naše obec

menu

úvodní stránka
historie školy
současnost školy
kontakty
zaměstnanci
základní škola
mateřská škola
školní družina
informace pro rodiče
partnerská škola
pomáháme druhým
naše úspěchy
ZŠ - naše práce
MŠ - naše práce
ŠD - naše práce
dokumenty
ke stažení
registr oznámení
napište nám
autor stránek

partnerská škola

pro školy

Pro školy

pro školy
 

mateřská škola - 2014/2015


Tablo předškoláků

Velká podívaná
Ve čtvrtek 25. 6. 2015 se naše a příchovická mateřská škola vydala na Den otevřených dveří do kasáren v Klatovech. V celém areálu jsme si mohli prohlédnout veškerou vojenskou techniku, ruční zbraně nebo vyzkoušet střelecký trenažér. Dále zde byla přistavena technika HZS, zdravotníci a stánek BESIP. K vidění byly i dynamické ukázky taktické přípravy a mnoho dalších zajímavostí z vojenského prostředí. Děti si zde mohly i zasoutěžit. Střílely na branku, házely šipkami na terč, trefovaly se míčky do otvorů a zdolávaly lanovou překážku. Poslední výlet v tomto školním roce si děti báječně užily i díky vydařenému počasí a do školky jsme se všichni vrátili s nádhernými dojmy a zážitky.
                                                                                                                               Dana Řihošková

Šmoulí show aneb rozloučení s předškoláky
V úterý 16.6.2015 se konalo v naší mateřské škole rozloučení s předškoláky. A protože nám letos do základní školy odchází 14 dětí, pojali jsme tuto akci trochu jinak, než obvykle. Přivítali jsme u nás agenturu „Pipi a Bambula show“, která se postarala o velkolepou šmoulí zábavu. Celým programem nás provázela Šmoulinka a Koumák, kteří zapojili všechny děti, jejich sourozence, ale i rodiče a prarodiče do pohybové aktivity. Všichni tančili a skotačili s úsměvem na tváři a věřte, byla to opravdu veliká zábava. Legrace skončila a přišla na řadu slavnostní chvíle – pasování předškoláčků. Dárečky, přání a gratulace, velký potlesk, přípitek, možná i skrytá slza v oku, to vše patřilo k této chvíli. Rázem před námi stálo 14 budoucích školáčků, kteří nám na závěr přednesli připravenou báseň. Poté se každý odebral ke svým domovům, zůstali jen ti odvážní, kteří strávili Svatojánskou noc v mateřské škole. Milí školáčci, přejeme Vám mnoho štěstí při vstupu do nového „školního života“. Doufáme, že jste ve školce našli dobré kamarády a rádi budete vzpomínat na vše, co hezkého jste tady prožili. 
Velké poděkování patří panu Kreuzmanovi, který se postaral o zvukovou techniku, paní Jeníčkové za perníkové medaile pro děti a všem maminkám, které se postaraly o večeři a snídani pro děti, které spaly ve školce přes noc.
                                                                                                                           Dana Řihošková

Flétničkový koncert
V naší mateřské škole máme pro děti předškolního věku rozšiřující vzdělávací nabídku – hru na flétničky. Děti hrají jednou za 14 dní vždy 20 - 30 minut. V letošním školním roce začalo pískat celkem 11dětí a ne všichni vydržely až do konce. Nebylo to pro ně a jejich rodiče vůbec jednoduché. Učily se notičky, správnému dýchání do flétniček, správné výslovnosti, zakrývání direk, rytmizaci a spoustě nových říkadel a písní. 
Příprava koncertu už pro děti byla jen zábava. Já, jako učitelka, jsem vybrala písně a děti si samy celý koncert uváděly. Myslím si, že za tak krátkou dobu se toho naučily poměrně dost a koncert vyšvihly na jedničku. Přála bych jim, aby jim láska k hudbě zůstala i po jejich další léta.
                                                                                                                             Jarka Jeslínková

Motýlí zahrádka
Barunka Janečková nám do školky přinesla tzv. Motýlí zahrádku. Děti mohou sledovat živé housenky, které se zakuklí a vylíhnou v překrásné motýly. Máme tak možnost vidět jednu z nejúžasnějších proměn přírody. Věříme, že se nám vše povede a budeme moci motýly vypustit do přírody. Děkujeme tímto rodičům Barunky za přínosný dárek. 

