naše obec

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
základní škola
mateřská škola
školní družina
informace pro rodiče
partnerská škola
pomáháme druhým
naše úspěchy
ZŠ - naše práce
MŠ - naše práce
ŠD - naše práce
dokumenty
ke stažení
registr oznámení
napište nám
autor stránek

partnerská škola

pro školy

Pro školy

pro školy
 

mateřská škola - 2015/2016Poslední společné foto budoucích školáčků s odcházejícími žáky 5. ročníku ZŠ

Naše perličky zde

Rozloučení s předškoláky
Rok se s rokem sešel a máme tu opět konec školního roku. Uběhlo to jako voda a nastalo velké loučení. V letošním školním roce jsme měli pouze tři předškoláky, a tak nám Mateřská škola v Příchovicích nabídla společnou rozlučku, která se konala v kulturním domě a touto cestou jim děkujeme. Rozloučení bylo spojeno s vystoupením nám známého „Krejčíka Honzy“, který za dětmi přijel z Nymburka, aby je zasvětil do tajů školního života. Bylo to představení „Šité na míru“, kde byly všechny děti zapojeny zpěvem i pohybem.
Závěr patřil předškolákům, kteří byli Krejčíkem Honzou pasováni. Každý budoucí školáček byl ošerpován, obdarován knihou s věnováním a upomínkovými předměty. Po přednesení básničky, za bouřlivého potlesku všech a poplácání Krejčíkem Honzou před námi stáli velcí školáci.
Závěrečnou písní „Prázdninová“ jsme se všichni společně rozloučili a vydali se do svých domovů. 
A kdo letos opouští naši školku v Horšicích? Martínek Skála, Dáda Havlíček a Péťa Stark. Přejeme jim, ať se jim v té velké škole moc líbí, najdou si v ní nové kamarády, naučí se spoustu nových věcí a na naši malou školičku nezapomenou.

Závěrem bychom chtěly poděkovat všem rodičům za celoroční spolupráci a popřát jim krásné prázdniny a čas dovolených plný sluníčka a na všechny se budeme těšit zase v novém školním roce 2016-2017.

Jarka a Dana

Na výletě v Líních
Naše červnové výletování jsme zakončili cestou na letiště letecké záchranné služby v Líních. Tuto návštěvu absolvovali mateřáci společně s žáky základní školy. Když jsme dorazili do cílové stanice, ujal se nás bývalý pilot pan František Lukeš. Ten nás pozval do velikého hangáru, kde jsme nejprve mohli zhlédnout videoprojekci a dozvědět se spoustu zajímavých informací spojených se záchranou života. Pak měly děti možnost prohlédnout si dva záchranné vrtulníky a do jednoho z nich se mohly i posadit. Také si vyzkoušely přilbu pilotů jak současnou, tak i tu z dob minulých. Ale to největší překvapení nás teprve čekalo. Viděli jsme přistání vojenského vrtulníku, který zde dosedal za účelem doplnění pohonných hmot. Po prohlídce kokpitu tohoto kolosu jsme se odebrali zpět z letové dráhy a vyčkávali jeho odletu. A již byl slyšet hukot motoru, točení vrtulí, blikání světel...vrtulník startoval. S úsměvem na rtech, větrem ve vlasech a čepicemi v ruce jsme mávali posádce a přáli šťastný let. Tímto skončil náš poslední výlet v letošním školním roce a troufám si říci, že všechny děti si ho stoprocentně užily. 

