naše obec

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
základní škola
mateřská škola
školní družina
informace pro rodiče
partnerská škola
pomáháme druhým
naše úspěchy
ZŠ - naše práce
MŠ - naše práce
ŠD - naše práce
dokumenty
ke stažení
registr oznámení
napište nám
autor stránek

partnerská škola

pro školy

Pro školy

pro školy
 

mateřská škola - 2016/2017


Perličky ZDE

LoUčíme se s předškoláky a žáky 5. ročníku ZŠ

Loučíme se s předškoláky
Když děti nastoupí do mateřské školy ve třech letech, znamená to velkou psychickou zátěž jak pro dítě, tak i maminku. Někteří to zvládají bravurně, jiným to chvilku trvá. Děti ve školce prožívají jednu z etap svého života. A než se nadějeme stanou se z nich předškoláci. Začnou se o vše zajímat, jsou velice zvídaví, se vším pomáhají, seznamují se s prvními číslicemi, písmenky, vypráví pohádky, zajímají se o přírodu, knihy, sportují a začnou se těšit do školy. Celé ty tři roky strávené ve školce utečou jako voda a přijde loučení. 
V letošním školním roce jsme se rozloučili s 5 předškoláky v Mateřské škole v Příchovicích. O zábavu se postarala agentura PIPI a BAMBULA SHOW, která děti zavedla do „Mickeyho klubíku“. Společně s Mickey a Minnie si děti zatančily a pořádně zařádily. Následovalo pasování na školáky a děti dostaly nějaký ten dáreček na památku. Na závěr celého prosluněného odpoledne si ještě mohly opékat vuřty. Velké poděkování patří děvčatům z agentury, panu Kreuzmanovi za ozvučení celé akce a také paní ředitelce J. Milasové za vřelé přijetí.
Všem přejeme krásné prázdniny plné sluníčka.

Jarka Jeslínková

Pohádka Skočbobr
Ve čtvrtek 22. 6. 2017 navštívila celá naše horšická škola i školka Základní a mateřskou školu ve Skočicích, kde si pro nás zdejší žáci i paní učitelky připravili představení pod názvem Skočbobr. Bylo to pásmo plné klasických pohádek, které děti dobře znají, např. Perníková chaloupka, O Budulínkovi, O dvanácti měsíčkách, Hrnečku vař, O Červené Karkulce a O kohoutkovi a slepičce. Divadelní představení bylo plné nadsázky, humoru, ale i věcí, které asi tíží obyvatele Skočic. 
Moc děkujeme všem ze skočické školy za nádherný zážitek.

Jarka Jeslínková

Cesta za zvířátky
Každým rokem v tomto období před prázdninami se vydáváme za panem Sikytou do Újezda, abychom zjistili, co je nového v jeho hospodářství. Ani letos tomu nebylo jinak. Ve středu 21. 6. 2017 se děti z naší mateřské školy vypravily za zvířátky do Újezda. S batohy na zádech, úsměvy na rtech a krásným slunečným počasím nám cesta rychle ubíhala. Brzy jsme byli na místě a po krátkém občerstvení jsme mohli pozdravit naše známé kobylky Berušku a Nikolku. Ale nezůstalo jen u pozorování. Pan Sikyta Nikolku osedlal a děti se s kovbojskými klobouky na hlavě mohly povozit. Všechny děti byly statečné a jízdu na koni si vyzkoušely. Během návštěvy jsme ještě obdivovali pyšného páva, býčka Bohouše, kravičku Milušku a nedávno narozené telátko. 
Děkujeme tímto manželům Sikytovým za jejich čas a pohostinnost.

Dana Řihošková

Ve středu 7. 6. 2017 se žáci školní družiny proměnili v pohádkové postavičky a pro děti z mateřské školy připravili spoustu zábavných úkolů. Tímto děkujeme paní vychovatelce Sylvě a žákům za vzornou přípravu této akce.

