naše obec

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
základní škola
mateřská škola
školní družina
informace pro rodiče
partnerská škola
pomáháme druhým
naše úspěchy
ZŠ - naše práce
MŠ - naše práce
ŠD - naše práce
dokumenty
ke stažení
registr oznámení
napište nám
autor stránek

partnerská škola

pro školy

Pro školy

pro školy
 

mateřská škola


Poslední den v MŠ jsme si užili

Rozloučení s žáky 5. ročníku ZŠ

Tablo předškoláků

Rozloučení s předškoláky
V úterý 25. 6. 2019 proběhlo na školní zahradě slavnostní rozloučení s předškoláky. Navštívila nás plzeňská agentura, která realizuje animační programy. Culinka, která mezi děti přišla z daleké kouzelné země, si pro nás připravila hodinový program plný písniček, tanečků i pohybu, při kterém se všechny děti vydováděly. Po skončení celého vystoupení přišli na řadu předškoláci, kteří v září usednou do školních lavic. Na školáky byli pasováni Hyneček Krejčí, Tomášek Hrubý, Štěpánek Bäuml, Gábík Ott a Markétka Loudová. Tito vyvolení obdrželi trička s nápisem „Jdu do školy“, knihu, upomínkový list, pastelky a jiné drobné předměty. Po básničce a pokřiku následoval přípitek s ostatními dětmi, společné foto s Culinkou a malé občerstvení. Chtěla bych touto cestou poděkovat paní Ottové za upečení muffinů, paní Česalové za melouny a samozřejmě všem rodičům za celoroční spolupráci. Budoucím školákům děkuji za krásné zážitky, které jsem s nimi mohla prožít během celé jejich docházky v mateřské škole. Přeji jim, aby ten další krok byl velkou zábavnou hrou plnou úspěchů a nových radostných okamžiků. 
Všem dětem i rodičům přeji krásné prázdniny plné sluníčka a pohody, úžasné výlety a nezapomenutelná dobrodružství. 

Dana Řihošková

Na návštěvě u oveček
Naším posledním výletem v tomto školním roce byla návštěva v biocentru Prusiny u Nebílov. Výukový program s názvem „Na návštěvě u oveček“ byl pro děti velkým přínosem v oblasti environmentální výchovy. Děti se na příkladu ovce seznámily s původem produktů, které používají, a s nimiž se v běžném životě setkávají. Dozvěděly se o procesu zpracování ovčí vlny a vyzkoušely si jeho dílčí části. To vše pod vedením milé lektorky, která svým povídáním dokázala děti zaujmout.
Největším zážitkem pro děti byl přímý kontakt s hospodářskými a domácími zvířaty, kdy si je mohly nejen pohladit, ale také nakrmit. Děkujeme tímto MAS AKTIVIOS za zprostředkování a financování této akce.

Dana Řihošková

Výlet do ZOO
„Dneska jedeme do ZOO a už se moc těšíme na zvířata!“ zpívá se v jedné písničce, kterou se děti 
v mateřské škole naučily. Jelikož jsme dlouho nenavštívili zvířátka v plzeňské ZOO, naplánovali jsme návštěvu v letošním školním roce. Ve středu 12. 6. 2019 v ranních hodinách jsme autobusem vyjeli od naší mateřské školy pro kamarády z MŠ Příchovice a pokračovali směr Plzeň. Cesta rychle ubíhala, zanedlouho jsme byli na místě. Celé dopoledne jsme si užili, mezi zvířátky se dětem líbilo, bylo stále co pozorovat. Jen sluníčko nás trochu potrápilo, zrovna v tento den se rozhodlo svítit jako o závod. Naštěstí je v zahradě spoustu stinných míst, kterých jsme využili k častému odpočinku. Jako náplast za horké počasí a pěší výkon dostaly děti studené překvapení ve formě nanuků. 

Dana Řihošková

Školní projekt
V pátek 7. 6. 2019 probíhalo na naší škole projektové dopoledne s názvem „Poznáváme domácí zvířata“, kterého se zúčastnili žáci 1. - 3. ročníku a děti z mateřské školy. Tento projekt byl rozdělen na dvě části. První část se odehrávala v herně MŠ. Nejprve se děti vylosováním rozdělily do skupin. Každá skupina musela složit rozstříhaný obrázek domácího zvířete a získala tak název pro svůj tým. Následovaly další úkoly jako např. vymyslet týmový pokřik, složit krátkou rýmovačku, zazpívat písničku a mnoho dalších. První část jsme ukončili všem známou písní „Když jsem já sloužil“. Po svačině jsme se všichni sešli na školní zahradě, kde byla zahájena druhá, rušnější část projektu. Zde musely všechny týmy projít šesti připravenými stanovišti a ukázat své pohybové dovednosti. Po splnění všech disciplín jsme celé dopoledne zhodnotili, rozdali medaile a sladkosti a rozloučili se pokřikem s velkým potleskem. Cílem tohoto projektu nebyla dravá soutěživost, ale hlavně týmová práce v rozdílných věkových kategoriích a upevňování přátelství mezi dětmi z mateřské školy a žáky základní školy.

