ze ŠD připravili pro děti z MŠ odpoledne plné soutěží. Hned po obědě se převlékli do masek pohádkových postav a vyšli jsme směrem k lesu. Celou cestu jsme značili barevnými fábory. V lese jsme připravili stanoviště na soutěže a schovali jsme se za stromy. Když byly děti v naší těsné blízkosti, vystoupili jsme ze svých úkrytů a přivítali jsme je. Prvním úkolem byl skok přes potok. Na tento úkol dohlížela čertice Majda a klaun Matýsek. U Robina Hooda (Pepa Bořík) a oranžové dýně (Kuba Fornouz) se děti trefovaly šiškou do stromu. Nad dalším úkolem-hodu míčkem do kruhu dohlížela sluneční víla Dorka a víla Melissa. Sultán Martin a Egypťan Dan si připravili soutěž v přebírání barevných koleček. U školaček Eviny a Elišky poznávaly děti květiny a u dědečka Vojty a Obelixe Jaryho poznávaly zvířata a jmenovaly jejich mláďata. Karkulka Baruška stačila sledovat všechna stanoviště a kontrolovat zda všichni dané úkoly splnili. To se skoro všem dětem podařilo a tak jsme jim za jejich výkony na závěr zatleskali.
                                                                      Vychovatelka ŠD Sylva Seidenglanzová

Třetí jarní výprava

Na třetí jarní výpravu jsme se vydali k pomníku strážmistra J. Šlajse. Z Horšic jsme vyšli směrem na Újezd a hned za Horšicemi jsme odbočili vpravo. Po cestě do kopce jsme přišli na hlavní silnici, která směruje na Nepomuk. Po několika metrech jsme se dostali na polní cestu, která nás zavedla až na vrch Nevěrnou, kde na kraji lesa stojí pomník, věnovaný zde zastřelenému štábnímu stážmistrovi J. Šlajsovi, na konci druhé světové války. Zde jsme si přečetli nápis vytesaný do kamenného pomníku. Posvačili jsme a zahráli si hru na schovávanou. Na zpáteční cestě jsme pozorovali rozkvetlé stromy třešní a ještě některé jarní květiny, fialky, modřence i zatoulané narcisy.
                                                                                            Sylva Seidenglanzová

Druhá jarní výprava-zřícenina hradu Skála

Druhou jarní výpravu jsme podnikli na zříceninu hradu Skála. Slunce lehce vykukovalo za mraky a my jsme si to namířili z Horšic po silnici směrem na Vytůň. Na kraji Vytůně jsme odbočili na polní cestu, která nás zavedla k lesu. Ještě chvíli jsme si vyšlapovali lesem a už jsme byli u cíle. Zjistili jsme, že i zde řádili vandalové. Lavičky se stolkem na odpočinek zde sice zůstaly, ale vývěsní tabule s legendou o hradu je již prázdná. Není tu ani zápisník se schránkou, do kterého zde turisté zapisovali vzkazky. O oheň na opečení vuřtů se nám letos postaral Vojtíšek Bořík. Po opečení vuřtů, svačině a odpočinku jsme nezapomněli uhasit oheň donesenou vodou. Řádně jsme po sobě uklidili a vydali se opět do školy. Na zpáteční cestě nás 
ekalo ještě jedno překvapení, když nás Pepa Bořík zavedl k pomníku, o kterém jsme nikdo jiný nevěděl. To znamená, že na našich cestách můžeme poznávat a objevovat stále něco nového.
                                                               Sylva Seidenglanzová-vychovatelka ŠD

 

První jarní výprava – Luh 2010

Opět je tu jaro a s ním naše již tradiční poznávání okolí Horšic v podobě jarních výprav. Naše první jarní výprava nás zavedla do Luhu. Ze školy jsme si to namířili k lesu směrem na Vlčí. Cesta na pilu v Luhu nám trvala poměrně dlouho, jelikož žáci si přáli častější přestávky na občerstvení , které měl každý ve svém batohu. Prví přestávku jsme si udělali na kraji lesa na kládě. Druhou odpočinkovou přestávku jsme si naplánovali na lavičce se stolkem před pilou, ale ejhle! Lavičku i se stolkem jsme objevili rozlámanou v potůčku-že by vandalové? Posvačili jsme tedy na kameni blízko domu Bečvářových -naší spolužačky Barušky. Na další odpočinek jsme se těšili u pomníčku v klidném koutku lesa, ale opět překvapení – kde byly loni lavičky se stolkem, letos se asi propadly do země a zůstaly tu jen dvě dlažební kostky (škoda). Zahráli jsme si tu alespoň hru na schovávanou, a cestou přes pole ke koupališti jsme si to namířili zpět do školy.
                                                                     Vychovatelka ŠD Sylva Seidenglanzová