TABLO NAŠICH PŘEDŠKOLÁKŮ

Výlet na farmu
Měsíc červen patří u nás ve školce zábavě, výletům, poznávání, experimentování, ale hlavně pohodě a radosti. Po šipkovačce, kterou jsme připravili pro naše kamarády z Příchovic, jsme se vydali na společný výlet do Milínova na rodinnou farmu Moulisových. 
Po milém přivítání na farmě a posilnění svačinkou se děti hned pustily do práce. Někteří se šli kochat malými mláďátky koziček, jiní se pustili do hřebelcování poníka…a jiní se na něm hned povozili. Zároveň si děti zopakovaly mláďátka všech domácích zvířat a povídaly si o jejich užitku.
Následně jsme se přesunuli do stodoly, kde se děti dozvěděly, jak se dojí kravička a hned si to mohly vyzkoušet. A že to všem šlo na jedničku. Nechybělo povídání a rozpoznávání obilovin i luštěnin pěstujících na poli. Jejich zpracování z dřívější doby si mohly děti samy vyzkoušet – kosení kosou a mlácení cepem. Na závěr soutěžily v hledání jehly v kupce sena a vajíček ve slámě. Za skvěle odvedenou práci dostaly děti výuční list farmáře.
Myslím si, že si děti odnesly mnoho nových a krásných zážitků.

Jarka Jeslínková

Jak jsme slavili Den dětí 
Ve čtvrtek 1. 6. 2017 jsme v naší horšické školičce přivítali děti z MŠ Příchovice, abychom společně oslavili Mezinárodní den dětí. Pro naše kamarády jsme připravili stopovanou s hledáním pokladu. A protože jsme návštěvu chtěli seznámit s životem v naší mateřské škole, bylo plnění úkolů tématicky zaměřeno na celý školní rok. V září to všechno začalo. Přivítali jsme nové kamarády, seznámili se s novým prostředím, zdolávali jsme svoji první překážku....Prvním úkolem tedy bylo překonat přichystanou překážkovou dráhu. Když nám skončilo „uplakané období“, pomalu jsme začali pracovat. Sklízeli jsme plody našich zahrádek. Zde měli příchovičtí na práci roztřídit podle barev PET víčka, která představovala modré švestky, žluté hrušky a červená jablíčka. A přišel listopad. Příroda se měnila, listí ze stromů opadalo a měnilo barvy. Na tomto stanovišti děti sbíraly listy a třídily podle tvarů. Dále šipky ukazovaly směr k velikému stromu, který představoval vánoční stromeček, pod nímž si každý našel malý dárek. Pokračovalo se dále a naši malí hosté se ocitli na zasněženém kopci. Paní Zima nám nadělila sněhovou nadílku. Rázem tu stáli lyžaři a už sjížděli slalomem z kopce dolů. Únor byl měsícem masopustů a karnevalového veselí, na které jsme také zavzpomínali. Na tomto místě děti skákaly předkresleného klaunového panáka. Po dlouhé zimě jsme se všichni těšili na jaro. Během krátkého odpočinku měly děti za úkol nasbírat papírové květiny, které byly schované v trávě, podle daného počtu. Nastoupilo jaro a oslavovali jsme velikonoční svátky: „Kdo nakreslí tu nejkrásnější kraslici a ozdobí tak cestu před Aničkou Benešovou?“ I tento úkol příchovičtí perfektně zvládli. Byly před námi poslední dva měsíce školního roku. Měsíce plné zábavy, radovánek a výletů. K tomuto období jsme pro naše kamarády připravili házení kamínků do předkresleného sluníčka. Blížili jsme se do cíle, kdy se loučíme s našimi předškoláky a těšíme se na prázdniny. I naše stopovaná byla u konce. Na závěr si měly děti zazpívat písničku s názvem Prázdninová a pomalu se vracet zpět do školky. Tady je čekal poslední úkol a to najít naši horšickou partu a poklad. Samozřejmě se vše podařilo, poklad se našel, dárky byly rozdány, zbývala už jen společná fotografie a vítězný pokřik. A tak skončilo jedno ohlédnutí za naším školkovým životem a doufám, že kamarádům z Příchovic se moc líbilo. 