Čím dnes pojedeme?
To byl název týdenního bloku v mateřské škole. „A čím pojedeme třeba na dovolenou?“ Někdo autobusem, autem, jiný poletí třeba letadlem. Ale my ve školce jeli na odrážedle, kole nebo tříkolce.
Tyto dopravní prostředky si děti přinesly do školky, aby si užily dopravní den.Tomu ale předcházelo učení dopravních značek, znalost barev na semaforu, řešení dopravních situací, jízda v pravém jízdním pruhu, což byl asi největší problém, hledání řešení při dopravní nehodě – znalost čísel na policii, hasiče a záchranku. „Nasadit helmy na hlavu“ a jízda mohla začít. Všichni se snažili dodržovat daná pravidla a byla vidět i ohleduplnost mezi řidiči. Odměnou pro mě, jako učitelku, bylo to, že nedošlo k žádné nehodě.
Další den následovala cesta vlakem. Nejprve jsme ze školky odjeli autobusem. V Přešticích jsme si prohlédli nádraží, poučili dětí o tom, co jsou pražce, vyhýbka, průvodčí, výpravčí a strojvůdce. Zakoupili jsme jízdenku a mohli nastoupit do vlaku. Za jízdy děti pozorovaly, jak cesta ubíhá, přišel i pan průvodčí a všem dětem dal razítko na jízdenku. „Vystupovat!“ Cílová stanice - Dobřany. Děti byly tak nadšené, že se jim vůbec nechtělo vystupovat. Myslím, že to byla hezká tečka za dopravním týdnem.
                                                                                                                               Jarka Jeslínková

Výlet na Klenovou
V úterý 9. 6. 2015 se naše mateřská škola společně s příchovickou školkou vydala na výlet na hrad a zámek Klenová. Zde na nás čekalo divadélko Rolnïčka z Liberce s představením Strašidelná, ale hlavně barevná pohádka. Že by tento den byl barevný, to se říci nedalo. Od rána jen pršelo a pršelo, všude bylo šedivo. A tak nám tahle pohádka zvedla náladu. Byl to příběh o bílém strašidle, kterého se nikdo nebál, strašit neumělo, zato se chtělo všem líbit. Vydalo se do pohádkového lesa na zkušenou a jeho velké přání, všem se líbit, se mu splnilo. Cestou potkalo pohádkové bytosti, od kterých strašidlo dostalo na památku barevné stuhy. Při zpáteční cestě strašidlo zmoklo a stala se z něj.....Odpověď děti našly v písničkové hádance: „Vídáme to na obloze, když v dešti svítí sluníčko, každému se to moc líbí, zdrží se jen maličko.“ Všechny děti uhodly správně, že ze strašidla se stala duha. Po krásné pohádce následovala prohlídka zámku. Samozřejmě s ohledem na věk dětí byla zkrácena, přesto zajímavá. Pak už jsme se rozloučili a vydali na zpáteční cestu. I přes nepřízeň počasí se nám výlet líbil. Do školky jsme dorazili v dobré náladě za zpěvu písniček. Nechyběla ani ta známá výletní, tentokrát trochu obměněná: „Sláva, nazdar výletu, zmokli jsme a už jsme tu.“ 
                                                                                                                                Dana Řihošková

Cesta za pohádkou
Jedno červnové odpoledne jsme se s dětmi vydali, místo odpočívání a spaní na lehátku, za pohádkovými bytostmi po vyznačené cestě. Děti byly moc natěšené. Došli jsme až na hřiště, kde jsme nejprve hledali pohádkové bytosti. Připravily pro nás úkoly jako např. srážení kuželek, skákání panáka s poznáváním písmenek a čísel, házení do kruhu a děti si zahrály i lehčí verzi petangue. Nakonec byla sladká odměna a společné foto. Ve školce si pak děti snědly netradičně svačinku venku, protože počasí nám opravdu přálo. A proto na závěr nechybělo i studené ochlazení ve formě nanukového dortu. Děkujeme paní vychovatelce Sylvě a žákům ze školní družiny za příjemné odpoledne.
                                                                                                                              Jarka Jeslínková