Další naše práce, které jsme vytvářeli v lednu a únoru

Balonková diskotéka

Dne 25. Února 2010 jsme si v naší školní družině uspořádali zcela novou akci, kterou jsme nazvali Balonková diskotéka. Balonková proto, že se skládala ze tří soutěžních disciplin, samozřejmě za pomoci nafukovacích balonků při hudbě a tanci. Nejdříve se žáci rozdělili do dvojic a každá dvojice si vybrala svoji soutěžní barvu balonku. Na Dana Křížka žádný soutěžící do dvojice nezbyl a tak do soutěže nastoupil s vychovatelkou Sylvou, čehož později vůbec nelitoval, protože hned v první soutěži skončili na prvním místě. V první soutěži si dali žáci balonky mezi hlavy, Pája Paluch pustil hudbu a soutěž začala. Po chvíli začaly balonky odpadávat a na třetím místě se umístili Pája Paluch s Kryštofem Linhartem, na druhém místě Majda Benešová s Filipem Lehrem a první, jak už jste se dozvěděli se umístil Danek Křížek. Ve druhé soutěži jsme s balonky mezi hlavami podlézali provaz, který jsme postupně snižovali a na konci jsme se museli i plazit. A třetí soutěží byl balonkový fotbal(kopání a hlavičky přes překážku). V této soutěži zvítězil Pája Paluch. Balonková diskotéla se žákům velmi líbila a dohodli jsme se, že ji zařadíme do našich akcí i v příštích letech.
                                                                        Sylva Seidenglanzová

Maškarní karneval 2010

Je tady únor, měsíc masopustního veselí a tak jsme si v naší školní družině uspořádali opět jako každý rok náš oblíbený maškarní karneval. Nejprve nám všichni žáci představili své masky a předvedli krátké vystoupení. V této disciplině nejvíce uspělo vystoupení Červené Karkulky, tedy Daliborka Hlavatého, který nám předvedl scénku přepadení Karkulky vlkem. V další části jsme hodnotili masky – na 1. místě se umístil Filip Lehr v kostýmu upíra, na 2.místě Simonka Macháčková jako Šípková Růženka a 3. místo obsadily Gábi a Markét Grossovi jako Mach a Šebestová. Pak následovali oblíbené soutěže- sedaná a přebírání kostiček. 
Porotu tentokrát tvořili žáci Pája Paluch, Vojtíšek Bořík a Verča Kepková. Pája Paluch se postaral i o hudbu. Tančili jsme na CD Maxim Turbolenc, Kabátů a Michala Davida.
Tato akce je jednou z nejoblíbenějších a všichni už se těší na další- balónkovou diskotéku. 
                                                                       Sylva Seidenglanzová vychovatelka ŠD

DO-RE-MI 14.1.2010

Po roce jsme se v naší školní družině opět sešli u naší oblíbené pěvecké soutěže DO-RE-MI. Soutěž jsme zahájili společnou písní „ Na Okoř je cesta“, a poté se představili jednotliví soutěžící. Porotu nám tvořili žáci ze čtvrtého a pátého ročníku: Pája Paluch, Kryštof Linhart, Verča Kepková a Baruš Mandíková. O umístění soutěžících se snažili rozhodnout opravdu spravedlivě. A tak vyhodnocení soutěže dopadlo takto:
1.místo: Pepa Bořík – „Jsou mlynáři chlapi“ a „Lojza a Líza“
2.místo: Eli Bláhová – „Tisíc mil“ a „Vadí, nevadí“
3.místo: Majda Benešová- „Život vypadal krásně“ a „Vyletěla holubička“ 
                                          a na flétnu zahrála „Já mám koně“
4.místo: Eva Záveská- „Jsou mlynáři chlapi“ a Grónskou písničku
             Dorka Doležalová „My pluli dál a dál“ a „Znám já jeden krásný zámek“ 
                                          a na flétnu zahrála ukolébavku 
5.místo: Melissa Skálová - „Spider – vepř“ a na kytaru zahrála nádherně 
                                          kovbojskou píseň
6.místo: Vojtěch Bořík „Lojza a Líza“
7.místo: Dan Křížek - „Malé kotě“ a „One two theree“

Kuba a Matěj Fornouzovi a Tadeáš Hlavenka skončili na místech posledních, jelikož zřejmě neradi zpívají a tak se nám nepředvedli. Všichni žáci, kteří se snažili, dostali sladkou odměnu včetně poroty, a Verča Kepková pochvalu za přípravu diplomů a hlasovacích lístků.

Jak jsme připravovali a pekli vizovické těsto
Výroba chaloupek a postaviček

Pouštění draků na kopci HůrkaTak už máme opět novou družinu. Ještě lepší a větší. To se máme.To jsme my všichni, kamarádi ze školní družinyHrajeme si a sportujeme na školním hřišti

V měsíci září jsme přivítali do školní družiny tyto nové kamarády:
Barušku Bečvářovou
Ivanku Bělovou
Kubíka a Matýska Fornouze

 
Pohádkové rejdění

12. června žáci ŠD převlečeni za pohádkové postavy připravili soutěže pro děti z MŠ. Jelikož bylo nepříznivé počasí, soutěže se nekonaly v lese, ale na školním hřišti. 