Dana Řihošková

Stopovaná
V pátek 31. 5. 2019 jsme oslavili v naší mateřské škole s malým předstihem svátek dětí. Pozvali jsme k nám do Horšic kamarády z MŠ Přichovice na stopovanou, kterou jsme si pro ně připravili. Šipkovačka nesla název jako náš letošní Třídní vzdělávací program „Barevným klíčem otevíráme svět“. Příchovičtí měli hledat po značené trase celkem šest barevných klíčů. Červený klíč jim otevřel bránu do zahrady, kde museli třídit ovoce a zeleninu. Zelený klíč je pustil do lesního království, kde určovali stromy, houby, plody, lesní zvěř a zpívali písničku na téma les. Další klíč měl barvu zlatou. S tímto klíčem si děti zavzpomínaly na vánoční čas. Hledaly ukrytý balíček, ve kterém byly rozstříhané obrázky, které musely složit. Žlutý klíč je poslal k paní Zimě. Zde děti procvičovaly jemnou motoriku mačkáním papírů v koule a uspořádaly pořádnou koulovačku. Žlutý klíč odemykal jaro. Naši kamarádi jmenovali znaky jara, poznávali obrázky květin, zvířat, určovali mláďata. A poslední modrý klíč zval do světa zábavy, výletů a radovánek. Děti poznávaly dopravní značky a věnovaly se pohybu. Slalomovou trasou vyrazily až do cíle na dětské hřiště. Tam už jsme netrpělivě čekali jejich příchodu. Po odevzdání všech šesti klíčů se příchovičtí pustili do hledání pokladu. A poklad se našel. Následovala společná fotografie na památku a vítězný pokřik. 
A protože jsme vlastně oslavovali, nesměl chybět přípitek a dárečky. Děti dostaly do školky nové míče a od maminky Adrianky Česalové, které tímto děkujeme, přívěsky v podobě kostky. 

Dana Řihošková

Výlet do kasáren v Klatovech
Na výlet k vojákům do Klatov, kde se konal již tradiční Den otevřených dveří, se děti těšily již hodně dní dopředu. Sluníčko se na nás usmívalo hned od rána a to ještě více zlepšilo naši náladu. Svačina byla přichystána a mohlo se vyrazit. Už při vystupování z autobusu byl vidět na dětských tvářích velký údiv: “Jé, tady jsem ještě nikdy nebyl. To jsem ještě neviděl“. 
Děti si mohly prohlédnout vojenská auta i tanky zevnitř, zastřílet si, zaházet si míčkem na cíl, vyzkoušet si svoji fyzičku, mluvit do policejní vysílačky a vidět vojáky přímo při zásahu. Za odměnu dostaly sladkosti, odznáčky, hračky a obrázky vojenské techniky.
Myslím si, že poděkování patří všem, kteří se podíleli na téhle akci. Pro ty dětské rozzářené oči to stálo za to.

Jarka Jeslínková

Plavání v Klatovech
Mezi naše pohybové aktivity patří každoroční předplavecký výcvik, který má pro předškolní děti velký význam. Zábavnou a hravou formou se děti učí odbourávat strach z vody, získávají důležité charakterové vlastnosti jako schopnost překonávat sám sebe, důvěřovat si a jsou rozvíjeny základní plavecké dovednosti. Během pěti lekcí se naši plaváčci naučili orientovat nad i pod vodou, cítit se ve vodě bezpečně a zároveň z ní mít respekt. 