Dana Řihošková

Jak jsme hledali poklad
V úterý 21. 6. 2016 se děti z mateřské školy vydaly do Příchovic za hledáním pokladu. Příchovická školka pro nás připravila stopovanou s názvem „Pohádková cesta za pokladem“. A protože pohádky máme všichni rádi, neměli jsme se zadanýmí úkoly žádnou práci. Po cestě jsme hledali kameny, které byly pomalovány známými postavičkami. Naším úkolem bylo poznat podle obrázku správnou pohádku. U dalšího stanoviště měly děti zapojit pohyb. Překonávaly horolezeckou stěnu, aby zachránily princeznu. I to se podařilo a princezna byla vysvobozena. Pokračovali jsme dále po šipkách, až jsme došli k potoku. Abychom mohli pokračovat v cestě, museli jsme přejít úzkou lávku. Došli jsme na louku, kde byla rozsypaná barevná zrníčka. A jako v Popelce je musely děti roztřídit. Po vyznačené trase jsme plnili další úkoly. Pomocí kamínků, klacíků a jiných přírodnin děti tvořily obrázky, hledaly poztrácené princezniny korále, zpívaly známé pohádkové písničky a jmenovaly pohádky, které mají nejraději. Až jsme došli k lesíku, kde stála perníková chaloupka. Zde byl cíl naší cesty a také poslední úkol – najít poklad. To se podařilo Pavlince Dobré, která poklad spatřila jako první. Teď už zbývalo jen najít příchovické kamarády a vrátit se zpět do školky. Takto společně prožité dobrodružství si děti jistě báječně užily. V příštím roce se budeme těšit na stopovanou u nás v Horšicích. 

Dana Řihošková

Cesta za pohádkou
Konec června patří u nás ve školce oslavám, zábavě a hlavně výletům. Tentokrát jsme se s dětmi vydali místo spinkání za pohádkovými postavičkami na hřiště v Horšicích. Čekali tam na nás piráti, vodníci, princezny, kovbojové, čarodějky, dědeček Hříbeček, rytíři a indiánka. Každá postavička pro nás měla připravený nějaký úkol – skákání panáka a při tom počítat do desíti, jmenování dnů v týdnu, házení do kruhu, střílení na kelímky, kopy do branky, trefování kuželek a lovení dušiček. Děti se hezky bavily a musím říci, že všechny pohádkové postavičky byly úžasné. Moc děkujeme dětem ze školní družiny a paní učitelce Sylvě.

Návštěva Dinoparku
Ve čtvrtek 9. 6. 2016 se vypravila naše mateřská škola společně s MŠ Příchovice na výlet za poznáváním druhohor. Autobus nás zavezl do Dinoparku v Plzni, kde na děti čekala veliká podívaná. Děti zde mohly vidět obrovské ozvučené ještěry, které zvládali i několik pohybů. Součástí prohlídky bylo i 3D kino. Pomocí 3D polarizačních brýlí mohly děti promítaný film „Příběh mláděte“ vnímat plasticky a být tak jeho nedílnou součástí. Celý park jsme si pomalu prošli a vše do detailů prohlédli. Pomalu se blížil čas odjezdu. Skotačením na hřišti s atrakcemi skončilo naše poznávání historie pravěku. 

Dana Řihošková

Návštěva u vojáků
Vždy ke konci školního roku jezdí naše mateřská škola na Den otevřených dveří do kasáren v Klatovech. Děti si zde mohly prohlédnout vojenskou techniku - tanky, obrněná vozidla, vojenské sanitky, hasiče a policejní vozy, motorky a čtyřkolky. Vojáci nám předvedli zásah na nepřátele i s přestřelkou a záchranou zraněných. Děti si také vyzkoušely svoji obratnost chůzí po laně a masáž srdce na figuríně. Myslím si, že výlet ke Dni dětí se vydařil a děti si odnesly spoustu zážitků.

Jarka Jeslínková

Takhle si děti užívaly plavání v Klatovech. Nikdo neměl strach z vody a všichni si to moc užívali. Na závěr děti dostaly i mokré vysvědčení.