Koně

Dne 1. 6. 2009 se žáci ze ŠD zúčastnili vycházky do Újezda k panu Sikytovi, který má menší statek.Tady jsme si prohlédli zvířata – páva, býky, kobylu s hříbětem. Nakonec jsme se samozřejmě museli svést na kobylce.                                            Sylva Seidenglanzová

Jarní turistické výpravy 2009

LUH
Na první jarní výpravu jsme se vydali do Luhu. Jarní sluníčko krásně hřálo a my jsme s batohy na zádech vyšlápli z Horšic směrem do lesa. V lese jsme udělali několik přestávek, kdy jsme pozorovali první kvetoucí rostliny a probouzející se přírodu. U pily v Luhu jsme si zahráli naši oblíbenou hru Na schovávanou. Tady jsme pozdravili naše kamarádky ze školky Barušku a Haničku, které zde bydlí. Cestou zpět do Horšic za polem u křížku nás překvapily nově zhotovené lavičky se stolkem. Zde jsme se nasvačili a cestou přes pole kolem koupaliště, jsme dorazili zpět do školy.

U pomníku J. Šlajse
Druhou výpravu jsme podnikli k pomníku J. Šlajse. Tato výprava byla spojena se soutěžením v turistických znalostech a dovednostech, takže si všichni do batohů přidali kromě svačiny a pití také krabičku poslední záchrany a zápisník. Vypravili jsme se z Horšic nad statek k hlavní silnici na Nepomuk. Tu jsme s velkou opatrností přešli a pokračovali jsme do kopce přes pole směrem k lesu. Na tomto úseku jsme často odpočívali, abychom se napili. Jelikož bylo jasné počasí, pozorovali jsme z výšky okolní krajinu.V lese jsme po několika metrech odbočili doleva. A po chvíli už jsme byli u pomníku J.Šlajse. Jelikož do školní družiny chodí i několik skautů ( Pepa Bořík,Eva Záveská a Dan Křížek),plnili jsme zde i úkoly, které se týkaly tábornických znalostí např. vyluštit dopis psaný Morseovou abecedou,vyznačit pochodové značky,ukázat svoji připravenou KPZ. Jediná Gábi Grossová si vzpomněla,že kopec ,na kterém se nacházíme se jmenuje Nevěrná. V soutěžení první místo získala Eva Záveská, druhá byla Dorka Doležalová a třetí skončila Gábi Grossová. Páni kluci- skauti si tentokrát uřízli pěknou ostudu. 

Zřícenina hradu Skála
Třetí jarní výprava vedla k zřícenině hradu Skála.Z Horšic jsme vyšlápli směrem do Vytůně. Na začátku vsi jsme odbočili na polní cestu, která nás zavedla až k lesu. Lesem jsme pokračovali až k našemu cíli- zřícenině hradu Skála. Zde jsme na připraveném ohništi udělali oheň, o který se staral Pepa Bořík, aby nevyhasl. Opekli jsme si zde špekáčky a vyslechli jsme si několik příběhů o zřícenině, které žáci vyprávěli. Před naším odchodem jsme oheň řádně uhasili donesenou vodou, abychom předešli vzniku požáru. Počasí bylo tentokrát zamračené, tak jsme došli do školy s mokrýma nohama, které jsme si zmáčeli v dlouhé nevysekané mokré trávě. 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Maškarní karneval 2009

V úterý 17.2.2009 se v naší školní družině konal maškarní karneval. Karnevalu se tentokrát zúčastnilo 17 žáků v nejrůznějších kostýmech. V těch nejzajímavějších se předvedli:

Verunka Kepková - čarodějka
Danek Křížek – kovboj
Pepa Bořík – myslivec
Vojtíšek Bořík – gepard
Majdalenka Benešová – španělská tanečnice
Gábi Grossová – baletka
Dájík Hlavatý – Spiderman
Melisska Skálová – čarodějnice
Filip Lehr – karatista

Vyhodnocení nejlepších masek jsme tentokrát neprováděli, aby někteří žáci nebyli smutní. Zahráli jsme si několik soutěží, masky předvedly připravené scénky a jiné dovednosti a jako na každém karnevalu jsme si všichni společně zatančili. 
Takhle jsme provozovali zimní sporty v průběhu prosince a ledna.
Bobování na kopci HůrkaDO-RE-MI 2009

Dne 22.1.2009 jsme si v naší ŠD uspořádali již tradiční pěveckou soutěž, kterou jsme nazvali DO-RE-MI. Nejdříve jsme si zazpívali několik společných písní, abychom odstranili stud a trému u některých žáků. Potom si žáci vylosovali pořadí, ve kterém předváděli své připravené písně. Spravedlivá porota ve složení žáků Dominika Jeníčka, Verunky Kepkové a Báry Mandíkové vyhodnotila pěvecké snažení v tomto pořadí:
1.místo-Domík Jeníček-píseň „Planeta prasat“
2.místo-Madlenka Benešová-píseň „Sladké mámení“
3.místo-Evička Záveská-píseň „Černé oči“
4.místo-Jary Muchka-píseň „Vánoce přicházejí“ 
5.místo-Baruš Mandíková-píseň „Na Okoř je cesta“
Ti, kteří neuspěli letos, se určitě umístí příští rok.
                                                                                        Sylva Seidenglanzová

ROČNÍ PLÁN ŠD - 2008/2009

Září
-Seznámení žáků s „Vnitřním řádem ŠD“
-Poučení žáků o bezpečnosti při pobytu na školním hřišti, vycházkách a hrách v přírodě
-Přivítání nových žáků-prvňáčků
-Podzimní výzdoba ŠD