Dana Řihošková

Návštěva knihovny
V pátek 13. 5. 2019 se děti z mateřské školy vydaly na návštěvu do Městské knihovny v Přešticích. Mile nás přivítala paní knihovnice Mgr. Jindřiška Červená. Seznámila děti s tím, jak to v tak velké knihovně chodí – kdo ji může navštěvovat, jak se tam správně chovat, jaké knihy tam můžeme najít. Přečetla dětem pohádku a hned jim kladla otázky, aby zjistila, jak pozorně poslouchaly. Na závěr si děti mohly zapůjčit a prohlížet knihy, které se jim líbily – o velkých strojích, leporela, o dinosaurech, o princeznách, mašinkách, letadlech atd. Paní Červená dětem také zapůjčila brýle na prohlížení 3D knih.
Po návštěvě knihovny jsme ještě zavítali do Domu dětí Slunečnice, kde děti viděly chov hadů, morčat, osmáků, činčil a papoušků.
Nakonec jsme se ještě stihli podívat na nádraží na projíždějící mašiny.
Bylo to krásně strávené dopoledne.

Jarka Jeslínková

Pyšná princezna
Ve čtvrtek 11. 4. 2019 se celá naše ZŠ a MŠ Horšice vypravila za kulturou. Cílem této cesty bylo Kulturní a komunitní centrum v Přešticích. Zde nám divadelní společnost Julie Jurištové představila pohádkový muzikál Pyšná princezna. Tento pražský soubor nabízí dětem podívanou zaměřenou na klasické výpravné pohádky obsahující morální poselství. Děj pohádky na motivy Boženy Němcové nemusím popisovat, protože je všem dobře známý. Musím však zmínit, že celé hodinové představení sledovali i ti nejmenší diváci se zaujetím, což napovídá o herecké profesionalitě této divadelní společnosti. Děkujeme paní Julii Jurištové za pozvání na další pohádkový muzikál, tentokrát podle klasické pohádky na motivy K.J.Erbena Obušku z pytle ven!

Dana Řihošková

Návštěva dravců v mateřské škole
Na konci března naši školku navštívili sokolníci, pan Vondruška se synem, aby nám pověděli něco zajímavého ze života dravců a zároveň nám je ukázali. Děti mohly vidět sovu pálenou, výra velkého a indického. Překvapením byl náš největší pěvec krkavec, který umí napodobovat i lidské hlasy. Na závěr jsme viděli orla skalního. Děti si mohly dravce pohladit a pak sledovaly, jak letí nad jejich hlavami. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí ze života dravců. Velice jsme obdivovali lásku a důvěru mezi člověkem a dravcem.

Jarka Jeslínková

Vítej, jaro!
Tak je to tady! Příroda se probouzí ze zimního spánku, jaro ťuká na dveře a pomalými krůčky přichází mezi nás. S letošní zimou jsme se rozloučili společně se základní školou výpravou u příležitosti obnovení starých jarních tradic. V pátek 22. 3. 2019 jsme se vydali k potoku u Vitouně, kde jsme vynesli Morenu podle starého pohanského zvyku, který symbolizuje konec zimy a přivítání jara. Tato vycházka se povedla i díky příznivému počasí. Zimu jsme odehnali a teď už se budeme těšit na krásné jarní dny, které budeme s dětmi trávit co nejvíce v přírodě. 

Dana Řihošková

Děkujeme rodičům, kteří se s námi podíleli na jarní výzdobě

Gratulace!
KKC Přeštice ve spolupráci se Školní družinou ZŠ Josefa Hlávky Přeštice vyhlásilo výtvarnou soutěž na téma „Moje nejoblíbenější zvířátko“. Do této soutěže se zapojily děti z naší mateřské školy: Deniska Kreuzmanová, Markétka Loudová, Anička Benešová, Hyneček Krejčí a Štěpánek Bäuml. Všem malým výtvarníkům děkujeme za reprezentaci naší mateřské školy a za krásné 2. místo gratulujeme Hynečkovi.

Dana Řihošková

Slepičí pohádka.
Všude kolem nás už je cítit jaro, začala se probouzet příroda. My jsme tomu chtěli trochu pomoci, tak jsme se vydali do Mateřské školy v Příchovicích na jarní pohádku. 
Pohádka nám vyprávěla jarní příběh o slepičkách a zlobivé koze z jednoho malého dvorku, kde se děly zázraky. Že slepičky mohou být zlé a závistivé, ale také dobré a výjimečné. Láska umí hory přenášet a po zásluze se každému dostane odměny. Pohádka byla plná písniček a děti byly do děje vtaženy. Paní Mileně Jelínkové z divadla Nána patří velký dík, protože představení bylo nádherné nejenom výkonem, ale i překrásnými kulisami a loutkami. Určitě se budeme těšit na další její pohádky.