Dana Řihošková

Den s IZS
V úterý 23. 5. 2017 se celá naše škola vypravila na výlet. Cílem naší výpravy byl areál Základní školy Josefa Hlávky v Přešticích, kde se konal pod záštitou starosty města Mgr. Karla Naxery „Den s IZS“. Program odstartoval v 9, 00 hod., kdy byli představeni zástupci složek integrovaného záchranného systému. Poté mohli všichni účastníci postupovat k jednotlivým stanovištím. V průběhu celého dopoledne děti viděly techniku, výstroj i výzbroj, střelecký trenažér, simulátor nárazu, ukázku ovlivnění alkoholem nebo drogou pomocí speciálních brýlí a spoustu jiných zajímavostí, které záchranné složky používají při záchraně života. Škoda jen, že jsme nemohli vidět přistávání vrtulníku, což bylo vyvrcholením celé akce. Tou dobou jsme si již vychutnávali oběd v naší školní jídelně. Tak snad někdy příště. Myslím si, že i tak byla tahle podívaná pro děti zajímavá a hlavně přínosná. 

Dana Řihošková

Třetí sudba
V pondělí 15. 5. 2017 nás navštívili žáci z dramatického kroužku při ZŠ Švihov a představili nám pohádku "Třetí sudba".

Čarodějnický týden
Poslední dubnový týden se nesl v čarodějnickém duchu. Jako správní čarodějové a čarodějnice jsme si vykouzlili lektvar zdraví. Čarody jsme si i namalovali a obrázky si vyzdobili šatnu. Na čtvrtek si všichni čarodějové a čarodějky přinesli kostýmy a košťata na čarodějnický slet. Když se děti převlékly a namalovaly si obličeje, to byla nádhera. Jedna čaroda byla hezčí, než ta druhá. Létaly a tancovaly u ohně, nosily pavouky na lžíci, ale hlavně si to užívaly. Nechyběla ani malá odměna pro děti. Velký dík patří všem rodičům za nádherné kostýmy pro děti, ale i výrobu košťat.

Jarka Jeslínková

Naše plavecké začátky v Klatovech v bazénu

Divadelní představení
Ve čtvrtek 20. 4. 2017 se celá naše škola vydala do Kulturního a komunitního zařízení v Přešticích na divadelní představení O křišťálovém srdci. Tato pohádka byla nejen veselá a plná vtipných situací, převleků, rekvizit a písniček, ale zároveň obsahovala mravní ponaučení a nutila děti 
k zamyšlení. Je bohatství a moc zárukou štěstí? Jak se můžeme postavit proti lži a manipulaci? Jakou cenu má pro člověka láska a dobro? Tak na tyto otázky už znají děti odpověď, protože ji našly v příběhu. 

Dana Řihošková

Za pohádkou do Příchovic
Ve čtvrtek 16. 3. 2017 se děti z mateřské školy vypravily do Kulturního zařízení v Příchovicích. Plzeňské divadlo Kuba zde zahrálo pohádku Není drak jako drak. Celé představení se skládalo ze tří autorských pohádek, ve kterých nechyběl drak ani království s princeznou, ale vše bylo trochu jinak. Ne každý drak má chuť na princeznu, ne každá princezna se draka bojí.....Zkrátka není drak jako drak. Celé představení bylo veselé, pestré, vtipné, plné nečekaných zvratů a výborně výtvarně řešené. Naši malí diváci tak mohli jásat nad něčím, co je pro soubor Kuba charakteristické a tím jsou divadelní kouzla a zajímavě řešené kulisy.

Dana Řihošková

Jaro ťuká na dveře
Máme měsíc březen, kdy zima ještě vládne, ale jarní stopy vidíme všude kolem sebe. Přiletěli čápi, sněženky už kvetou a ptáčci nás každé ráno probouzejí svým zpěvem. Proto jsme se ve školce rozhodli, že tu zimu vyženeme. Naučili jsme se písničky, říkadla a vyzdobili jsme si prostory mateřské školy do jarní nálady. Paní Zimě jsme potiskali sukýnku, navlékli jí korále z těstovin, nalepili vlasy, pásek a hezky ji namalovali. Společně se žáky ZŠ za doprovodu sluníčka, jsme se vydali k potoku, kde nejprve zazněly písničky, básničky a potom následovalo vhození paní Zimy do potoka. Moc se jí nechtělo, ale nakonec to vzdala. Teď už se všichni těšíme na vytoužené jaro.