Naše chutné a zdravé svačinky

Maminky slavily svátek
Druhou květnovou neděli slaví maminky svůj svátek. Proto jsme se s dětmi rozhodly, že jim ve školce uspořádáme oslavu. Na každé oslavě nesmí chybět pohoštění, a tak děti pro své maminky napekly sušenky ve tvaru kytiček a srdíček a připravily chuťovky. Dárečky již byly hotové z dřívější návštěvy ve svíčkárně, zbývaly ještě vyrobit srdíčkové medaile s nápisem „Nejlepší maminka na světě“. Když bylo vše přichystané, oslava mohla začít. Ve čtvrtek 5. 5. 2016 vše vypuklo. Oslavenkyně se sešly v naší mateřské škole v hojném počtu. Nejprve si děti se svými maminkami zasoutěžily, poté jim přednesly básničku, zazpívaly písničku a předaly dárečky a k tomu sladkou pusu. Následovalo pohoštění a volná zábava. Naši malí hostitelé na stůl nosili dobroty, které si pro maminky připravili a objednávali u paní kuchařky kávu či čaj. Takto příjemně strávené odpoledne uteklo jako voda a myslím si, že se nám společně s dětmi podařilo ten svátek maminek krásně oslavit. Velké poděkování patří paní kuchařce Lence a paní školnici Magdě za pomoc při přípravách a samotné organizaci této akce.

Dana Řihošková

Zde se můžete podívat, jak u nás ve školce vypadal slet čarodějnic. Děti čarody nejen vyráběly, ale i si samy na ně hrály. Místo košťat zkoušely koloběžky, zametaly pavouky, házely kroužky na čarodějnický klobouk. A nesměl chybět ani čarodějnický tanec s košťaty okolo zvolené královny Vezubky.

Máme novou skluzavku, děkujeme tatínkovi Elišky Janečkové

Návštěva ve svíčkárně
V pátek 22. 4. 2016 se naše mateřská škola společně s MŠ Příchovice vydala do svíčkárny Rodas 
v Plzni. Účelem této návštěvy bylo nejen se něco dozvědět o výrobě svíček, ale děti si zde také mohly vlastnoručně svoji svíčku vyhotovit namáčením v barevných politurách, které slouží k tomu, aby svíčky nestékaly a zároveň vytvořily parádu. Ale tímto výrobkem vše zcela neskončilo. Děti si ještě plnily celofánový sáček koupelovou solí vrstvením různých barev a vykrajovaly srdíčko z glycerinového mýdla. Mohu říci, že jsme všichni strávili pohodové dopoledne v příjemném prostředí, kde děti byly spokojené a šťastné, že si mohly vyrobit dáreček pro maminky k blížícímu se Dni matek.

Dana Řihošková

Hrajeme si na zvířátka
Jarní probuzení přírody patří nejen stromům, květinám, ale i ptákům, zvířátkům a jejich mláďátkům. Nejprve jsme přivítali posly jara – ptáčky. Děti je poznávaly nejen na obrázku, ale i v přírodě, poslouchaly jejich zpěv, hrály sluchové hry, vyráběly ptačí hnízda, ptáčky a v tělocvičně si zkusily slepičí zápasy. Další týden byl zaměřen na domácí zvířata a jejich mláďata. Napodobovaly jejich zvuky, zpívaly písně, malovaly kočičky, tvořily rýmy a zdrobněliny. Poslední týden patřil zvířátkům ze ZOO. Pohybově vyjadřovaly některá exotická zvířata, vyrobily si džungli, opice, želvy, hady, zebry a žirafy. Závěr třítýdenního bloku patřil zvířecímu karnevalu. Děti se přeměnily na tygry, zebry, králíky, včelky, berušky, želvy, kočky, koníky a pavouky. Byl to hotový zvěřinec. Všechna zvířátka byla nádherná díky přípravě rodičů. Děti si užily tancování, soutěžení a nechyběly ani odměny a diplomy. Všichni si to moc užili.
Poděkování ještě patří paní Bradové, mamince, která nás pozvala k nim na dvorek, kde děti viděly spoustu domácích zvířat i jejich mláďat.

Jarka Jeslínková

Moje nejoblíbenější zvířátko
Dům dětí a mládeže ve spolupráci s KKC v Přešticích vyhlásil výtvarnou soutěž s názvem MOJE NEJOBLÍBENĚJŠÍ ZVÍŘÁTKO. Do této soutěže bylo zasláno celkem 482 prací z různých škol a školských zařízení, které byly rozděleny podle věku do třech kategorií. Naši mateřskou školu zastupovaly tyto děti: Petřík Stark, Pavlinka Dobrá, Martínek Skála, Dáda Havlíček a Anetka Mrázová. Všem děkujeme za účast, Dádovi gratulujeme za umístění na 10. místě a Péťovi za krásné 5. místo. 