Říjen
-Výroba lampiónů a větrníků
-Soutěže v přírodě-poznávání podzimních plodů
-poznávání kvetoucích rostlin
-Pouštění draků na kopci Hůrka-DRAKIÁDA
-Sběr kaštanů pro zvěř na zimu
-Sportování a hry na školním hřišti

Listopad
-Tvorba společného díla-„Jak přežívají zvířátka zimu“
- Beseda a tvoření z přírodního materiálu
-Prevence proti žloutence a jiným nemocem-časté mytí rukou+desinfekce
-Práce se slaným těstem-závěsný obrázek
-Využití posledních slunečních dnů ke sportování na školním hřišti
-Česání jablek na školní zahradě

Prosinec
-Těšíme se na Vánoce- připomenutí vánočních zvyků a tradic
-Výroba vánočních přání
-Vánoční výzdoba družinové třídy
-Vánoční posezení-zpěv koled
-Zdobení vánočního stromu v lese-pamlsky pro zvířata

Leden
-Výroba dárků k zápisu-výroba dárků pro budoucí prvňáčky
-Sáňkování na kopci Hůrka
-Stavění sněhuláků-dovádění na sněhu

Únor
-Výroba dárků pro radost-VALENTÝNKY
-MAŠKARNÍ KARNEVAL-příprava a výroba masek
-Hrajeme si: na restauraci, v dopravním prostředku, ve společnosti-
-učíme se společenskému chování 

Březen
-Přichází jaro- velikonoční výzdoba třídy
-Malování a výroba kraslic
-Výroba velikonočních přání
-Připomenutí velikonočních zvyků a tradic
-Březen-měsíc knihy-výroba obalu na knihu a záložky do knihy
-Soutěž- Družinové DO-RE-MI

Duben
-Příroda se probouzí
-Sledování prvních jarních rostlin
-Malování zvířat a jejich mláďat
-Poznávání okolí Horšic- pořádáme jarní turistické výpravy k významným a památným místům

Květen
-Pokračování v jarních výpravách
-Využití hezkého počasí ke sportování na školním hřišti
-Vyrábíme stavby z písku
-Svátek matek-výroba dárečků a přání
-ATLETICKÉ ZÁVODY na školním hřišti

Červen
-Legrační soutěže na školním hřišti
-Spolupráce s MŠ-strašidla v pohádkovém lese
-Koupání a opalování
-Rozloučení se školním rokem

ŠKOLNÍ DRUŽINA 2008/2009

V tomto školním roce se do ŠD přihlásilo 29 žáků, z toho 12 dívek a 17 chlapců. Na začátku školního roku byli žáci seznámeni s VŘ ŠD, s bezpečností při hraní a sportování na školním hřišti, a též o bezpečnosti při vycházkách, chůzi po silnici, hraní v přírodě a v lese.              Do družinového kolektivu jsme přivítali pět prvňáčků: Vojtíška Boříka, Jaromíra Muchku, Markétku Grossovou, Tadeáška Hlavenku a Péťu.
V teplých podzimních dnech si žáci nejraději hráli a sportovali na školním hřišti, kde využili pískoviště na stavění hradů, kolotoč a houpačky. Ke sportování využili nejvíce hrazdu, fotbalové brány a koše na košíkovou. Z míčových her si žáci nejraději zahráli na jelena, na zvířátka, vybíjenou a telefon.

12.9. jsme si uspořádali první soutěž v poznávání podzimních plodů. Vyšli jsme si na vycházku k lesu a cestou žáci nosili na ukázku nejrůznější barevné plody, které však museli umět pojmenovat.
19.9. jsme si uspořádali podobnou přírodovědnou soutěž. Tentokrát však žáci nosili a pojmenovávali kvetoucí rostliny.
V těchto soutěžích byla nejlepší Evina Záveská která dokázala najít a pojmenovat 24 kvetoucích rostlin, mezi nimi i jedovatý vratič. Na dalších místech se umístili Dominik Jeníček a Eliška Bláhová kteří shodně určili 17 kvetoucích rostlin.

V měsíci říjnu jsme očesali jablka na školní zahradě, které jsou nyní žákům k dispozici ke svačině. Při podzimních vycházkách jsme nasbírali kaštany které jsme odevzdali myslivcům k uschování pro lesní zvěř na zimu.
Žáci byli upozorněni na důležitost častého mytí rukou a oplachování v desinfekci z důvodu výskytu žloutenky na českých školách.
17.10. jsme si uspořádali již tradiční DRAKIÁDU. Bylo nádherné slunečné počasí, ale foukal i vítr, tak že se nám podařilo dostat na nebe skoro všechny draky, které si žáci přinesli. Pouštění draků se žákům zalíbilo, tak že jsme neskončili jen u jedné drakiády, ale chodili jsme pouštět draky ještě dalších čtrnáct dní, dokud nám počasí přálo.
31.10. byla naší novou družinovou akcí oslava svátku HELLOUWEN, kdy se žáci převlékli do kostýmů strašidel, duchů a čarodějnic. Při této akci jsme si zahráli oblíbené hry ve třídě jako sedanou a přebíranou. Strašidla a duchové nám předvedli svá kouzla a čarodějnice nám ze svých lístků věštily a předvídaly zda v příštím roce budeme mít hodně kamarádů, jak se nám bude dařit ve škole a kdo si bude nosit dobré svačiny.