Jarka Jeslínková

Opět jsme soutěžili
V měsíci únoru vyhlásil Dům dětí a mládeže v Přešticích ve spolupráci s Kulturním a komunitním centrem Přeštice výtvarnou soutěž na téma „Moje nejoblíbenější zvířátko“. Za naši mateřskou školu jsme odevzdali práce těchto děvčat: Anetky Mrázové, Lidušky Staňkové, Anetky Hřebcové, Pavlinky Dobré, Elišky Starkové a Nelinky Vachovcové. Této soutěže se zúčastnilo 18 škol a školských zařízení. Celkem bylo zasláno 522 výkresů, které byly zařazeny do třech kategorií – MŠ, 1. - 2. ročník ZŠ a 3. - 5. ročník ZŠ. Velkým překvapením pro nás bylo umístění Elišky Starkové na krásném 5. místě v kategorii MŠ. Tímto Elišce gratulujeme a ostatním děvčatům děkujeme za účast. 

Dana Řihošková

Dětský maškarní karneval v Újezdě
Po karnevalovém veselí ve školce následoval maškarní karneval v Újezdě, který pro veřejnost každoročně pořádá naše mateřská škola.
I tentokrát se vydařil za podpory OÚ Horšice, OÚ Dolce, firmy Elastoform Přeštice, Hračky a papír p. Soukupová Přeštice a v neposlední řadě rodičů, kteří přispěli sponzorskými dárky do tomboly a pomohli při organizaci. Poděkování patří i skupině Čenda Band, která se postarala o zábavu a p. Sikytové za poskytnutí a úklid sálu. 

učitelky MŠ

Návštěva Městské knihovny v Přešticích
Určitě každé dítě má doma nějakou knihu, která je jeho oblíbená. Zkuste se někdy s dětmi ponořit do světa fantazie a uvidíte, jak zapomenete na všední starosti. U nás ve školce to děláme každý den. Během dvou týdnů byly na řadě naše krásné klasické pohádky jako například: Hrnečku, vař, O veliké řepě, Šípková Růženka, Sněhurka a sedm trpaslíků, Červená Karkulka a Perníková chaloupka. Každá pohádka s sebou přinesla nějaké úkoly – malování, dramatizaci, hádanky, zpěv písní, zdolávání překážek, hry, vyprávění a plnění kvízů. Nejen pohádky, ale knihy různých žánrů najdeme v knihovně, kam jsme se s dětmi jeli podívat. Městskou knihovnou v Přešticích nás provedla Mgr. Jindřiška Červená a seznámila děti s chodem dětského oddělení a moc jí za to děkujeme.
Tím naše pohádka ještě nekončila. Zaskočili jsme se podívat do Domu historie, kde na děti čekala nádherná výstava soukromé sbírky panenek Jarmily Strakové, která je nejen sbírá, ale i restauruje a v dalším patře se mohli kochat chlapci ze sbírky autíček Jiřího Beneše. Výlet se opravdu povedl a byl pro děti velkým zážitkem.

Jarka Jeslínková

Hurá, je tu karneval!
Únor je měsícem masopustů, karnevalů a spousta zábavy. Ani v naší mateřské škole toto veselí nechybělo. A jak karnevalový týden vypadal? Vyzdobili jsme si třídu, děti se seznámily se zvyky a tradicemi tohoto období, naučily se tématickou říkanku, měly prostor pro tvoření a nechybělo ani soutěžení, které k této zábavě patří. Celý týden vyvrcholil karnevalovým rejem, na který si všechny děti přinesly převleky. Velkou pochvalu si zaslouží maminky, které dětem masky připravily. Musím říci, že kostýmy to byly opravdu nápadité. Přišli mezi nás piráti, rytíři, princezny, břišní tanečnice, Pipi punčochatá, Ferda mravenec, beruška, ale i Máša a medvěd a mnoho dalších pohádkových postaviček. Užili jsme si spoustu legrace, tančilo se, soutěžilo a dovádělo, což k těmto radovánkám patří. Nechyběla ani tombola, ze které děti vybíraly dárky a spolu se vzpomínkami na tento den si je odnesly domů.