Dana Řihošková

Hody, hody, doprovody
Týden před Velikonocemi jsme měli v naší mateřské škole napilno. Zimu jsme zahnali, přívítali jaro, sněhuláky a sněhové vločky jsme vyměnili za květiny, motýly, ptáčky a jiné jarní symboly. Všichni jsme se pečlivě připravovali na čas velikonoční. Děti se seznámily se zvyky a tradicemi těchto svátků, dozvěděly se, co je to Pašijový týden, ale také vyráběly a tvořily. Zdobili jsme perníčky, které nám upekla maminka Anetky Hřebcové, malovali jsme vajíčka a vyráběli košíčky. Na Zelený čtvrtek přišly všechny děti v zeleném oblečení. V tento den naši malí „zeleňáčci“ měli soutěživé dopoledne s hledáním velikonočního zajíčka. Tímto bych chtěla poděkovat maminkám a babičkám, které se postaraly o čokoládové a jiné velikonoční dobroty pro děti, ale i za krásné jarní dekorace, které zdobí naši školku. 

Dana Řihošková

Děkujeme rodičům za velikonoční výzdobu

Povídání o knihách
V měsíci březnu jsme se v naší mateřské škole věnovali knihám. Děti si mohly přinést svoji oblíbenou knihu, ze které jsme si každý den kousek přečetli. Připomněli jsme si, jak se s knihou zachází a jak se jmenuje ten, kdo knihy píše a ilustruje. Děti si vyrobily záložku, Večerníčka, perníkovou chaloupku, ale také svoji První knihu pohádek. Každý den jsme se věnovali jedné klasické pohádce. Úkolem dětí bylo nakreslit do své knihy něco typického pro danou pohádku. Ale nejen to. Děti zápolily se spoustou soutěžních disciplín. Hledaly k sobě tu správnou pohádkovou postavičku, hádaly pohádky z úryvků, skládaly puzzle, popisovaly vlastnosti postav a vyprávěly pohádkové příběhy. Závěr našeho pohádkového putování patřil návštěvě Městské knihovny v Přešticích, kde nás provedla knihovnice Mgr. Jindřiška Červená. Děti zde měly prostor k výběru různých žánrů dětské literatury, ale také se dozvěděly, jak se mohou stát pravidelnými návštěvníky. A čekalo nás ještě jedno velké překvapení. Společně s MŠ Příchovice jsme navštívili divadlo Alfa v Plzni, kde jsme zhlédli divadelní představení Příběhy ovčí babičky. 

Dana Řihošková

Loučení se zimou
Celý týden jsme se v naší mateřské škole loučili se zimou a zároveň volali na sluníčko, aby nám přivolalo jaro. V pátek 18. 3. jsme se společně s žáky základní školy vydali vyhnat zimu. Žáci vyrobili krásnou Morenu a my si připravili říkanku na loučení se zimou a přivítání jara. Ve školce byl tento den Sluníčkový, kdy jsem si vyrobili sluníčkové čelenky a vzali si je s sebou ven. Proto nám na cestu k Vitouni po celou dobu krásně svítilo sluníčko. U potoka pak paní učitelka Sylva zapálila Morenu, děti přednesly říkanky a paní Zima odplula pryč. Nyní už se těšíme jen na slunečné jarní dny.