Takto si hrajeme a sportujeme na hřišti

A toto jsou naše práce z podzimního vyrábění

Jak jsme si vyzdobili školní družinu

Duben

V měsíci dubnu jsme si ve ŠD vyrobili ještě několik pěkných výrobků na výzdobu družinové herny např. rybníček na který jsme použili tempery a sůl, do rybníčku jsme pak vyrobili skládané žabky, ryby a labutě. Vyrobili jsme si pro radost obrázky lepené z obilnin a pro maminky k svátku (na den matek) jsme udrhali závěsný obrázek na který jsme přilepili různé přírodniny. Za pěkných dnů jsme začali sportovat na školním hřišti a začali jsme se připravovat na naše pravidelné jarní toulání. Každý žák si připravil zápisník s důležitými radami pro přežití v přírodě, krabičku poslední záchrany, pití a svačinu a 11. dubna jsme se vydali na naši 1. jarní výpravu, která vedla přes les na pilu a poté do LUHU. Cestou jsme nasbírali další rostliny a květiny na vylisování do našich herbářů. 
18.4. nás další cesta z Horšic dovedla na kopec Nevěrnou až k pomníku Josefa Šlajse. Zde jsme se všichni nasvačili a zazpívali si několik písní. 
25.4. jsme se vydali na nejžádanější místo našeho jarního putování a tím byla zřícenina hradu Skála. Zde jsme jako již tradičně opékali vuřty a cestou zpět nás překvapil nečekaný déšť.

Květen

V květnu se konala naše poslední výprava a to na Henigarov. Po cestě jsme si zasoutěžili v poznávaní rostlin a květin a v lese ve zdolávání přírodních překážek. Nejlepší a nejzdatnější soutěžící byl Pepa Bořík, na druhém místě Martínek Muchka a třetí se umístila Eliška Bláhová. Následující týden – 9.5. jsme si zahráli STOPOVANOU. Fáborky značení a úkoly rozdali Zdenda Pavlátka a Ivetka Menšíková. Červen

V červnu jsme uspořádali pohádkový les pro děti z MŠ. Žáci ze ŠD se převlékli do masek, a připravili si několik úkolů, které děti z MŠ plnily. Akce byla připravena jako stopovaná a nade vsí v lese čekali na děti z MŠ. Klaun – Verča Kepková, kominík – Kuba Stieber, strašidlo – Baruš Mandíková, Karkulka – Evička Záveská, námořník – Pepa Bořík a ještě několik princezen a víl. Poslední letošní družinovou akcí byly atletické závody, které se konaly na školním hřišti. Mezi nejlepšími sportovci se umístili Pepa Bořík, Dominik Jeníček, Pája Paluch a Verča Kepková. Za horkých červnových dnů jsme se koupali na školní zahradě, hráli jsme míčové hry, cvičili jsme na hrazdě a stavěli jsme hrady z písku. BŘEZEN

Od začátku tohoto měsíce jsme se připravovali na Velikonoce. Vyprávěli jsme si o velikonočních zvycích a tradicích, Zdenda Pavlátka, který chodí na náboženství nám vysvětlil, jak Velikonoce vznikly a proč se tyto svátky slaví. Na výzdobu družinové herny jsme si vyrobili zářivě žluté pampelišky, husu s vajíčky, zajíčky a barevná vajíčka. Z vrbových proutků jsme pletli velikonoční pomlázky a nezapomněli jsme ani na zdobená vyfouknutá vajíčka. Naší hlavní akcí v tomto měsíci byla soutěž:

DO-RE-MI
Porotu nám tvořili tito chlapci: Zdenda Pavlátka, Dominik Jeníček a Pája Paluch. Nejdříve jsme si zazpívali několik společných písní a pak následovala soutěž jednotlivců. Na prvním místě se umístila Zdenička Šlehoferová s písní „Měsíček svítí“. Na druhém místě se umístil Martin Muchka který zazpíval píseň „Pec nám spadla“. Třetí místo obsadila Eliška Bláhová s písní „Prší, prší“ a dále Dan Křížek-„Jede, jede mašinka“, Evička Záveská-„Měla jsem já Hulána“ a Klárka Schejbalová-„Holka modrooká“. Soutěž ukončila vítězka Zdenička s velmi náročnou písní od Lucie Bílé. 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Roční plán akcí školní družiny

Září
Poučení o bezpečnosti, úrazech, seznámení s řádem ŠD
Podzimní výzdoba ŠD
Vzpomínka na prázdniny – výtvarná soutěž
Sportovní odpoledne na hřišti – vybíjená, kopaná
Zaměření na vztahy mezi žáky – starší pomáhají mladším

Říjen
Drakiáda – výroba papírových draků, pouštění na kopci „Hůrka“
Tvoření z podzimních pokladů – sběr přírodních materiálů na výrobky
Vědomostní soutěž – přírodovědná
Šetříme si společné vybavení ŠD

Listopad
Strašidla z dýní
Betlém – kolektivní dílo
Příprava na advent
Uklízíme si po sobě

Prosinec 
Vánoční výzdoba, výroba vánočních přání
Mikuláš
Vánoce, Vánoční posezení (dárečky, zvyky, koledy, apod.)