Naše školka navštívila pana Sikytu v Újezdě, kterému tímto děkujeme, že si na nás našel chvilku času. Děti se povozily na kobylce Nikolce, viděly ochočeného býčka Bohouše a slyšely hudrovat krocana. Zážitek to byl veliký. Za odvahu si každý odnesl i sladkou odměnu. Moc děkujeme a budeme se těšit zase za rok.
                                                                                                                        učitelky a děti z MŠ

Návštěva „Olšovky“
V pondělí 1.6.2015 celá naše škola v Horšicích oslavila Den dětí výletem na farmu „Olšovka“ u Březí. Děti zde mohly vidět chovné ovce, býky, krávy, lamy, ale i krásné huculské koně, na kterých se v jízdárně i povozily. Pan Ing.Jiří Tetzeli nás provedl muzeem dobových kostýmů a děti seznámil s jejich dřívějším významem. Po prohlídce celého areálu si děti opekly vuřty. Bylo to hezké zakončení krásného výletu na „Olšovce“. Za zprostředkování výletu děkujeme p.Bradové z Horšic.
                                                                                                                            Jarka Jeslínková

Cesta do Pohádkové země
Tak zněl název stopované, kterou naše mateřská škola připravila pro kamarády z MŠ Příchovice. A jak už sám název napovídá, vše se točilo kolem pohádek. Jako mávnutím kouzelného proutku jsme se všichni ocitli v Pohádkové zemi. Kamarádi z Příchovic poznávali pohádkové úryvky a plnili zadané úkoly. Jako Jeníček a Mařenka zdolávali různé překážky, až dorazili k chaloupce, kde loupali perníčky. S Červenou Karkulkou poznávali všechny květiny, které viděli kolem sebe. Aby Popelka mohla jít na ples, pomáhaly děti přebírat hrách s čočkou. Přenášením vody z jednoho do druhého kyblíku se všichni zapojili do pomoci slepičce o záchranu kohoutka. Další šipky vedly do pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký, kde děti překonávaly všechna úskalí, aby zachránily princeznu. V poslední pohádce museli příchovičtí vyhnat loupežníky ven z chaloupky, najít zvířátka a nakonec loupežnický poklad. Vše se podařilo a nám nezbývalo nic jiného, než opustit svět pohádek. Všichni jsme prošli pohádkovou bránou a byli zpátky ve školce. S našimi kamarády jsme se rozloučili a slíbili, že příští rok na oplátku zavítáme na stopovanou do Příchovic. A tak skončilo jedno pohádkové dopoledne.
                                                                                                                           Dana Řihošková

Hráli jsme si na rodinu. Věšeli jsme a žehlili prádlo, starali se o děti, stavěli jsem dům, pomáhali v dílně s opravou, jezdili na výlety. Prostě tak, jak to jde v běžném životě. Abychom ale nezapomněli na učení, skládali jsme slova členů rodiny.

Ve čtvrtek 30. 4. 2015 probíhalo v naší školičce čarodějnické rejdění se spoustou soutěží a nechyběla ani pořádná čarodějnická diskotéka.

Předplavecký výcvik
Plavání patří k jedné z nejzdravějších pohybových aktivit a má své nezastupitelné místo v životě jedince. Každé úterý v období od 28. 4. do 26. 5. 2015 navštíví naše mateřská škola plavecký bazén v Klatovech. Děti budou během pěti lekcí získávat jistotu při pohybu ve vodě, postupně odbourají strach z vody, ale především budou zábavnou formou rozvíjet základní plavecké dovednosti.
                                                                                                                           Dana Řihošková

Květinový týden v MŠ
V týdnu od 20. 4. do 24. 4. 2015 byly naším tématem květiny. A protože děti v naší mateřské škole mají rády soutěžení, připravila jsem pro ně soutěžní KVĚTINOVÝ TÝDEN. Nejdříve se děti rozdělily do čtyř skupin. Každá skupina si vyrobila svoji papírovou květinu, která bude postupně poseta razítky za splnění úkolů. Vykvetly nám červené tulipány, modré zvonky, fialové fialky a žluté petrklíče. Každý den děti plnily různé úkoly. Poznávaly květiny nejen na obrázcích a v herbářích, ale i v přírodě. Hledaly slova ukrývající se v názvu květin, poznávaly hlásku na začátku i na konci slova, skládaly rozstříhané obrázky, vymýšlely verše a rýmy, z PET víček skládaly květiny, ale také kreslily a zpívaly. V závěru týdne jsme spočítali razítka na květinách a vítězná družstva vstala na stupínku vítězů. Cílem týdenního hravého soutěžení nebylo jen vytváření kladného vztahu k přírodě, ale také schopnost domluvy a spolupráce ve skupině.
                                                                                                                            Dana Řihošková