Karnevalové veselí.
Již tradičně každým rokem pořádá Mateřská škola Horšice dětský maškarní karneval v Újezdě „Na Kanárku“. Sešli se zde mušketýři, princezny, víly, piráti, Pipi dlouhá punčocha a mnoho dalších masek. K tanci a k vytvoření dobré nálady nám hrála skupina Čenda Band. Děti se mohly zapojit do soutěží jako například prolézání tunelem a vhození míčku do krabice, tancování ve dvojicích s míčkem na čele nebo házení víček do nočníku. Za splnění úkolů děti dostávaly odměny a zároveň byla pro ně připravena bohatá tombola. I rodiče byli zapojeni do víru tance a myslím, že si to všichni náramně užili. Tímto děkujeme všem sponzorům: OÚ Horšice, OÚ Dolce, Elastoform Bohemia Přeštice, Tvořeníčko p. Soukupová, hasiči z Újezda a rodiče dětí – Vachovcovi, Mrázovi, Bradovi, Janečkovi, Starkovi, Havlíčkovi, Rydzovi, Skálovi, Hřebcovi a Staňkovi. Budme se těšit opět za rok.

Jarka Jeslínková

Karnevalové veselí ve školce
V pátek 26. 2. 2016 patřilo celé dopoledne v mateřské škole karnevalovému veselí. Celý týden jsme se na tento den připravovali. Společnými silami jsme si nejprve vyzdobili třídu, aby byla veselá a barevná. Děti se seznámily s tradicí masopustu, plnily úkoly šáši Šášovníčka, vyráběly klauny, naučily se karnevalovou říkanku a modelovaly masopustní dobroty. V pátek vše vyvrcholilo. Po svačině jsme se pustili do převlékání a líčení. Najednou se z nás stali piráti, princezny, duchové a černokněžníci, zkrátka samé krásné masky, které dětem maminky připravily. Takto vystrojeni jsme se představili kamarádům a paním učitelkám v základní škole, ale také paní kuchařku, která právě připravovala oběd, jsme pěkně vylekali. Po promenádě v maskách přišly na řadu soutěže, při kterých jsme se všichni dostatečně vydováděli. Celé dopoledne uběhlo jako voda, přišel závěr našeho karnevalu a s ním i odměňování. Myslím, že děti si tento den užily a budou se těšit na další maškarní karneval, který naše MŠ pořádá v sobotu 5. 3. 2016 v Újezdě Na Kanárku.

Dana Řihošková

Když se řekne roční období
Tak se jmenoval náš týdenní tématický blok, který nás provázel, jak už sám název napoví, všemi čtyřmi obdobími. Každý den jsme se ocitli v jiném období a v pátek jsme si vše zopakovali. Děti celý týden vnímaly změny a rozmanitosti života v jednotlivých ročních obdobích. Určovaly, čím je jednotlivé období jiné, čím nás překvapuje a čím obohatí. Tyto poznatky pak výtvarně zpracovaly na jednom velkém stromě, kde bylo vše dětskou rukou krásně zachyceno. Vzniklo tak dílko, které nám zdobí prostory naší mateřské školy.

Dana Řihošková

Sněhulákový den
Letošní zimní nadílka mě přivedla na myšlenku uspořádat ve školce Sněhulákový den. Tento den jsem naplánovala na pátek 22. 1. 2016. Předcházela tomu však veliká příprava. Od pondělka tohoto týdne jsme měli spoustu práce s výzdobou. Vše se točilo jak jinak než kolem sněhuláků. Děti malovaly, vyráběly, o sněhulácích se naučily říkanky, ale také hádaly hádanky, luštily rébusy, procvičovaly grafomotoriku na pracovních listech a zpívaly písně o zimě. Konečně přišel den „D“. Ve Sněhulákový den přišly děti v bílém oblečení se vstupenkou v podobě sněhuláka, kterého si doma měly samy vyzdobit. Všechny děti úkol splnily, vstupenku doma nezapomněly, a tak zábava mohla začít. Při promenádě sněhuláků nás však překvapila návštěva. Navštívil nás sněhulák Olaf z Ledového království. Předal nám obálku s úkoly a každému věnoval sněhovou vločku jako vzpomínku na něj. Když jsme se s Olafem rozloučili, pustili jsme se do úkolů. Přenášeli jsme na lžíci ledové perly, přemisťovali se po ledových krách na stanovené místo a sněhovou koulí jsme házeli do zrcadla ledové královny. Za splnění všech úkolů každý sněhulák dostal ledovou perlu, za kterou si mohl vybrat nějakou odměnu. Samozřejmě nechyběl upomínkový list na Sněhulákový den a na závěr pořádná koulovačka.