Dana Řihošková

Barevné roční období
Tak zněl název našeho tématického bloku od 6. 2. do 9. 2. 2017. V těchto dnech se to v naší mateřské škole hemžilo barvami. Vše jsme zahájili barvou bílou, typickou pro právě vládnoucí období. Následovala barva zelená, barva jara, horkému létu dominovala žlutá barva a končili jsme podzimem, barvou červenou. Každé roční období s sebou přináší charakteristické činnosti, které jsme si zábavnou formou vyzkoušeli. Každý den děti přiřazovaly k danému období obrázky, jmenovaly a kreslily znaky příznačné k dané době, zpívaly, pohybově se vyjadřovaly a tvořily. Protože se všechny děti moc snažily, dočkaly se odměny - medaile sluníčka, jehož paprsky si každý den doplnily o jednu barvu, a to zelenou, žlutou, červenou a bílou. Toto téma jsme zakončili pokřikem: „Jaro, léto, podzim, zima ve školce je vždycky prima!“
Poděkování patří maminkám, které každý den poctivě ladily dětem oblečení do určených barev.

Dana Řihošková

Jak šel Venda do světa
V pátek 10. 2. 2017 si vyjely děti z mateřské školy za kulturou. V KKC Přeštice sehrála divadelní společnost Kapsa pohádku „Jak šel Venda do světa“. Tato pohádka nás zavedla do jednoho malého městečka. Všichni se tam měli rádi a pomáhali si. A tak všem bylo líto, že v pekárně stále nemají děti. To trápilo především pekaře a pekařku. Jednoho dne se přece jen na ně usmálo štěstí a narodilo se jim děťátko. Byl to kluk jako buk a dostal jméno Vendelínek. Rostl jako z vody, a tak 
přišel den, kdy Venda chtěl jít do světa. Cestou potkal hodně zvířátek a také hodně nových kamarádů. Poznal hodně řemesel, která se i naučil. Nakonec si našel ve světě i nevěstu a vrátil se zpátky domů. Celé představení bylo protkané písničkami, děti měly možnost zapojit se do příběhu, ale i trochu protáhnout své tělo. 
Po kulturním zážitku jsme se nasvačili a pokračovali směr Dům dětí a mládeže, kde si děti zadováděly v herně a měly možnost pozorovat zvířátka, která tady chovají. Páteční dopoledne si děti jistě pěkně užily a budou se těšit na další pohádku.

Dana Řihošková

Výtvarná soutěž
Na měsíc prosinec 2016 vyhlásil OÚ Příchovice výtvarnou soutěž na téma Betlém. Do této soutěže se zapojila dvě děvčata z naší mateřské školy, jmenovitě Anetka Mrázová a Pavlinka Dobrá. 
Výtvarná díla z různých školek i škol byla k nahlédnutí na výstavě „Domácí betlémy“ v zasedací místnosti OÚ Příchovice po celý vánoční čas. O umístění malých autorů rozhodli návštěvníci výstavy svým hlasováním. 
Tímto bych chtěla poděkovat děvčatům za účast v této výtvarné soutěži a Anetce Mrázové pogratulovat za krásné druhé místo. 

Dana Řihošková

Novoroční přivítání
Tak jsme se opět sešli v mateřské škole, ale na kalendáři byl již rok 2017. 
To bylo něco. Všechny děti chtěly honem, honem povědět, co jim Ježíšek nadělil. A nebylo toho málo. Při vyprávění měly rozzářené oči a to mluví za vše. Jsou spokojené a to je důležité.
A tak jsme v pondělí 2. 1. 2017 v naší školičce příchod nového roku náležitě oslavili. Připravili jsme si jednohubky, bouchli rychlé špunty a zapálili dlouhou prskavku. Popřáli jsme si hodně štěstí a přiťukli si na zdraví. 
I my, učitelky, přejeme dětem vše dobré, hodně lásky, radostných chvil, spokojené a bezstarostné dětství.