Jarka Jeslínková

Karnevalové veselí
Měsíc únor je období karnevalového veselí, zpěvu, tance a zábavy. Všechny děti se těší, až se převlečou do kostýmů svých pohádkových hrdinů. Naši školku navštívil „pan Karneval“ v pátek 
22. 2. 2019. Během chvilky tu stálo několik princezen, víl, pirátů, čarodějů, zvířátek a jiných pohádkových postaviček. Děti s nadšením předváděly své kostýmy a zároveň obdivovaly převleky svých kamarádů. Celou školkou zněly tóny veselých písní, smích a radovánky. Všichni se bavili při tanci, soutěžích a dovádění. Karnevalový den se nám i letos vydařil a všichni jsme si ho krásně užili!

Dana Řihošková

Zdravá 5
Do školky přijela zástupkyně Nadačního fondu Albert Jitka Wachmann, která se převlékla za kuchařku a začala si s dětmi povídat o Péťovi a Evičce. Chlapec měl nezdravou barvu, měl špatné zuby, zlomenou nohu a velké bříško. Zato holčička měla krásnou postavu a byla plná zdraví. Čím to bylo? Péťa jedl samé nezdravé věci, moc se nehýbal, a proto byl stále nemocný. 
Děti pomocí těchto postaviček rozdělovaly potraviny na zdravé a nezdravé. Tančily, zpívaly a na závěr ochutnávaly zeleninku. Do školky nám paní Wachmann darovala CD s dětskými písničkami. Pořad byl poučný a pro děti zábavný.

Jarka Jeslínková

Zimní radovánky

Perníková chaloupka
V polovině ledna jsme navštívili společně s Mateřskou školou Příchovice divadlo Alfa v Plzni. Děti tak měly možnost podívat se do opravdového divadla. Viděly opravdové herce, tak i loutky. Pohádka byla doplněna lidovými písněmi, které si děti mohly zazpívat. Doprovázely je dudy a vozembouch. Byl to kulturní zážitek.

Jarka Jeslínková

Vánoční posezení s dětmi

Poděkování
Konec kalendářního roku se nezadržitelně blíží, čtyři měsíce školního roku utekly jako voda a my, učitelky MŠ, bychom chtěly poděkovat rodičům za dosavadní spolupráci. Za sponzorské dary děkujeme Šilingovým, Loudovým a Dobrým, ale také všem rodičům, kteří přispěli nemalým dílem k chodu naší MŠ. Ať už jsou to drobné opravy, dárky pro děti, výtvarný materiál, tématické dekorace a v neposlední řadě pořádání vánočního jarmarku..…
Velice si toho vážíme! 

Učitelky MŠ Jarka a Dana

Vánoční besídka v mateřské škole
Ve středu 12. 12. 2018 v odpoledních hodinách se v naší horšické mateřské škole sešli rodiče, prarodiče i sourozenci školkových dětí. Důvodem této sešlosti byla tradiční vánoční besídka, na kterou se děti moc těšily. Již od listopadu pilně nacvičovaly taneček, vánoční písně a říkanky, vyráběly dárečky a zdobily prostory MŠ. S příchodem adventu otvíraly každý den okénko adventního kalendáře, aby jim čas rychleji ubíhal. A přišel den „D“, kdy jsme odkryli poslední okénko. Do školky přišel Ježíšek. Děti předvedly svému nejmilejšímu obecenstvu vystoupení, předaly dárečky a už čekaly na to blížící se kouzelné zvonění. Pod rozsvíceným stromečkem děti našly nové hračky, ze kterých měly velkou radost. 
Děkujeme všem, kteří se v tom shonu pozastavili a přišli s námi strávit pěkné vánoční odpoledne.

Dana Řihošková

Tradiční zdobení stromečku pro zvířátka, tentokrát společně s žáky 1. ročníku ZŠ

Veliká návštěva
Ve středu 5. 12. 2018 do naší mateřské školy zavítala veliká návštěva – Mikuláš se svým doprovodem. Opět po roce přišel zkontrolovat loňské hříšníky a poznat nové tváře. Ze své knihy hříchů četl Mikuláš některé nedobré skutky, ale i slova chvály. Děti přednesly říkanku, předvedly krátký taneček a slíbily, že se polepší. A tak čertíci zase odešli s prázdnou. Na rozloučenou nám tahle návštěva nechala plný košík balíčků.
Děkujeme tímto rodičům, kteří se nám o mikulášské balíčky postarali. 

Dana Řihošková 

Vánoční jarmark
Nastal čas adventu. Začínají se rozsvěcovat první adventní svíčky, doma mají všichni napilno, aby bylo vše přichystáno, než přijde Ježíšek. Je to čas nakupování, obdarovávání a rozjímání.
I u nás v malé vesničce Horšice a okolí jsou lidé, kteří myslí na druhé. 
V sobotu 1. 12. 2018 se konal vánoční jarmark ve Vitouni, který uspořádaly maminky dětí z naší mateřské školy.
Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci a přípravě výrobků k prodeji a v neposlední řadě děkujeme těm, kteří si přišli užít vánoční atmosféru a zakoupili si vánoční dárky.