Dana Řihošková

Užíváme si zimní radovánky

Náš Vilík má novou kamarádku. Dostala jméno Amálka.

Děkujeme za sponzorské finanční dary pro mateřskou školu těmto rodičům: BOŘÍKOVI, STAŇKOVI A DOBRÝCH.
Za děti děkují obě učitelky.

Vánoční posezení jsme si užili. Pojídali jsme cukroví u slavnostně prostřeného stolu, poslouchali koledy, pouštěli lodičky a rozkrajovali jablíčka.

Ani na zvířátka v lese jsme nezapomněli a nazdobili jsme pro ně stromeček ozdobami z jablíček.

Adventní čas
Od zapálení první adventní svíčky už uběhlo několik dní. Mezi tím se v naší mateřské škole vystřídaly dvě návštěvy. Jedna byla pekelná a strašidelná a ta druhá byla určitě pro naše děti příjemnější. Byl to Ježíšek. Předcházela tomu ale velká příprava. Nejprve jsme si s dětmi vyzdobily prostory mateřské školy, abychom navodili tu správnou vánoční atmosféru. Maminky nám napekly cukroví, za což jim moc děkujeme. A děti? Ty se těšily, až svým rodičům předvedou své vystoupení, které tak pilně nacvičovaly. Vše bylo nachystané a tak jsme se v úterý 15.12. sešli u vánočního stromečku, kde se vše odehrálo. 

Děti předvedly malý taneček, přednesly básničky a zazpívaly koledy. Na závěr rodičům předaly své dárečky, které vyráběly v keramické dílně. Pak už se jen čekalo na Ježíška. Zazvonil zvoneček a dětské oči se rozzářily nad rozsvíceným stromečkem a dárky pod ním. Po této krásné vánoční chvíli nechybělo ani ochutnávání vánočního cukroví.

Krásné prožití vánočních svátků přejí obě učitelky MŠ.

Mikulášská nadílka
V pátek 4.12.2015 navštívil naši školku Mikuláš, andílek a čert. Všechny děti byly od rána jako vyměněné, napnuté, co asi letos na ně „kniha hříchů“ prozradí. Když se blížila ta chvíle a z dálky už bylo slyšet řinčení řetězů, dupot čertích kopyt a andělské zvonění všichni malí nezbedníčci oněměli a zůstala v nich malá dušička. Dveře se otevřely a vstoupil Mikuláš se svým doprovodem. I přes malý strach z těchto bytostí byly děti statečné a slibovaly, že se polepší. S třesoucími hlásky přednesly básničku, zazpívaly písničku a na 
oplátku jim Mikuláš předal balíček. A čert? Ten opět odešel z naší školky s nepořízenou. 

Dana Řihošková

Cesta do pohádky
Klaun Ála přijel za dětmi do mateřské školy, aby je zavedl do kouzelného světa pohádek. Děti se nenásilnou formou seznámily se skladbami G.Verdiho a A.Dvořáka. Po celou dobu představení byly děti zapojené do pohádek jako herci a jejich herecké výkony obdivoval klaunův plyšový pes Ája. Děti si to velice užívaly.

Jarka Jeslínková

V lese je krásně
Tak zněl náš dvoutýdenní tématický blok. S dětmi ve školce jsme si povídali, co všechno v lese roste, žije, co do lesa nepatří a jak se v lese chováme. Poznávali jsme jehličnaté stromy, přiřazovali šišky, prohlíželi encyklopedie a atlasy rostlin a hub, ale také jsme vyráběli. Děti malovaly stromy, houby, pařezy a lesní zvířátka. Vytvořili jsme krásnou lesní koláž, která nám zdobí chodbu naší školky. Na závěr tohoto bloku jsme se vypravili do lesního království, kde jsme nasávali vůně lesa – vůně dřeva, hub a jehličí. Vnímali jsme to krásné ticho a užívali si všechny krásy lesa.