Jarka a Dana

Vánoční posezení s dětmi

Jak jsme zdobili stromeček pro zvířátka

Vánoční posezení u stromečku
V úterý13. 12. 2016 do naší mateřské školy přišel Ježíšek. Předcházela tomu veliká příprava. Již s příchodem adventního času jsme si krásně vyzdobili všechny prostory mateřské školy. S výzdobou nám pomohli i někteří rodiče svými vánočními dekoracemi, za což jim velice děkujeme. Děti chystaly dárečky v podobě svícnů z rychleschnoucí hmoty, napekly vanilkové rohlíčky, tvořily, malovaly a mezitím pilně nacvičovaly taneček, vánoční písně a říkanky, které v onen den „D“ představily svým rodičům, prarodičům a sourozencům. Musím říci, že všechny děti nad malou trémou zvítězily a výsledek byl vynikající. Odměnou za píli a poctivé každodenní zkoušení byly dárečky pod stromečkem, které jim tu Ježíšek zanechal. 
Na závěr už jen zbývá poděkovat všem rodičům za spolupráci a popřát kouzelné Vánoce, prožité v kruhu svých nejbližších. 

Dana Řihošková

Děkujeme mamince Hřebcové za upečení perníků, které si děti pěkně nazdobily

Jak to chodí v čertí školičce

Tohle téma nás provázelo v týdnu od 28. 11. do 2. 12. 2016. Třída mateřské školy se proměnila v peklo, kde naši malí čertíci plnili úkoly, které byly ukryty v pekelném uhlíku. Každý den hledali jeden uhlík s úkolem. Čertíci kreslili, vyráběli, hráli čertovské karty, plnili přímo pekelné disciplíny, naučili se čertovský taneček, zpívali a přednášeli. V závěru týdne plnili zkoušku, za kterou dostali výuční čertovský list. Byl to týden plný čertovinek. V pátek 2. 12. 2016 je však čekala ještě jedna zkouška odvahy – navštívil nás Mikuláš se svými pomocníky. Ze své knihy hříchů „velký pán“ přečetl dobré skutky dětí, ale i všechny hříchy, za které navrhoval nápravu. Po krátké básničce a písničce dostaly všechny děti balíček s ovocem a sladkostmi. Pak už se Mikuláš rozloučil a pokračoval ve své dlouhé pouti. 

Dana Řihošková

Děkujeme rodičům za krásnou vánoční dekoraci

Jak jsme si hráli na řemesla
Napodobovat práci dospělých patří mezi přirozené hry dětí, u které se nejvíce rozvíjí jejich fantazie. Děti si zahrály na cukráře a vyráběly dorty. Jako zpěváci si vyzkoušely zpívat do mikrofonu a zahrát si na hudební nástroje. Procházely se po módním molu, kde předváděly své modely jako modelky. V tělocvičně se z nás stali fotbalisté. Děti běhaly, posilovaly, učily se správně kopat do míče i mezi překážkami. Na závěr si zahrály i vytoužený fotbal. Posledním řemeslem byli řezníci. Děti si udělaly velké prasátko a k tomu vyrobily vuřty. Poslední den se učily, jak správně zacházet s penězi. Během celého tohoto tématu dostávaly za různé plnění úkolů odměny v podobě dětských peněz, za které si pak mohly nakoupit drobnosti v našem dětském obchůdku. Cílem této činnosti bylo umět si vážit práce své i druhých a poznávat hodnotu peněz.

Jarka Jeslínková

Jak jsme na podzim dlabali dýně

Skřítci Podzimníčci
V týdnu od 17. 10. do 21. 10. 2016 se děti z mateřské školy proměnily ve skřítky. Celý týden skřítci plnili zadané úkoly, které řešili společně ve skupinkách. Cílem nebylo jen seznámit se s charakteristickými znaky podzimu a dozvědět se nové informace o ročním období a změnách v přírodě, ale důležité bylo spolupracovat ve skupině, pomáhat si a domluvit se. Skřítci byli rozděleni do čtyř skupinek, které byly rozlišeny podle barev podzimu. Žlutí, zelení, hnědí a červení skřítci celý týden pilně pracovali. Vymýšleli pokřik, naučili se taneček, zdolávali překážky, třídili listy podle tvarů a barev, určovali počet, porovnávali, skládali obrázky z kaštanů, zapouštěli barvy, tvořili a vyráběli. Vyvrcholením celého týdne byl skřítkový rej. S nádhernými kloboučky, které nám přichystaly maminky, jsme se šli předvést do základní školy, ale nezapomněli jsme ani na paní kuchařku a paní školnici. Pak už jsme jen tančili, dováděli a hodovali u prostřeného stolu. Týden byl u konce a my jsme se společně rozloučili pokřikem „JO, JO, JO, SKŘÍTKŮM SE TO POVEDLO!“.
Velké poděkování patří všem rodičům, kteří si dali práci a pro své děti přichystali klobouček či čepičku na skřítkový rej.