Za děti děkují učitelky mateřské školy Jarka a Dana

Babička Chrotta vypráví
Naši školu navštívil pan Mgr. et Mgr. Pavel Josef Macků, Ph. D., který má dlouholetou pedagogickou praxi, s pohádkou „Babička Chrotta vypráví“. Představil dětem spoustu známých, ale i středověkých hudebních nástrojů, které si sám opravuje a renovuje. Děti byly aktivně zapojeny do pohádky zpěvem známých lidových písní a hádanek z večerníčků. Pořad to byl velice poučný a pro děti zajímavý.

Jarka Jeslínková

Vánoční hvězdička
V pondělí 19. 11. 2018 se naše mateřská škola vydala za pohádkou do MŠ Příchovice. Vánoční hvězdička, tak zněl název představení divadélka Nána Mileny Jelínkové, které nás přesvědčilo o tom, že zázraky se dějí. Stačí si umět přát. I zvířátkům v lese se splnila i ta nejtajnější přání a nejen o Vánocích. K tomu všemu jim dopomohla kouzelná hvězdička, která nás provázela celým příběhem. Na závěr jsme se „naučili přát“ a každý to svoje přání vyfoukl až do oblak. 

Dana Řihošková

Filmový festival
V pátek 9. 11. 2018 jsme společně s Mateřskou školou Příchovice navštívili KKC Přeštice, kde se konal již 11. ročník filmového festivalu pro děti a mládež Juniorfest. Festival je zaměřený na animovanou, hranou i dokumentární tvorbu.
My jsme pro děti vybrali „Pásmo večerníčků“, které jsou dětem hodně blízké. Viděli jsme Štaflíka a Špagetku, Maxipsa Fíka, Makovou panenku, Kočičí bratry, Rákosníčka, Krakonošovy pohádky a Boba a Bobka.
Po ukončení promítání padly i lehké soutěžní otázky od paní ředitelky KKC Mgr. Martiny Míškové, a tak rychlejší aktéři si odnesli i drobné odměny.

Jarka Jeslínková

Děkujeme rodičům, že s námi tvořili

Drakiáda
Ve čtvrtek 18. 10. 2018 proběhl další ročník Drakiády, který se konal opět na kopci Hůrka 
v Horšicích. Sluníčko svítilo, ale vítr s námi laškoval. Děti a rodiče to však neodradilo a zkoušeli poslat ten svůj drak až do oblak. Děkujeme všem zúčastněným, že si přišli s námi užít jedno krásné podzimní odpoledne. 

Dana Řihošková

Sběr kaštanů
Jako každý rok i letos jsme sbírali kaštany a žaludy, které jsme společně se žáky základní školy odnesli zvířátkům do lesa. Musím říci, že všichni se hodně činili, proto všem patří velká pochvala. Plody, které nám zůstaly ve školce, jsme zavezli myslivcům. 

Dana Řihošková

V korunách stromů
V úterý 2. 10. 2018 nás navštívilo divadélko Letadlo se svým představením V korunách stromů – Podzim. Jak už sám název napovídá, byl to příběh o právě vládnoucím ročním období. Děti měly možnost zopakovat si znaky podzimu. Povídaly si o změnách v přírodě, soutěžily ve sběru hub, pouštěly draky a loučily se s vlaštovkami. To vše za doprovodu melodických písní. I když se nám, pedagogům, zdál projev herců poněkud slabší, naši malí diváci byli rádi, že se na malou chvíli mohli stát herci a zapojit se do děje celého představení. 

Dana Řihošková

Letošní školní rok 2018/19 zahájíme v celkovém počtu 24 dětí. Přivítáme 12 nováčků. Budeme pracovat podle Třídního vzdělávacího programu s názvem „Barevným klíčem otevíráme svět“. Barvy do dětského světa neodmyslitelně patří. Provázejí nás celým životem a jsou všude kolem nás. Pomocí barevných klíčů budeme otevírat svět v různých ročních obdobích. Budeme vnímat rozmanitost a pestrost živé i neživé přírody a objevovat celý barevný svět.

Na všechny se už moc těšíme.

Jarka a Dana 

EU peníze školám

to jsme my

to jsme my

jídelníček

nové fotografie

základní škola

mateřská škola

školní družina