Když má planeta narozeniny aneb jak Den Země slavíme ve školce
Den Země je den, který je věnován Zemi a každoročně připadá na 22. duben. S dětmi jsme si povídali o tom, co by každý z nás mohl pro naši Zemi udělat. Děti jmenovaly, co v poslední době viděly kolem sebe hezkého a naopak, co se jim nelíbilo a jakým způsobem by to mohly změnit. Třídění odpadků také nebylo pro ně neznámou. Většina z dětí má s tříděním zkušenosti. Věděly, jakou barvu má daný kontejner a co do něj patří. A protože každý oslavenec by měl být obdarován, vytvořili jsme dárek pro Zemi. Do obrysu zeměkoule děti kreslily vše, co by se naší Zemi líbilo: květiny, stromy, zvířata, ptáky, potoky, řeky i rybníky. Na závěr jsme si společně zazpívali písničku „Zpívejme si, zpívejme a mějme se rádi“. Doufám, že si touto formou děti uvědomily, že Země je naším krásným domovem, a aby se nám tu žilo dobře, musíme ji chránit. A to nejen v tento den.
                                                                                                                           Dana Řihošková

Na zkušené ve škole

V měsíci dubnu proběhl zápis dětí do mateřské školy pro školní rok 2015/16. Celkem bylo zapsáno 5 dětí. Už se v září na ně moc těšíme.

Na staročeský zvyk - Vynášení Morany jsme se připravovali celý týden. Naučili jsme se říkanku, vyzdobili Moranu a pomalu se chystali vítat jaro, na které už se všichni moc těšíme. Tak ahoj, zimo!

V době jarních prázdnin, v rámci tématu „Jak to bylo s Popelkou“, jsme si ve školce uspořádali zámeckou hostinu, kde se nejen jedlo a hodovalo, ale také tančilo a zpívalo.

Za pohádkou do Přeštic
To šlo jednou pár kluků do školy. Šli a cestou uviděli ve vysoké zdi z kamene starou železnou branku, celou rezavou.... Tak takhle tajemně začíná kniha Jiřího Trnky Zahrada. Divadelní pohádku na motivy této knihy nám představilo divadlo Krapet z Prahy. Děti z MŠ ji měly možnost zhlédnout ve čtvrtek 19. 3. 2015 v KKC Přeštice. Celé představení se odehrálo v zahradě plné překvapení, kterou hlídá zlomyslný kocour, mluvící trpaslík, sečtělá velryby a dva legrační sloní. A právě do téhle zahrady se zatoulali tři zvědaví kluci, se kterými naši malí diváci zažili spoustu legrace a dobrodružství.
                                                                                                                           Dana Řihošková

Hudební pořad
Naši mateřskou školu navštívil pan Mgr. Pavel Macků Ph.D., který dětem přivezl spoustu hudebních nástrojů. Poučil je o jejich stáří a ukázal jim, jak se na tyto nástroje hraje. Děti mohly vidět všechny typy fléten, ale také loutnu, chrotu, okarýnu, žaltář, fidulu a spoustu dalších zajímavých nástrojů. Do vyprávění se zapojily zpěvem a rytmizací známých lidových písní. Byly to velice příjemně strávené chvíle.
                                                                                                                           Jarka Jeslínková

Pohádkové čtení
Děti mají velice rády knihy a nejvíce pohádky. U nás ve školce není den bez pohádky. Čteme, vyprávíme a také dramatizujeme. Měsíc březen patří knihám, a proto jsme navštívili Městskou knihovnu v Přešticích. Do chodu knihovny nás zasvětila paní Mgr. J.Červená. Měla pro děti připravené pohádkové hádanky, přečetla jim pohádku a na přilepšenou i napekla výbornou buchtu. Myslím, že se tam dětem moc líbilo a odnesly si spoustu zážitků.
                                                                                                                            Jarka Jeslínková 