Leden 
O nej… sněhuláka – soutěž ve sněhových stavbách
Zimní sporty
Hry se sněhem a na sněhu
Krmítko pro ptáčky
Výroba dárků k zápisu
Chováme se slušně v jídelně

Únor 
Masopust – výroba masek
Maškarní karneval
Valentýnky – dárky pro radost
Vztahy mezi žáky – nepereme se, nenadáváme si

Březen 
Měsíc knihy – (obal na knihu, záložka)
DO – RE – MI – pěvecká soutěž
Předcházíme úrazům

Duben 
Velikonoce (kraslice, pomlázky)
Čarodějnice – slet, výroba
Skákání panáka, školka s míčem
Miss školní družiny
Nemluvíme vulgárně, neodmlouváme

Květen 
Den matek – přáníčka, dárečky
Rej motýlů (výroba)
Jarní turistické putování – poznávání památek a okolí Horšic
Uklízíme si věci i v šatně

Červen 
Sportovní soutěž na školním hřišti
Mokré soutěžení
Rozloučení se školním rokemMISS ŠD – 2007

Letošní soutěže MISS ŠD se zúčastnilo deset soutěžících dívek. Dívky soutěžily ve čtyřech disciplinách:1.představení 2.tanec 3.rozhovor 4.volná disciplina
Porotu ve složení Martin Kepka, Pája Paluch a Honzík Bláha nejvíce okouzlila Zdenička Šlehoferová se svými blonďatými vlásky, druhé místo obsadila výřečná Míša Menšíková, třetí skončila Evička Záveská a čtvrtá Veronika Kepková. Chlapci dívkám poblahopřáli, na hlavu jim posadili vlastnoručně vyrobené korunky a předali sladkou odměnu.

Školní družina 2006/2007

V letošním školním roce se do školní družiny přihlásilo 29 žáků z prvního až pátého ročníku. Aby byl pobyt ve ŠD pro všechny zajímavý a přitažlivý, snažíme se do plánů ŠD zařazovat co nejrozmanitější činnosti. 

Z pracovně - technické zájmové činnosti
Průběžně obměňujeme a doplňujeme výzdobu družinové třídy i šatny. Vyrobili jsme např. barevné létající balóny, které jsme zavěsili na dekorační síti v šatně. Nástěnku jsme si vyzdobili podzimními obrázky a barevnými dráčky. Na síť ve třídě jsme postupně vyráběli podzimní obrázky s listy a strašidly, muchomůrky, oranžově zářivé dýně a v současné době je na síti již vánoční výzdoba. Na školní okna jsme nazdobili stojánky s ozdobami provedenými různou technikou (ubrouskovou, lepení přírodního materiálu). Každý rok jsme také poctěni tím, že vyrábíme přáníčka k Vánocům, které může paní ředitelka rozeslat různým institucím a samozřejmě školám. V současné době dokončujeme vánoční věnec na dveře a chaloupku z přírodního materiálu pro Betlém. 

Z esteticko výchovné zájmové činnosti
Zahráli jsme si několik pohádek podle časopisu ,,Pastelka´´. Děti recitují básně a velmi rádi zpívají. Na píseň ,,Ptala se Zuzana Kuby´´ jsme si nacvičili i krátký taneček. Naši nástěnku jsme si vyzdobili výkresy, které jsme namalovali. Často si sedáme do společného kruhu, kde si povídáme o věcech, které nás trápí a nezapomínáme ani na společenské chování nebo nevhodné chování některých žáků. 

Ze sportovních činností
K podzimnímu sportování jsme nejvíce využili školní hřiště, kde žáci nejraději hráli různé hry (fotbal, vybíjená, vypadávaná, na myslivce, na jelena a mnoho dalších). V současné době chodíme sportovat do školní tělocvičny.

Přírodovědné a turistické zájmové činnosti
Při vycházkách do přírody jsme sledovali měnící se přírodu, podzimní barevné plody, ochutnávali jsme ostružiny, švestky, ale i trpkou trnku, kterou nikdo nepoznal. Nezapomněli jsme ani na plody neznámé a jedovaté, na které raději ani nesaháme. Při vycházkách do lesa jsme rozeznávali jedlé a jedovaté (nejedlé) houby. Jednou z nejoblíbenějších činností v lese bylo opět stavění domečků pro lesní skřítky.


příprava na advent


příprava na advent


volné chvilky

Soutěžení v lese

Na druhou jarní družinovou výpravu jsme se se školní družinou vydali na Henigarov. Abychom si cestu lesem zpestřili, uskutečnili jsme několik převážně sportovních soutěží. Například hod na cíl, přeskočit překážku, přinést na určené místo co nejvíce šišek, doskákat do cíle po jedné noze atd. Všechny soutěže jsme pečlivě bodovali, abychom mohli určit vítěze. Nejlepší byl Martin Kepka, na druhém místě Dominik Jeníček, třetí místo získala Evička Záveská a čtvrtá skončila Verča Kepková. Na Henigaru jsme se porozhlédli po okolí a poukázali jsme na nejznámější místa- Hájovna Loupensko, Vitůň, Skála, Horšice. Cestou zpět jsme se na pěkném stinném 
místě nasvačili, na padlém stromu jsme se posadili a zazpívali si několik písniček . 