Dana Řihošková

Navštívili jsme keramickou dílnu
V úterý 3. 11. 2015 se děti z mateřské školy vydaly do keramické dílny při ZUŠ v Přešticích. Hned po příchodu do dílny se nás ujala paní Jana Bošková, která nás zasvětila do tajů práce s keramickou hlínou. Předvedla nám točení na hrnčířském kruhu, kde jsme mohli vidět, jak z obyčejné hroudy hlíny vzniká miska, svícen, či hrneček. Také jsme nahlédli do pece, kde tyto výrobky dostávají finální podobu. Pak už měly děti prostor na samotné tvoření. Můžu Vám říci, že to byla pěkná podívaná, jak pod dětskými ručkami vznikala krásná dílka. A co bylo cílem této návštěvy? Vyzkoušet si práci s keramickou hlínou, která pomáhá k rozvoji jemné motoriky, a mít možnost vlastnoručně vyrobit pro rodiče dárečky na blížící se vánoční besídku. 

Dana Řihošková

Po takovém pracovním vytížení jsme ještě zašli do DDM, kde jsme se pozdravili se zvířátky a šli se vydovádět do kuličkového bazénku. Na hřišti u Sokolovny se ještě děti proběhly a pak už jsme se vydali na autobus, který nás zavezl zpět do naší školky.

Barevný podzim
Podzim je období plné přírodních krás. Proto s dětmi ve školce využíváme každičkého pěkného dne, abychom se mohli radovat právě z těchto krás. A že jich okolo nás je! Na základě vlastního pozorování děti objevují změny v přírodě a vnímají pestrost barev. Z donesených přírodnin pak ve školce různě tvoříme. Děti tak zapojují svoji fantazii a vznikají jedinečná dílka a podzimní dekorace.

Dana Řihošková

Strašidelný týden
Naše děti ze školky navštívily „Barevné království“. Barevné proto, že podzim je nejbarevnější roční období z celého roku. A víte, že na tom našem hradě strašilo?
Vždyť měla strašidla svůj svátek, a proto jsme si vyzdobili třídu, dlabali a malovali dýně, vyráběli jsme pavouky, zpívali jsme strašidláckou písničku a dokonce jsme i kouzlili. Na závěr celého týdne jsme se převlékli do kostýmů a užili si strašidlácké běsnění. Strašilo ale i v naší hradní kuchyni. Paní kuchařka i školnice se pustily do práce a pro děti vyrobily z listového těsta prsty, kosti a uvařily nám dýňovou polévku. Všichni jsme si to hezky užili. Škoda jen, že nás tento týden z důvodu školních prázdnin bylo tak maloučko.

Jarka Jeslínková

Za zvířátky do lesa
Celé podzimní období se v naší horšické škole sbírají kaštany. Děti i rodiče se opravdu snaží a donášejí plné tašky do školy i školky. Když už máme všechny krabice i bedýnky naplněné, odnášíme je společně zvířátkům do lesa na zimu.

Otevření dětského hřiště
V pátek 23. 10. 2015 jsme přijali pozvání od paní místostarostky Farkašové na slavnostní otevření dětského hřiště v Újezdě. Na cestu jsme se vydali společně se žáky základní školy. Když jsme došli na místo, děti si nejprve nové hřiště prohlédly, ale hlavně patřičně „vyzkoušely“. Pak následoval přípitek s dětským šampaňským a nakonec překvapení v podobě ZUMBA tance pod vedením lektorky Heleny Böhmové Hodanové z Tanečního a pohybového studia v Přešticích. Necelou hodinu děti dokázaly tančit a skotačit. I ti nejmenší se snažili napodobovat taneční kreace s radostí a s úsměvem ve tváři. Zábava nám rychle utekla, museli jsme se rozloučit. Děti dostaly sladkou odměnu v podobě KINDER vajíčka a vyrazili jsme zpět do školky. 
Děkujeme p. Farkašové za pozvání na tuto akci, za občerstvení, které pro nás bylo připraveno, ale hlavně za krásně strávené dopoledne, které si děti bezvadně užily. 