Dětský maškarní karneval v Újezdě
Jako každý rok i letos pořádala MŠ Horšice dětský maškarní karneval. Ten letošní se uskutečnil v sobotu 14. 2. 2015 opět v hostinci Na Kanárku v Újezdě. V přehlídce nejrůznějších masek pohádkových postav dominovaly krásné princezny, ale nechyběly ani různé postavičky známé z televizních pořadů. O hudební produkci se postarala kapela Čenda Band, pod jejímž vedením se hlavně tančilo, ale i soutěžilo a také zpívalo. Nechyběla ani tombola, kde každý los vyhrával. Proto se nenašla žádná slzička, jen radostné dovádění a smích. Tato akce proběhla s organizačním a sponzorským zapojením dále vypsaných: Bohemia Elastoform Přeštice, Tvořeníčko Přeštice, Pronet.Free, OÚ Horšice, OÚ Dolce, MS Diana Horšice, Bradovi – Horšice, p. Jeníčková – Horšice, Janečkovi – Vitouň, Staňkovi – Dolce, Mrázovi – Dolce, Boříkovi – Dolce, Polanských – Újezd, Vachovcovi – Újezd, p. Janoušková – Újezd, p. Sikytová, p. Brada – kapela Čenda Band,
p. Skálová, Monika Jeslínková. Děkujeme všem za skvělou podporu!
                                                                                                                         Dana Řihošková

Masopustní veselí v MŠ
K masopustnímu veselí patří nejen hodování, ale i muzika a tanec. V týdnu od 9. 2. do 13. 2. 2015 jsme si v naší mateřské škole toto období připomněli. Nejprve jsme třídu krásně vyzdobili. Potom děti vyráběly papírové jitrnice a preclíky, naučily se karnevalovou říkanku a spoustu nových tanečních her. Vrcholem tohoto týdne byl karnevalový rej. Všichni jsme se převlékli do masek a takto vystrojeni se šli představit do základní školy. Páteční dopoledne probíhalo v soutěživém a tanečním duchu a nechybělo ani odměňování. Celý týden si děti lepily do tzv. „šášovníčků“ obrázky šašků, které získaly jako odměnu za nějakou činnost, a ty si pak mohly vyměnit za různé ceny v tombole. Karnevalové dopoledne plné her, soutěží a tance uběhlo jako voda a děti si ho jistě náramně užily. Děkujeme maminkám za strávený čas při vymýšlení a přípravě masek. 
                                                                                                                          Dana Řihošková

Pohádkové počasí
Celý týden jsem si povídali o počasí. Měnili jsme oblečení podle ročního období, poznávali měsíce v roce, přiřazovali k nim dané obrázky, sestavovali obrázky podle děje a k danému ročnímu období hráli i hry.

Jak jsme bobovali a hráli hokej.

Písnička pro draka
Lednová pohádka přinesla dětem spoustu humoru a vtipných výstupů. Děti se po celou dobu představení hezky bavily a s herci si i zazpívaly.

PŘEJEME VŠEM KRÁSNÉ VÁNOČNÍ SVÁTKY

Vánoční posezení u stromečku s lidovými tradicemi.

Hodně muziky
Rytmická show, tanec, zpěv i poznávání hudebních nástrojů i žánrů...Tohle vše bylo v hudebním programu, při kterém se děti dostatečně vyřádily.

V tomto adventním čase jsme nezapomněli ani na zvířátka. Společně děti z mateřské školy se žáky základní školy ozdobili vánoční stromeček v lese. 

Vánoční posezení v MŠ
Do Vánoc už zbývá opravdu jen málo. Přípravy vrcholí, vše je nazdobeno, upečeno, dopisy pro Ježíška jsou napsány. Aspoň u nás v mateřské škole tomu tak je. Proto jsme pozvali rodiče i prarodiče k nám do mateřské školy na posezení u vánočního stromečku, které se konalo ve čtvrtek 11. 12. 2014. Děti předvedly vystoupení, které pilně nacvičovaly již od začátku listopadu. Kromě pásma říkanek, koled a vánočních písní sehrály i příběh o narození Ježíška. Musím říci, že se představení našim malým hercům opravdu moc povedlo a divákům se jistě líbilo, soudě podle potlesku a chvály. Ježíšek na sebe nenechal dlouho čekat a nadělil nám pod stromeček nové hračky. 
Velká pochvala patří maminkám, které nám pomohly s kostýmy, ale také děkujeme maminkám i babičkám za donesení vánočního cukroví. Přejeme Vám, abyste si všichni čekání na Vánoce dostatečně vychutnali jako my v mateřské škole. Účelem není vše jen vánočně naparádit, smysl předvánočního období je ve sdílení a společném těšení.
                                                                                                                             Dana Řihošková 