Dana Řihošková

Vycházka do lesa
Stalo se již tradicí, že v podzimních měsících sbírají děti z mateřské i základní školy kaštany a žaludy, které pak odneseme zvířátkům do lesa. Jinak tomu nebylo ani v letošním školním roce. Ve čtvrtek 20. 10. 2016 jsme se společně s žáky ZŠ vydali na vycházku do lesa, kam jsme podzimní plody odnesli. 
Děkujeme tímto všem rodičům, kteří se s námi na této akci podíleli.

Dana Řihošková

Drakiáda
Již tradičně jsme se sešli v Horšicích na „Hůrce“ s těmi, co s námi chtěli opět po roce provětrat svoje papírové draky. I za nepříznivého počasí se nás sešlo docela dost. Jen ten vítr se zase někde zatoulal. Nechal tatínky i maminky pěkně se proběhnout po kopci, jen aby ten jejich dráček vylétl hodně do výšky. Některým se to podařilo, jiní se velice snažili, ale draci také mají svoji hlavu a ne a ne vzlétnout. Myslím si, že všem patří veliká pochvala za snahu. Na závěr nechybělo společné foto a malá odměna pro děti. Snad nám v příštím roce vítr udělá větší radost..

Jarka Jeslínková

Krejčík Honza
Druhý den po výletě do svíčkárny jsme se vydali za kamarády do MŠ Příchovice. Společně jsme navštívili divadelní představení „Krejčíka Honzy“, který oslavuje 10 výročí. Jako pozornost jsme dostali do školky CD s jeho písničkami. Představení se dětem opět moc líbilo, protože bylo plné písní, pohybu a humoru. Poděkování také patří paní starostce Pavlíně Nohavové za její milé a přátelské přijetí. Už se zase těšíme na další představení.

Jarka Jeslínková

Halloweenské tvoření
Měsíc září uběhl jako voda, plačtivé období už je za námi a nové děti si začínají zvykat na pestrý školkový režim. Nadešel čas uspořádat první letošní výlet společně s MŠ Příchovice. 
Ve čtvrtek 6. 10. 2016 nás autobus dopravil do svíčkárny Rodas v Plzni. I když počasí v tento den bylo deštivé, nám to na náladě neubralo. Těšili jsme se, co pěkného si tentokrát vyrobíme. Protože podzim je již v plném proudu, naše vyrábění bylo tématicky zaměřeno na blížící se Halloween. Děti si vlastnoručně namáčely svíčky do barevné polevy, odlévaly voskové ozdoby a vykrajovaly glycerinová mýdla. Jako dárek za odvedenou práci dostaly svícen z litého kamene ve tvaru dýně.
Dopoledne strávené ve svíčkárně jsme si všichni opět užili, bylo o nás perfektně postaráno a naši malí nováčci? Ti vše zvládli na jedničku.

Dana Řihošková

Tohle jsou všechny naše děti ze školky.

Letošní školní rok 2016/17 zahájíme 1. 9. 2016 v počtu 19 dětí. Přivítáme šest nováčků: Horšice – Bâuml Štěpánek, Benešová Anička, Krejčí Hyneček, Hrubý Tomášek, Újezd – Loudová Markétka, Dolce – Holá Kačenka. 
V tomto školním roce budeme pracovat podle třídního vzdělávacího programu „Kouzelné brýle“. Budeme děti učit dívat se na svět kolem sebe nejen očima, ale i rozumem a srdcem. Povedeme je k tomu, aby si všímaly, že situace kolem nás nejsou neměnné, ale je možné je ovlivňovat, tvořit a přetvářet.
V úterý 6. 9. 2016 od 16,00 hodin se všichni sejdeme na první uvítací schůzce s opékáním vuřtů na školní zahradě.

Na všechny se moc těší Jarka a Dana.

  

EU peníze školám

to jsme my

to jsme my

jídelníček

nové fotografie

základní škola

mateřská škola

školní družina