Dana Řihošková

Draci na „Hůrce“
K podzimnímu počasí bezpochybně patří i pouštění draků. Děti z Horšic si tento den nenechaly ujít. Sešly se na “Hůrce“, kde společně s rodiči zkoušely dostat své draky co nejvýše. Některým se to dařilo velice dobře, jiní se svými dráčky zápolily celou dobu a našly se i tací, kterým drak dokonce uletěl klidně i na strom. Nakonec vše dobře dopadlo a všichni draci se vrátily z výšek dolů ke svým dětem, aby mohly udělat společné foto a děti dostat sladkou odměnu. Vítr foukal, draci létaly, tak co více si přát.

Jarka Jeslínková

Pohádka z rybníčka
V podzimním čase děti z mateřské školy navštívily naše kamarády v Příchovicích, kde na ně čekalo divadelní představení „Pohádka z rybníčka“.
Pro naše děti to byla první jízda autobusem v tomto školním roce, kterou zvládly na jedničku. V příchovické školce navázaly nová kamarádství a s dětmi si moc hezky pohrály. Pohádka dětem přinesla nejenom ponaučení, jak se správně chovat u vody, abychom neznečišťovali okolí, ale poznávaly i obrázky ryb a nechyběla ani legrace. Už se zase těšíme na další setkání s našimi kamarády a na nová dobrodružství.
                                                                                                                           Jarka Jeslínková

Rodáci v Horšicích
Uplynulo jen pár let a Horšice opět pozvaly své krajany do své malebné vesničky na „Sraz rodáků“z Horšic, Vitouně a Újezda. Zároveň obec oslavila krásných 770 let od svého vzniku.
U toho nesměla chybět ani naše škola, která byla otevřena celé dopoledne pro návštěvníky, kteří chtěli zavzpomínat na staré časy, kdy pobývali ve škole a tím tak zjistit, jakými změnami za tu dobu škola prošla.
Samotný program oslav se odehrával na návsi, kde měli prostor i ti nejmenší. Děti z Mateřské školy v Horšicích svou měrou přispěly na pobavení přítomných hostů kratičkým tanečkem trpaslíků. Na to, že měly děti na nácvik od září velice krátkou dobu, to zvládly na jedničku. Odměnou jim byl velký potlesk a malé občerstvení se sladkou tečkou.
                                                                                                                            Jarka Jeslínková

Nový školní rok v MŠ
Do školního roku 2015/2016 jsme přivítali 4 nově zapsané děti: Elišku Janečkovou, Anetku Hřebcovou, Laurinku Rydzovou a Stáníka Košňara. V úterý 1. 9. 2015 jsme se všichni sešli v herně mateřské školy, která přes prázdniny dostala zbrusu nový kabát. Byla žlutě vymalována a vybavena novým nábytkem. Náš letošní Třídní vzdělávací program nese název: „Žijeme si jako v pohádce“. Svět pohádek děti předškolního věku velice ovlivňuje. Dítě v tomto věku má velmi rozvinutou fantazii, hravost, touhu něco tvořit, ale zároveň má potřebu vrstevníků, aby dozrálo i po sociální stránce a bylo schopno se zařadit do společnosti. Proto je v tomto období tolik potřebná pohádka, protože má jasný a srozumitelný děj. Dítě předškolního věku neumí číst a je závislé na tom, kdo mu pohádku zprostředkuje a jakým způsobem. A tak i my, v naší mateřské škole budeme žít jako v pohádce. Ve čtvrtek 3. 9. 2015 se společně s rodiči a dětmi sejdeme na školní zahradě, opečeme vuřty a zahájíme to naše roční pohádkové putování. 
                                                                                                                            Dana Řihošková

  

EU peníze školám

to jsme my

to jsme my

jídelníček

nové fotografie

základní škola

mateřská škola

školní družina