 

Velká návštěva 
V pátek 5. 12. 2014 nás navštívil Mikuláš se svojí družinou. Tato návštěva u dětí vyvolala trochu obavy, trochu strachu i slziček. Děti s třesoucím hláskem přednesly básničky, zazpívaly písničku i zatančily. Také slíbily, hlavně ti největší hříšníci, že se polepší. A protože se to Mikulášovi, andělům a čertíkům líbilo, dostaly všechny děti balíček. 
                                                                                                                             Dana Řihošková

Výtvarná soutěž Ferda Mravenec a jeho kamarádi
U příležitosti 115. výročí narození spisovatele Ondřeje Sekory vyhlásila Městská knihovna v Přešticích výtvarnou soutěž s názvem „Ferda Mravenec a jeho kamarádi“. Této soutěže se z naší mateřské školy zúčastnila děvčata: Magdalénka Farkašová, Zuzanka Vondrovicová, Sonička Dobrá a Adriana Zápotocká. Všem děvčatům děkujeme za účast a Magdalénce Farkašové gratulujeme za krásné 2. místo!!! Výstava všech prací je nainstalována v přízemí knihovny v Přešticích, kde si ji můžete prohlédnout až do 16. ledna 2015. 
                                                                                                                             Dana Řihošková

Princezna se zlatou hvězdou na čele
Ve čtvrtek 4. 12. 2014 se naše mateřská škola vypravila za kulturou do KKC v Přešticích. Divadelní společnost Julie Jurištové z Prahy zde sehrála klasickou pohádku podle předlohy Boženy Němcové – Princezna se zlatou hvězdou na čele. Děj nás zavedl do království krále Dobroslava, jehož jediná dcera – princezna Lada slaví právě osmnácté narozeniny. Ty ale překazí návštěva krále Kazisvěta, před kterým Lada uprchne do zámku prince Radovana, aby přestrojená do myšího kožíšku získala práci v zámecké kuchyni. Kromě toho získá, tak jak to v pohádkách bývá, i princovo srdce a společně se postaví útoku zlého krále. Pohádka plná notoricky známých i komických situací byla obohacena i o řadu krásných písní a věřím, že si toto nádherné představení naši malí diváci báječně užili. 
                                                                                                                               Dana Řihošková

Jak jsme pekli vánoční cukroví

Řemesla
Hrát si na řemesla nebyla vůbec snadná věc. Stali se z nás malíři a vytvořili si galérii obrazů. V tělocvičně jsme si hráli na kominíky, házenkáře, fotbalisty, basketbalisty, akrobaty a krasobruslaře. Jako pekaři jsme si napekli makové koláče a upletli si housky. Nakonec jsme si ušili šaty a kalhoty. Jak se říká: "Bez práce nejsou koláče".

Putování s veverkou Čiperkou
Tak se jmenoval náš dvoutýdenní projekt, ve kterém si děti z MŠ zábavnou formou upevnily pozitivní vztah k přírodě a prostředí, ve kterém žijí. Vše začalo proměnou naší herny. Děti využily své fantazie a pomocí stavebnic, dřevěných stromů, látek, různých pomůcek, ale i donesených přírodnin vytvořily les. Navštívila nás veverka Čiperka, která s námi otevřela lesní bránu pohybovou říkankou „Otevírám les, navštívím ho dnes“ a připomněla, jak se v lese máme chovat. Děti pak mohly vstoupit a plnit úkoly, které jim Čiperka připravila. Děti poznávaly jehličnaté i listnaté stromy, přiřazovaly šišky, třídily listy podle tvaru a barev, kreslily les a zvířátka. Také malovaly stromy, vyráběly moudrou sovu, medvěda a zajíčka, zpívaly písně o lese a zdolávaly veverčinu překážkovou dráhu. Pobyt venku jsme využili k návštěvě lesa, kde děti určovaly stromy a keře, ale také vyčistily les od odpadků. Putování s veverkou bylo u konce. Děti se s Čiperkou nerady loučily, ale slíbily, že vše, co se o lese naučily, si budou pamatovat. Pokud totiž chráníme přírodu, chráníme i sebe. 
                                                                                                                             Dana Řihošková