Výprava na zříceninu hradu Skála

Zřícenina hradu Skála je nejoblíbenějším místem našich družinových výprav. Ihned po obědě jsme si doplnili pití do lahví, sbalili potřebné věci do batohů a vydali jsme se směrem k Vitůni. Počasí nám přálo. Svítilo slunce, ale přesto nebylo horko a tak kopec nahoru k lesu jsme snadno vyšlápli. Cestu většinou děti znaly, a odbočka ke hradu je již několik let viditelně označena , tak jsme neměli problém se na místo dostat. Po cestě lesem každý sebral několik suchých větví, které jsme použili na oheň na kterém jsme si opekli špekáčky. U ohně jsme si též zazpívali několik písní, mezi nimi dlouho připravovanou – „ Na hradě Okoří“. U hradu jsme si přečetli povídání o předcích obývajících hrad a o zakopaném pokladu. Celou cestu zpět jsme pak společně řešili, zda existují duchové a různé otázky tohoto tématu. 

První jarní družinová výprava

V pátek 13. dubna jsme využili krásného slunečného počasí a vydali jsme se na první jarní družinovou výpravu do Luhu. Babka kořenářka při vaření svých lektvarů ztratila deset bylin a tak jsme se cestou pokusili je najít. Každý si opsal seznam, přidal si ho do batůžku k pití a svačině a po obědě jsme vyrazili. Naše trasa vedla z Horšic ke koupališti a dále pak po louce podél potoka až pod Týniště. Tam jsme si prohlédli koně pasoucí se v ohradě a po silnici jsme pokračovali dále do Luhu. Před pilou v Luhu jsme se posilnili svačinou, v Luhu jsme zamávali kamarádce Barborce, která na nás též mávala z okna. Pro babku kořenářku už nám zbývaly najít pouze tři rostliny. Pod lesem před Horšicemi jsme si ještě zahráli schovávanou a hurá do školy počítat ty správné rostliny. Všech deset rostlin se podařilo najít a určit Michalce Menšíkové, Evičce Záveské a Verunce Kepkové. Všichni turisté byli nakonec za snahu a výdrž odměněni sladkou odměnou.
                                                                        Vychovatelka ŠD Sylva Seidenglanzová


Družinové DO-RE-MI

Dne 12. ledna 2007 se ve ŠD konala soutěž ve zpívání – DRUŽINOVÉ DO-RE-MI. O pořadí soutěžících tentokrát rozhodovala porota ve složení Aarona Skály a Pavlíka Palucha. Z deseti soutěžících se na čtyřech nejlepších místech umístili tito žáci: 1. místo Ivetka Menšíková s písní ,, Když jsem byl maličký pacholíček“
2. místo Michaela Menšíková s písní ,, Znám jednu starou zahradu“
3. místo Martin Muchka s písní ,, Jede jede mašinka“
4. místo Dorotka Doležalová s písní ,, G,E,F číča není lev „
Všichni soutěžící získali sladkou odměnu. 

Maškarní karneval ve ŠD

se konal dne 14. února 2007. Jelikož si všichni žáci připravili velmi krásné masky, bylo velice těžké určit pořadí, a tak zvítězili všichni, kteří si připravili nějaký kostým.
Princezny Evička Záveská a Žanetka Sedláčková
Víla Gábinka Grosová 
Indiánka Melissa Skálová
Viking Martínek Muchka
Upír Lukáš Havlík
Sluníčko Dorotka Doležalová
Medvěd Pepíček Bořík
Myška Ivetka Menšíková
Kouzelná babička Michaela Menšíková nám zpestřila program svým čarovným vystoupením a kromě maškarního rejdění a tancování jsme si zahráli naši oblíbenou hru sedanou. 
Sylva Seidenglanzová

Miss ŠD 2006
Dne 9.6.2006 se konala ve školní družině již tradiční soutěž MISS ŠD.

Soutěže se zúčastnilo 6 dívek a
předvedly se v těchto disciplínách : 1. Představení
                                                   2.Tanec
                                                   3. Rozhovor s vylosovaným chlapcem
                                                   4.Volná disciplína 
Porotu tentokrát zastupovali tito chlapci:
Martin Bárta, Jiří Mandík a Vašík Klasna
Hodnotili opravdu spravedlivě a tak 1. místo obsadila Karolína Mandíková 
                                                   2. místo Michaela Menšíková
                                              Na 3. místě skončily dvě dívky Hana Weitzová
                                                                                      A Barunka Mandíková
Soutěžily ještě Ivetka Menšíková a Žanetka Sedláčková
Soutěž se dětem tolik líbila, že na úterý 13.6. jsme si naplánovali soutěž podobnou
A to MISSák ŠD kde se předvedou chlapci.

                                                                                   Vychovatelka ŠD
                                                                                Sylva Seidenglanzová 

Jarní turistické putování se školní družinou
Kam vedou všechny cesty z Horšic? Když položím dětem tuto otázku, stále se někdo najde, kdo na ni neumí odpovědět. Proto i letos na jaře jsme se vydali tyto cesty a jejich cíle prozkoumat. První cestou jsme se vydali po hlavní silnici směrem do Vystůně. Zde jsme odbočili vlevo a pokračovali k lesu. Ještě chvíli jsme pokračovali lesní cestou – a jsme u cíle. Před námi se objevila zřícenina hradu Skála. Zde se nejstarší chlapci utkali v tábornických dovednostech. Jejich úkolem bylo založit oheň s jednou zápalkou a bez papíru. Tentokrát zvítězil Martin Bárta. Na rozdělaném ohni jsme si opekli vuřty, přečetli jsme si některé zápisky ze sešitu, který se nachází ve schránce na stromě. Poté jsme oheň řádně uhasili donesenou vodou a vydali jsme se zpět do školy. Další cesta nás zavedla na kopec Nevěrnou k pomníku Strážmistra Josefa Šlajse. Zde jsme přečetli nápis na pomníku, posvačili jsme a každý si připravil nějakou píseň se kterou se zde předvedl. Poté někdo objevil zvláštní kameny, kterým děti ve své fantazii okamžitě přisoudily kouzelnou moc. Nasbíraly si je a ve školní družině jsme je pak využili k pomalování různými obrázky. A kam vede cesta lesem, kam chodíme stavět domečky pro skřítky? Po této cestě jsme si zasoutěžili v poznávání rostlin a stromů. Náš cíl byl Henigarov. Odtud jen málo kdo dokázal ukázat kde je Zálesí, jak se jmenuje hájovna Loupensko a jakým směrem je zřícenina hradu Skála. Nejšikovnější v soutěži byl opět Martin Bárta a Honzík Bláha. Poslední cestou jsme došli přes les do Luhu. Zde jsme si ukázali kde je pila, kde bydlí naši kamarádi, a nasbírali jsme si rostliny na založení družinového herbáře.

                                                                                   Vychovatelka ŠD
                                                                                Sylva Seidenglanzová

Zima ve školní družině 
Letošní zima je sice velice dlouhá a mrazivá, ale my i v tomto ročním období máme ve ŠD spoustu práce a zábavy. Nejdříve jsme se dali do vyrábění dárečků k zápisu pro budoucí prvňáčky. Práci jsme si rozdělili, aby nám šla lépe od ruky. Ti šikovnější vyrobili klauny a měsíc s medvídkem. Mladší žáci se dali do výroby mašinky a medvídka s medvědicí. Hezké počasí jsme využili k vycházkám do přírody, kde jsme sledovali a určovali stopy zvířat. Také nám napadal sníh a toho jsme využili k bobování na kopci Hůrka. Dne 11.1.2006 jsme si uspořádali družinové DO – RE – MI, na které si všichni žáci připravili písničky , které hodnotila porota skládající se z těchto členů : Martin Bárta, Adélka Černá a Michalka Menšíková. První místo obsadila Ivetka Menšíková, druhé místo Hanička Weitzová, třetí byl Honzík Bláha a na čtvrtém místě se umístil Vašík Klasna. Dále jsme si uspořádali 25.1.2006 diskotéku, na které si žáci nacvičili tanec, který pak druhý den předvedli ostatním žákům, kteří do ŠD nechodí. Poslední naší zimní akcí byl ´´Maškarní karneval´´. Ten se konal ve středu 8.2.2006. Všechny děti si pečlivě připravily masky a vyhodnotit první tři nebylo vůbec snadné. Po delším zvažování se na prvním místě umístila Adélka Černá – čarodějnice Bludimíra, druhé místo obsadil Jiřík Mandík – zpěvačka Aneta třetí Ivetka Menšíková – princezna. Krásné masky měly také Nika Larvová – vodník a Klárka Schejbalová – Ježibaba. Karneval ještě neskončil a mnozí už vymýšleli za co se převlečou příští rok.

PODZIMNÍ AKCE VE ŠD
Krásný slunečný podzim jsme ve ŠD využili nejvíce ke sportování na školním hřišti, kde jsme si uspořádali několik turnajů ve vybíjené, kopané a přehazované. Při vycházkách do přírody jsme si zahráli na stopovanou, na kterou si úkoly připravili Vašík Klasna a Martin Bárta. Při dalším soutěžení v lese si žáci vyzkoušeli např.rozhoupat se na houpačce, doběhnout k určenému cíli, nebo trefit šiškou do stromu.V přírodovědné soutěži žáci poznávali různé rostliny, stromy, šišky i houby. Jednou z nejoblíbenějších činností je stavění domečků pro lesní skřítky. Též jsme si nezapomněli uspořádat drakiádu na kopci Hůrka.Předem jsme se snažili vyrobit draky ve školní družině, avšak ti koupení nám létali lépe. Adélce Černé se drak usadil na nejvyšším stromě a i když z toho byla smutná, museli jsme drakovi zamávat a nechat ho ve větvích plápolat. Poslední akcí bylo vyřezávání strašidel. Jelikož jsme letos neměli dýně, vymyslela Kačka Velichová vyřezávání z pomerančové kůry. Nakonec jsme vyřezané obličeje nazdobili různými rostlinami a zavěsili ve třídě na nástěnku.

Vychovatelka ŠD
Sylva Seidenglanzová 


 

EU peníze školám

to jsme my

to jsme my

jídelníček

nové fotografie

základní škola

mateřská škola

školní družina