Návštěva svíčkárny
Kdo z vás měl někdy tu možnost vyrobit si vlastní svíčku nebo mýdlo? My ano. Naše školka společně se ZŠ se vydala na výlet do svíčkárny Rodas v Plzni Liticích. Už při vstupu to nádherně vonělo a hned jsme věděli, že nám zde bude příjemně. Na úvod se děti seznámily s pravidly práce s voskem a výroba mohla začít. Děti namáčely svíčky do různých barevných vosků, kombinovaly barvičky dle vlastní fantazie a vykrajovaly si glycerínové mýdlo. To vše si odnesly domů v celofánovém balíčku. Po práci nás čekala svačinka, při které děti mohly sledovat video, jak vlastně taková svíčka přichází na svět. Moc se nám tu všem líbilo. Bylo to milé a kreativní setkání, jak pro děti, tak i pro nás dospělé.
                                                                                                                           Jarka Jeslínková

Podzimní radovánky

Správná věc
Podzimní měsíce, jako je říjen a listopad, nemají moc lidé v oblibě. Nám ale vůbec nevadí, protože i v tuto dobu máme ve školce spoustu práce. Ochutnáváme ovoce a zeleninu, poznáváme, co roste na poli, pouštíme a vyrábíme draky, závodíme s větrem, pečeme brambory, probouzíme skřítka Podzimníčka, dlabeme dýně a sbíráme kaštany a žaludy. Ty jsme pak společně s dětmi ze ZŠ odnesli do lesa, abychom se také postarali o zvířátka v lese. Společnou vycházkou jsme tak prohlubovali spolupráci se základní školou a upevňovali vztahy mezi dětmi ZŠ a MŠ. Tato akce se nám všem moc líbila, proto ji zopakujeme ještě před Vánoci, kdy půjdeme ozdobit vánoční stromeček pro zvířátka.
                                                                                                                          Jarka Jeslínková

Vytváření skřítka Podzimníčka z listů

Drakiáda
Pouštění draků je jedním ze znaků podzimu. Stalo se již tradicí, že naše mateřská škola pořádá každým rokem Drakiádu, která se letos konala v úterý 14. 10. 2014 na kopci Hůrka v Horšicích. Pro tuto podzimní zábavu je důležitý vítr, který se v tento den někde zapomněl. Zato sluníčko svítilo jako o závod. Draků se na Hůrce sešlo mnoho, ale do oblak vzlétl jen některý, i přes veškerou snahu rodičů a dětí. Ale krásné sluníčkové počasí nám vše vynahradilo a my mohli všichni společně strávit jedno podzimní odpoledne. Děkujeme všem za hojnou účast a budeme se těšit opět za rok.
                                                                                                                          Dana Řihošková

Draky jsme nejenom pouštěli, ale i vyráběli...

Oslava narozenin
Jeden z rituálů ve školce je oslava narozenin. Zde byl i dort, o který se oslavenec rozdělil s ostatními a všem moc chutnal.

Putování s Vilíkem
Vilík je náš živý kamarád šneček, o kterého se již druhým rokem staráme. Připravil si pro děti úkoly, které musely plnit. Celý týden jsme pozorovali, poslouchali, ochutnávali, vnímali vůni a poznávali hmatem. Vilík byl s dětmi moc spokojený.

Zahájili jsme nový školní rok
Letošní školní rok jsme zahájili v pondělí 1. září 2014. Přivítali jsme 7 nově zapsaných dětí: 
Adélku Bradovou, Pavlinku Dobrou, Lidušku Staňkovou, Nelinku Vachovcovou, Adélku Vladařovou, Jarouška Boříka a Jiříka Loudu. Celkem naši mateřskou školu navštěvuje 24 dětí. 
V letošním roce se zaměříme na roční období. Budeme vnímat jeho změny, měnící se přírodu a život v ní. Proto náš Třídní vzdělávací program nese název „Co nám poví kalendář“. 
Ve čtvrtek 4. 9. 2014 v 16 hodin jsme se všichni sešli na školní zahradě, opekli vuřty a společně jsme ten nový školní rok 2014/2015 přivítali.
                                                                                                                           Dana Řihošková

  

EU peníze školám

to jsme my

to jsme my

jídelníček

nové fotografie

základní škola

mateřská škola

školní družina